Notowania

podatki
18.02.2019 10:35

"E-PIT 2019". Dla kogo usługa jest dostępna, gdzie znajdziemy nasze rozliczenie i do kiedy rozliczyć PIT za 2018 r.?

Usługa "Twój e-PIT 2019" dostępna jest od 15 lutego. Za większość podatników rozliczenie z 2018 r. przygotowało ministerstwo finansów. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi "e-PIT", gdzie jest ona dostępna i do kiedy należy się rozliczyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"E-PIT 2019"

"E-PIT 2019" – dla kogo usługa jest dostępna i gdzie?

Platforma "Twój e-PIT 2019" wystartowała 15 lutego. Jest ona dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie także PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Zeznanie podatkowe za 2018 rok przygotowane zostało bezpłatnie i automatycznie na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Z usługi "e-PIT 2019" można skorzystać wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów — podatki.gov.pl.

- Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji przesyłanych od płatników udostępnimy propozycję rocznego zeznania. To istotna zmiana w duchu filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

"E-PIT 2019" – co będzie zawierać i do kiedy rozliczyć PIT za 2018 r.?

Ministerstwo finansów, poprzez platformę "Twój e-PIT 2019", automatycznie przygotuje nasze rozliczenia roczne na podstawie danych, które otrzymało od pracodawców. System przygotuje dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulg na dzieci czy informacji o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

- Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi (pis. oryg.) – czytamy na oficjalnym portalu ministerstwa finansów. Pytania dotyczące szczegółów rozliczeń można kierować do resortu finansów telefonicznie, mailowo lub podczas czatu z konsultantem.

Zeznania w usłudze "E-PIT 2019" wypełniane są indywidualnie. Każdy podatnik może zmienić sposób swojego rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Rozliczenia PIT-37 i PIT-38 na platformie "Twój e-PIT 2019" dostępne są od 15 lutego do 30 kwietnia (ostatni dzień składania deklaracji podatkowych).

Każdy podatnik może rozliczyć swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok samodzielnie przez Internet, poprzez program "Twój e-PIT" lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

Źródło: www.mf.gov.pl, money.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz