Rodzice składający deklarację PIT za rok 2018 w 2019 roku mogą skorzystać z ulgi na dzieci, czyli tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje zarówno rodzinom wielodzietnym, jak i tym mniej licznym.
Ulga jest przeznaczona dla opiekunów prawnych mieszkających z dzieckiem oraz rodzicom zastępczym. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby pozbawione władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni w sytuacji, gdy dziecko z nimi nie mieszka.
Ulga prorodzinna przysługuje na:
Ile wynoszą kwoty obniżające podatek za 2018 rok?
- dzieci małoletnie;
- dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, rentę socjalną (bez względu na wiek i dochody);
- dzieci do 25. roku życia, jeśli się uczą lub studiują, a także w danym roku podatkowym nie uzyskały dochodu wyższego niż 3089 zł (do tej kwoty nie wlicza się renty ani wynagrodzenia z tytułu umów zleceń do 200 zł);
- 1112,04 zł/rok za pierwsze i drugie dziecko;
- 2000,04 zł/rok za trzecie dziecko;
- 2700 zł/rok za czwarte i każde kolejne dziecko;
Roczna kwota odliczenia odnosi się do obojga rodziców. Należność mogą podzielić na części równe lub w dowolnej proporcji. Nie dotyczy to jednak małżeństw w separacji, a także związków, w których jedna osoba została pozbawiona praw rodzicielskich lub przebywa w więzieniu.
Co ważne, rodzice dwójki i więcej dzieci mają prawo skorzystać z ulgi bez względu na wysokość uzyskanych dochodów. W przypadku rodziny z jednym dzieckiem, sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby wychowujące jedynaka otrzymają zwrot podatku pod warunkiem, że ich roczne dochody nie przekroczą 112000 zł (w przypadku samotnych rodziców - 56000 zł).
Ulgę na dziecko rozlicza się proporcjonalnie w zależności od czasu sprawowania nad nim opieki.
Ulga na dzieci przysługuje tylko wtedy, gdy zarobki potomka nie przekraczają kwoty wolnej od podatku.
Ulga przysługuje także na dzieci do 25. roku życia, o ile uczą się lub studiują.
Ulgę prorodzinną odlicza się od zapłaconego w trakcie roku podatku. Co zrobić, gdy jest on niższy od przysługującej kwoty?
Do podstawowego formularza podatnik musi dołączyć załącznik PIT-O.
Podatnicy mogą obniżyć podatek, jeśli wychowują dzieci do ukończenia 25. roku życia. O czym powinni pamiętać?