Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. Ulga prorodzinna a ślub dziecka

0
Podziel się:

Jak wygląda uprawnienie do ulgi prorodzinnej w przypadku ślubu dziecka zawartego w roku 2020? W takiej sytuacji możliwość odliczenia przestaje obowiązywać od miesiąca, w którym dziecko weszło w związek małżeński. Regulacje te mają zastosowanie również do dzieci małoletnich, czyli do 18 roku życia, które wzięły ślub za zgodą sądu opiekuńczego.

Ulga prorodzinna a ślub dziecka. Sprawdź, jak się rozliczyć.
Ulga prorodzinna a ślub dziecka. Sprawdź, jak się rozliczyć. (Flickr)
bELwmWHp

Jeśli dziecko wzięło ślub w 2020 roku, rodzice wciąż będą mogli odliczyć sobie ulgę, ale tylko za miesiące poprzedzające jego datę. Ulga prorodzinna wygasa bowiem w momencie, w którym dziecko zawrze związek małżeński.

Jak liczyć prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku dzieci, które weszły w związek małżeński? Najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie.

bELwmWHr

Jeśli dziecko ślub zawarło sierpniu 2020 roku, to ulga prorodzinna przysługuje jego rodzicom tylko za miesiące od stycznia do lipca. Kwota odliczenia będzie zatem wynosić 648,69 zł, czyli 7 miesięcy x 92,67 zł. Za miesiące od sierpnia do grudnia prawo do odliczenia ulgi już nie przysługuje. Mówiąc prościej, ślub dziecka powoduje, że rodzic traci prawo do ulgi prorodzinnej.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Ulga prorodzinna to jedno z najczęściej wykorzystywanych odliczeń podatkowych w naszym kraju. Przysługuje ona na dzieci:
• małoletnie (do 18 roku życia),
• niepełnosprawne, bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
• pełnoletnie do ukończenia 25 roku życia, jeśli uczą się lub studiują, a ich roczne zarobki (bez uwzględnienia renty rodzinnej) nie przekroczyły w danym roku podatkowym 3089 zł.

bELwmWHx

Rodzice, którzy chcą uzyskać odliczenie za okres do zawarcia małżeństwa przez dziecko, powinni wypełnić i dołączyć do standardowego formularza PIT-36 lub PIT-37 druk PIT/O.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELwmWHS
podatki
faq
ulga na dzieci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)