Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga prorodzinna. Czy rodzice pracującego dziecka mogą z niej skorzystać?

0
Podziel się:

Ulga prorodzinna przysługuje również rodzicom, których dziecko osiąga dochody. W ciągu roku zarobki nie mogą jednak przekroczyć kwoty 3089 zł.

Ulga prorodzinna. Czy rodzice dziecka, które sobie dorabia mogą z niej skorzystać?
Ulga prorodzinna. Czy rodzice dziecka, które sobie dorabia mogą z niej skorzystać? (Pexels)
bEJmpLfp

Dorabianie sobie przez dzieci, które wciąż się uczą nie przeszkadza w skorzystaniu z ulgi. Zgodnie z przepisami rodzice, których dziecko osiąga dochody mogą sobie odliczyć od podatku, jeśli roczne zarobki nie przekroczą kwoty 3089 zł.

Ulga prorodzinna za 2020 rok przysługuje bowiem rodzicom wychowującym dzieci:

• do 18 roku życia,
• do 25 roku życia, jeśli uczą się

bEJmpLfr

Do dochodów pracujących dzieci nie wlicza się renty rodzinnej. Dochód dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej za 2020 rok jest rozumiany jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.

Ulga prorodzinna przysługuje również na dziecko niepełnosprawne, jeśli w roku podatkowym, który podlega rozliczeniu, otrzymywało rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji nie ma znaczenia wiek dziecka.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Ulga prorodzinna przysługuje na ucznia i studenta, niezależnie od tego, czy dziecko kontynuuje edukację na uczelni publicznej, czy niepublicznej.

bEJmpLfx

Osoba samotnie wychowująca dziecko również ma prawo do ulgi prorodzinnej. Żeby skorzystać z odliczenia, nie musi wychowywać dziecka samotnie przez cały rok. Do ulgi uprawnione są osoby rozwiedzione, panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, osoby w trakcie separacji lub podatnicy, których małżonek odbywa karę pozbawienia wolności albo jest pozbawiony praw rodzicielskich.

Ile wynoszą limity zarobków w uldze prorodzinnej? W przypadku osobnego rozliczenia roczne dochody każdego z rodziców nie mogą być wyższe niż 56 tys. zł. Przy rozliczeniu wspólnym obowiązuje limit 112 tys. zł.

Ograniczenia te występują jednak tylko na pierwsze dziecko, w przypadku dwojga lub większej liczby dzieci, limity nie obowiązują.
Przy rozliczeniu indywidualnym, żeby skorzystać z ulgi prorodzinnej, każde z rodziców powinno złożyć osobny formularz PIT/O.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJmpLfS
podatki
faq
ulga na dzieci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)