Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Jaki projekt domu wybrać na dużą działkę i jak ją zagospodarować?

42
Podziel się:

Masz dużą działkę i nie możesz podzielić jej na kilka mniejszych, a co za tym idzie – zarobić na niej? Cóż, wykorzystaj ją w inny sposób - zbuduj dom marzeń, a resztę przeznacz na ogród i na farmę fotowoltaiczną, która pozwoli ci uniezależnić się od dostaw energii konwencjonalnej.

Jaki projekt domu wybrać na dużą działkę i jak ją zagospodarować?
Duża działka daje duże możliwości (WP, Mateusz Madejski)

Duża działka budowlana stwarza szerokie możliwości budowy obiektu jednorodzinnego. Przy wyborze projektu domu nie musisz więc ograniczać się do określonych budynków mieszkalnych przeznaczonych np. na wąskie działki. Możesz też zdecydować się na kompleksowe zagospodarowanie gruntu na garaż wolnostojący, domek narzędziowy, altanę ogrodową, a nawet basen stacjonarny i saunę. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać dużą działkę i wybrać dla niej projekt nieruchomości.

Wybór projektu domu

Duża działka to w dzisiejszych czasach bardzo dobra lokata kapitału, zwłaszcza wtedy, gdy ma ona atrakcyjne położenie i jest budowlana lub gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na jej przekształcenie w taką działkę budowlaną.

Najlepiej by było, aby dużą działkę budowlaną podzielić na kilka mniejszych – dla siebie pozostawić dogodną przestrzeń na wybudowanie domu i zorganizowanie ogrodu, a pozostałe po prostu sprzedać i uzyskać w ten sposób pieniądze na całą inwestycję. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, m.in. z punktu widzenia braku dostępu do drogi i konieczności jej zorganizowania na zasadach służebności.

Zobacz także: Dom w samym centrum miasta. Widoku nie sprzeda żaden deweloper

Jeśli więc masz dużą działkę i chcesz ją w całości zagospodarować dla siebie, możesz wybrać projekt domu parterowego o stosunkowo dużej powierzchni, choć niezmiennie powinna być ona dopasowana do twoich potrzeb. Rozległy taras za domem i duża przestrzeń do odpoczynku czy rekreacji za obiektem to coś, na co możesz sobie pozwolić jako posiadacz dużego gruntu.

Właściwie możesz wybierać dowolne projekty domów na swoją działkę. Wszystko zmieścisz na jednym poziomie, a zaletą parterowego obiektu jest to, że nie ma w nim ograniczeń architektonicznych, co starszym i niepełnosprawnym osobom ułatwia poruszanie się po nim. Jeden poziom sprzyja także bezpieczeństwu dzieci i integracji całej rodziny. Taki dom nadal możesz podzielić wygodnie na strefę dzienną, dostępną dla wszystkich, oraz strefę nocną, tylko dla domowników.

Wykorzystanie przestrzeni przydomowej

Parterowy dom znakomicie komponuje się z otaczającą zielenią. Taras może tu stanowić przedłużenie salonu i jednocześnie integrować obiekt z przyrodą. W ogrodzie możesz wygospodarować miejsce do biesiadowania – altanę z meblami ogrodowymi, a także z wiszącym fotelem typu kokon oraz odpowiednim oświetleniem.

Jeśli masz dużą działkę, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zagospodarował ją na basen – kryty lub odkryty. Możesz nawet wkopać nieckę w ziemię i stworzyć basen stacjonarny – odkryty na lato i kryty na zimę oraz podczas gorszej pogody. Popularnym sposobem na relaks staje się sauna i taka konstrukcja może też stanąć w ogrodzie.

Jeśli jesteś miłośnikiem sportu na świeżym powietrzu, zorganizuj na działce niewielkie boisko wielofunkcyjne, do piłki nożnej czy koszykówki, albo boisko do siatkówki plażowej. Dzieciom spraw plac zabaw z huśtawkami, domkiem ogrodowym oraz ze ślizgiem i ścianką wspinaczkową.

Do tego postaw budynek gospodarczy do trzymania wszystkich narzędzi i urządzeń ogrodowych albo przydomowy warsztat dla majsterkowicza. Słowem, zagospodarowanie działki dopasuj do swoich indywidualnych wymagań.

Jak możemy zarabiać dzięki posiadaniu ziemi?

Duża działka stwarza możliwości swobodnego zagospodarowania i wybrania projektu domu. Może ona jednocześnie zarabiać na ciebie, na przykład dzięki wzniesieniu na niej minifarmy fotowoltaicznej. Panele PV pozwalają na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca, a właściciel domu staje się prosumentem – z jednej strony konsumuje energię wytwarzaną ze słońca, a z drugiej jej nadmiar oddaje do sieci energetycznej. System fotowoltaiczny może służyć ci nie tylko do produkowania prądu na własny użytek, ale do zarabiania. Do tego celu załóż na swojej dużej działce minifarmę fotowoltaiczną, opartą na instalacji wbijanej w ziemię.

Przyjmuje się obecnie, że pod budowę popularnej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MWp potrzebny jest teren o powierzchni około 2 ha. Jeśli takim dysponujesz, jak najbardziej możesz posadowić na nim swój system fotowoltaiczny. Działka przeznaczona pod farmę fotowoltaiczną musi być nasłoneczniona, o płaskiej powierzchni, dzięki czemu promienie słoneczne będą równomiernie padać na moduły i sprzyjać ich niezakłóconej pracy.

Alternatywnym sposobem zarabiania na działce jest zorganizowanie na niej sadu, np. z jabłoniami, wygospodarowanie miejsca na pasiekę i zajęcie się produkcją miodu czy też założenie własnej plantacji warzyw. Wybór tego, jak zagospodarować działkę o dużej powierzchni, należy do ciebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(42)
realista
2 lata temu
bla, bla , bla . Moze zrobic cmentarz na tej działce - popyt będzie zawsze,
Mikuś
2 lata temu
A tak w zasadzie to o czym jest ten artykuł?
Lolo
2 lata temu
Kupiłem dwie działki po 3000m2 na mazurach koło Ełku. Las jezioro cisza. Teren czysty ekologicznie taka gmina Stare Juchy
garabiet5
2 lata temu
Najwiekszy blad mojego zycia to bylo zalozenie fotowoltaiki o mocy 10 kw. Po jej zalozeniu faktury wzrosly o 200 procent.nie ma mozliwosci sprawdzenia ile mi sie placi za wyprodukowanie 1 kw energi.Energa robi w tym temacie wolną amerykankę.
fds
2 lata temu
Jadąc dalej to panie autorze to na tak dużej działce można zbudować garaż dla 5 samochodów i wziąć te samochody w wynajem długoterminowy, czyż to nie świetny pomysł?
...
Następna strona