Notowania

podatki
20.02.2019 09:14

Oszustwo na e-PIT. Podszywają się pod Ministerstwo Finansów

Nowy system dla podatników zrodził nową metodą dla oszustów. Wykorzystując popularność usługi e-PIT podszywają się pod Ministerstwo Finansów i rozsyłają złośliwe oprogramowanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oszuści znaleźli nowy sposób. Wykorzystują popularność platformy e-PIT (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Oszuści wysyłają maile, w których zapraszają do skorzystania z usługi e-PIT - informuje RMF FM. W przesłanej wiadomości zamieszczają fałszywy odnośnik, tak zwany link, który kieruje do złośliwego oprogramowania.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że z e-PIT-ów skorzystamy tylko na jednej stronie internetowej - na portalu podatki.gov.pl. Trzeba uważać na maile przysyłane z dziwnie wyglądających adresów i zawierające błędy gramatyczne czy ortograficzne.

Zobacz też: Twój e-PIT - poradnik money.pl

Resort finansów wszystkie przypadki fałszywych maili i oszustów podszywających się pod skarbówkę zgłasza do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tam specjaliści od cyberbezpieczeństwa starają się zablokować te strony oraz namierzyć sprawców.

Czym jest e-PIT?

To nowa platforma dla podatnika uruchomiona 15 lutego przez Ministertstwo Finansów. To elektroniczne rozliczenie podatkowe PIT-37 i PIT-38. W 2019, po raz pierwszy, deklaracje podatkowe zostaną wypełnione i udostępnione przez urzędy skarbowe. W tym celu nie musimy składać żadnych wniosków.

Żeby sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe, należy zalogować się do systemu Twój e-PIT. Jednym z najszybszych sposobów jest założenie tzw. Profilu Zaufanego.

Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych, dzięki którym można zidentyfikować jego właściciela w usługach podmiotów publicznych w Internecie.

Te dane to między innymi: imię, nazwisko, data urodzenia i numer PESEL. Profil Zaufany jest odpowiednio zabezpieczony, tak by nikt poza posiadaczem nie mógł z niego skorzystać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, e-pit, ministerstwo finansów, oszuści internetowi, gospodarka, wiadomości, oszustwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

KowalskaJa tam zanoszę pit papierowy! A co, nie mogę? Mogę!

20-02-2019

ulmI już mamy uszczelnienie VAT. Są dzięki temu pieniądze na wycieczki pana premiera ze świtą.

20-02-2019

SzczególarzA ja mam niespodziankę. Mój e PIT jest niezgodny z PITem jaki otrzymałem od pracodawcy?! I to na moją niekorzyść - e PIT naliczył mi wyzszy podatek. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)