Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Jasna deklaracja Węgier ws. sankcji. "Równoznaczne z zrzuceniem bomby atomowej"

Podziel się:

Polityka Unii Europejskiej wymaga zmiany, ponieważ sankcje gospodarcze wyraźnie niszczą unijną gospodarkę – oświadczył w środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Zaznaczył, że po wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska mówiła, że żadne sankcje na energię nie zostaną nałożone. Następnie w czerwcu Bruksela przeforsowała decyzję o zakazie importu rosyjskiej ropy i jej pochodnych.

Jasna deklaracja Węgier ws. sankcji. "Równoznaczne z zrzuceniem bomby atomowej"
Premier Węgier Viktor Orban (GETTY, Bloomberg)

- Od samego początku mówiliśmy, że wszelkie sankcje nałożone na energię są równoznaczne z zrzuceniem bomby atomowej nie tylko na węgierską, ale i europejską gospodarkę – stwierdził rzecznik rządu.

W przypadku Węgier, które nie mają dostępu do morza i sprowadzać ropę oraz gaz mogą tylko rurociągami, zmiana kierunków dostaw wymagałaby długich lat i setek miliardów forintów" – dodał Zoltan Kovacs.

Kovacs odniósł się również do zapowiedzianych przez rząd narodowych konsultacji, w których władze mają spytać obywateli o poparcie dla sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę. - Jeśli wystarczająco wielu z nas wyrazi swoje poparcie, będziemy w stanie zmienić te decyzje – podkreślił.

W czerwcu w trakcie negocjacji nad szóstym pakietem sankcji Węgry przeforsowały możliwość sprowadzania ropy naftowej z Rosji rurociągami ze względu na położenie geograficzne niektórych państw, skutkujące szczególnym uzależnieniem gospodarek od rosyjskich źródeł energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Węgry bez funduszy. "To ostatni dzwonek dla Polski"

Sankcje UE na Rosję

W środę, 5 października szef stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli Andrzej Sadoś poinformował, że jest zielone światło dla wprowadzenia ósmego pakietu sankcji na Rosję.

Pakiet zawiera m.in. mechanizm ustanawiania maksymalnych cen na rosyjską ropę przewożoną do państw trzecich w transporcie morskim.

Pakiet zakłada także wpisywanie na listy sankcyjne osób, które uczestniczą w omijaniu przyjętych sankcji. Wprowadza na listy sankcyjne szereg produktów importowanych z Rosji, w tym: drewno, papier, produkty stalowe. Wprowadza zakaz eksportu do Rosji szeregu produktów podwójnego zastosowania, np. elektronicznych i  chemicznych.

Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP