Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. Jaką deklarację należy złożyć, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej?

0
Podziel się:

Ulga prorodzinna pozwala zmniejszyć należny podatek dochodowy, a jej wysokość jej uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Jaką deklarację PIT należy wypełnić, żeby skorzystać z odliczenia? Czy potrzebne są dodatkowe formularze? Przedstawiamy informację dla podatników składających zeznania w 2020 roku.

Jaką deklarację należy złożyć, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej?
Jaką deklarację należy złożyć, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej? (Fotolia, Gina Sanders/Fotolia)

Ulga podatkowa na dziecko to jedno z najchętniej wykorzystywanych odliczeń od podatku dochodowego. Z preferencyjnych warunków mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale również rodzice zastępczy oraz opiekunowie prawni, którzy wychowują dzieci małoletnie, niepełnosprawne, a także pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, a uczą się lub studiują i ich dochody nie przekraczają rocznie 3089 zł (bez renty rodzinnej)
.

Dochód pełnoletniego dziecka oblicza się odejmując od przychodu koszty uzyskania przychodu. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, które otrzymują w danym roku podatkowym rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny, są uprawnieni do korzystania z ulgi prorodzinnej niezależnie od wieku dziecka.

Ulga prorodzinna – jaką deklarację należy wypełnić?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi na dziecko, powinni złożyć standardowy formularz PIT-36 lub PIT-37. Z pierwszego druku korzystają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i płacą podatek dochodowy w wysokości 18 proc. lub 32 proc.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Z kolei PIT-37 wypełniają podatnicy, którzy uzyskują zarobki rozliczane przez płatników lub którzy otrzymali wynagrodzenia od podmiotów niebędących płatnikami i uzyskali od nich formularz PIT-11. Będą to zatem m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło.

Ulga na dziecko 2020 – druk PIT/O

Żeby móc skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko, należy także dodatkowo wypełnić formularz PIT/O. Nie stanowi on samodzielnej deklaracji podatkowej i zawsze musi być złożony z podstawowym formularzem (PIT-36, PIT-37). W przypadku wspólnego rozliczania się małżonków należy wypełnić jeden druk PIT-O. Jeśli małżeństwo rozlicza się indywidualnie, konieczne jest złożenie dwóch formularzy PIT-O.

Ulgę na dziecko należy udokumentować na żądanie urzędu skarbowego. Na wypadek kontroli trzeba przez okres 5 lat od końca rozliczanego roku podatkowego, przechowywać dokumenty, które świadczą o uprawieniu do ulgi. Jest to m.in. odpis aktu urodzenia dziecka czy zaświadczenie o nauce/studiowaniu dziecka pełnoletniego, a w szczególnych przypadkach również zaświadczenie o ustaleniu opiekuna prawnego czy odpis orzeczenia o ustaleniu rodziny zastępczej. Wymienionych dokumentów nie trzeba dołączać do formularza PIT-O, a jedynie zachować na wypadek kontroli.

Jak wypełnić formularz PIT/O?

W części E należy wpisać dane identyfikacyjne dzieci, a w szczególności numery PESEL. Należy również uzupełnić imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Wypełnić trzeba także pozycję 39 lub 40. Z kolei na formularzu PIT-37 trzeba uzupełnić kwoty ulgi prorodzinnej – w pozycji 109 lub 110.

Na rozliczeniu PIT-36 należy podać kwoty w pozycji 211 lub 212. Żeby skorzystać z ulgi na dziecko, należy wszystkie formularze złożyć do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2020 roku.

Ograniczenia w korzystaniu z ulgi prorodzinnej

Nie wszyscy rodzice będą uprawnieni do odliczenia od podatku dochodowego ulgi na dziecko. Z możliwości tej nie skorzystają przede wszystkim podatnicy, którzy wychowują tylko jedno dziecko i przekraczają limit dochodowy. W rozliczeniach PIT za 2019 rok wynosi on 112 tys. złotych rocznie w przypadku rodziców rozliczających się wspólnie. Rodzice jedynaków, którzy korzystają z rozliczenia indywidualnego, nie mogą zarabiać więcej niż 56 tys. złotych w ciągu roku – w przeciwnym wypadku nie będą uprawnieni do skorzystania z ulgi.

Do odliczenia ulgi na dziecko nie są również uprawnieni podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się na podstawie 19 proc. stawki podatku liniowego (formularz PIT-36L). Z ulgi prorodzinnej nie skorzystają także osoby, które są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz rodzice prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z kar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
faq
ulga na dzieci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)