Notowania

Jeden procent. "Twój e-PIT" to wygoda dla podatnika, ale problem dla organizacji pożytku

Organizacje pożytku publicznego obawiają się, że trafi do nich mniej pieniędzy z odliczenia 1 proc. z podatku dochodowego. Taki może być efekt uboczny wprowadzenia elektronicznych PIT-ów, które wypełnia fiskus.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Organizacje pożytku publicznego mogą dostać rykoszetem.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", to co wygodne dla podatnika, może być niekorzystne dla organizacji pożytku publicznego (OPP), które są finansowane z jednego procenta.

Wiele osób nawet nie zajrzy do swojego e-PIT-u, co dla fiskusa będzie oznaczało milczącą zgodę. Jeśli w rubryce dotyczącej jednego procenta nie została wpisana żadna organizacja, podatnik nawet nie będzie miał świadomości, że nie podzielił się swoim podatkiem.

Obejrzyj: Twój e-PIT z błędami. "Dotyczyło to wąskiej grupy około 1000 osób"

Co o zasady fiskus wpisuje do e-PIT-u organizacje, które wcześniej podawał sam podatnik. Jeśli jednak dana organizacja utraciła status OPP, nie zostanie wpisana, a podatnik może o niczym nie wiedzieć.

W tej sytuacji organizacje pożytku publicznego postanowiły zaapelować do podatników, by dopilnowali wypełnienia rubryki 1 proc. W przeciwnym razie wpływy OPP mogą okazać się niższe niż rok wcześniej.

Ministerstwo Finansów ponownie ostrzegło przez fałszywymi stronami podszywającymi się pod rządową stronę do składania e-PIT-ów. "Korzystanie z innych stron lub aplikacji nie jest autoryzowane przez #MF i może być niebezpieczne" - ostrzega MF.

"Właśnie zgłosiliśmy odpowiednim służbom stronę, która wizualnie była podobna do Twój e-PIT. Właściwy adres jest tylko jeden: podatki.gov.pl" - napisał na Twitterze rzecznik resortu finansów Paweł Jurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rozliczenie roczne, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2019

fikusprzecież o to fiskusowi chodzi, aby w swojej kasie zatrzymał jak najwięcej podatku....

20-03-2019

PITiSpecjalnie to zrobili...Właśnie liczą na to że ludzie nie zmienią swoich pitów (nie dodadzą ulgi na dziecko, nie rozliczą sie z żoną) i dzięki temu … Czytaj całość

20-03-2019

Papież z ToruniaCała kasa na radio mariana, albo na budowę kwak Tower

Rozwiń komentarze (9)