Notowania

E-PIT dla przedsiębiorców. Ministerstwo finansów zdradza szczegóły

Resort zapowiada, że w przyszłym roku przedsiębiorcy rozliczą się w ten sam sposób, co ich pracownicy. Jednak liczenie ma ich nie ominąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ministerstwo finansów w przyszłym roku przygotuje deklaracje dla prowadzących działalność gospodarczą.

Skąd skarbówka będzie wiedziała, jakie firma ma dochody? Ze składanych przez przedsiębiorców Jednolitych Plików Kontrolnych. Chodzi o wysyłane co miesiąc elektroniczne ewidencje VAT, w których są wykazy faktur sprzedaży i zakupów. To właśnie na tej podstawie – jak czytamy w „Rzeczpospolitej” – fiskus wpisze w zeznaniu rocznym przychody i koszty przedsiębiorcy, a także wyliczy dochód i podatek.

- Problem jednak w tym, że rozliczenia VAT i PIT rzadko się ze sobą pokrywają, bo w ewidencji VAT nie wpisuje się chociażby wynagrodzeń pracowników czy odpisów amortyzacyjnych, które są kosztem uzyskania przychodu – zauważa na łamach „Rzeczpospolitej” Beata Hudziak, doradca podatkowy.

*Twój e-PIT - poradnik money.pl *

Poza tym wiele firm korzysta ze zwolnienia z VAT, np. te które nie przekraczają 200 tys. zł obrotu rocznie. One w ogóle nie składają JPK.
Dlatego mimo że skarbówka przygotuje dla przedsiębiorców rozliczenia, zdecydowana większość i tak będzie musiała samodzielnie obliczyć swoje przychody oraz koszty. Pracy więc nie ubędzie – zauważa dziennik.

W przyszłym roku e-PIT mają dostać także zarabiający na wynajmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Przed tym pytaniem ucieka sam prezes PiS

Tagi: e-pit, skarbówka, przedsiębiorcy, firma, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

egonjuż należny się bać

19-02-2019

Przestańcie kręcić.Kiedy oszuści wyborczy ustalicie w końcu kwotę wolną od podatku? Jak długo jeszcze obywatele żyjący w ubóstwie będą opłacać swoimi podatkami wasze i … Czytaj całość

19-02-2019

Grzechutakie tam pitu, pitu - najlepiej mieć dobry program do KPIR typu emSzmal czy Rachmistrz i samemu wszystko sobie policzyć

Rozwiń komentarze (7)