Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Jeden procent. "Twój e-PIT" to wygoda dla podatnika, ale problem dla organizacji pożytku

9
Podziel się:

Organizacje pożytku publicznego obawiają się, że trafi do nich mniej pieniędzy z odliczenia 1 proc. z podatku dochodowego. Taki może być efekt uboczny wprowadzenia elektronicznych PIT-ów, które wypełnia fiskus.

Organizacje pożytku publicznego mogą dostać rykoszetem.
Organizacje pożytku publicznego mogą dostać rykoszetem. (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", to co wygodne dla podatnika, może być niekorzystne dla organizacji pożytku publicznego (OPP), które są finansowane z jednego procenta.

Wiele osób nawet nie zajrzy do swojego e-PIT-u, co dla fiskusa będzie oznaczało milczącą zgodę. Jeśli w rubryce dotyczącej jednego procenta nie została wpisana żadna organizacja, podatnik nawet nie będzie miał świadomości, że nie podzielił się swoim podatkiem.

Zobacz także: Obejrzyj: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Co o zasady fiskus wpisuje do e-PIT-u organizacje, które wcześniej podawał sam podatnik. Jeśli jednak dana organizacja utraciła status OPP, nie zostanie wpisana, a podatnik może o niczym nie wiedzieć.

W tej sytuacji organizacje pożytku publicznego postanowiły zaapelować do podatników, by dopilnowali wypełnienia rubryki 1 proc. W przeciwnym razie wpływy OPP mogą okazać się niższe niż rok wcześniej.

Ministerstwo Finansów ponownie ostrzegło przez fałszywymi stronami podszywającymi się pod rządową stronę do składania e-PIT-ów. "Korzystanie z innych stron lub aplikacji nie jest autoryzowane przez #MF i może być niebezpieczne" - ostrzega MF.

"Właśnie zgłosiliśmy odpowiednim służbom stronę, która wizualnie była podobna do Twój e-PIT. Właściwy adres jest tylko jeden: podatki.gov.pl" - napisał na Twitterze rzecznik resortu finansów Paweł Jurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
góralka
3 lata temu
Spróbujcie w przygotowanym e-PIT wykazać darowizny odliczane od podstawy opodatkowania. Ciągle informacja, że błąd, ale nie ma możliwości sprawdzenia gdzie i jaki błąd, czy w nazwie? Darowizny przed opodatkowaniem to co innego niż odliczenie 1% od podatku. Najwyraźniej państwo uniemożliwia takie obniżenie kwoty podatku. Skorzystam więc z e-Deklaracje, też przygotowane przez ministerstwo finansów, jak w poprzednich latach. Zapłacę im najmniej jak się da
MEN
3 lata temu
Największe brednie piszą Ci którzy wogóle nie widzieli i nie widzą jak to działa po nowemu. Domyślnie w naszym rozliczeniu pozostaje 1% odliczenia na organizację PP którą wskazaliśmy rok wcześniej (czyli fiskus NIC nie zarobi) a sami możemy to zmodyfikować w kilka sekund. Ludzie nie krytykujcie wiecznie wszystkiego nawet tego co jest dobrze pomyślane i na co czekaliśmy i narzekaliśmy przez wiele lat.
bolo
3 lata temu
Przecież z automatu wstawiają to, co było rok temu. U kogo było rok temu, to i w tym roku jest wpisane.
QQ
3 lata temu
Burza w szklance wody. Ja tam składałem e-pit i właśnie byłem mile zaskoczony że była tam podane schronisko na jakie dawałem 1%. O wiele bardziej naciągały różne firmy oferujące programy gdzie ten 1 % był z góry wstawiony.
Adam
3 lata temu
W moim przypadku było odwrotnie, w tym sensie, że wcześniej korzystałem z programu, który nie pozwalał zmienić na co idzie ten 1%, a teraz wszystko już wypełnione było i swoboda wyboru na co chce przekazać. No ale trzeba było tylko uczynić ten "wysiłek" i po prostu zajrzeć do pitu.