Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

PIT 2020. Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku

0
Podziel się:

Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku przysługuje proporcjonalnie za wszystkie miesiące macierzyństwa, łącznie z tym, w którym dziecko przyszło na świat.

Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku
Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku (Flickr)

Ulga prorodzinna, czyli tak zwana ulga na dziecko, jest najczęściej występującym odliczeniem przysługującym podatnikom PIT. Świeżo upieczeni rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego, nawet jeśli przyszło ono na świat w grudniu. W takiej sytuacji ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym dziecko było na świecie (a więc przysługuje w pełnej kwocie również za miesiąc, w którym przyszło ono na świat).

Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku 2020 rozliczana jest proporcjonalnie.

Od kiedy rodzicom przysługuje ulga na dziecko urodzone w trakcie roku? Jeśli przykładowo, maluch przyszedł na świat w czerwcu 2020 roku, to rodzice mogą rozliczyć ulgę za wszystkie miesiące rodzicielstwa, łącznie z czerwcem.

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Do rozliczenia ulgi rodzicielskiej należy wypełnić formularz PIT-36 lub PIT-37 oraz dołączyć druk PIT/O. Ulga na dziecko urodzone w trakcie roku będzie prawidłowo rozliczona tylko w przypadku wykazania na formularzu danych identyfikacyjnych dziecka oraz miesięcy, za które przysługuje odliczenie.

Ile wynosi ulga na dziecko urodzone w trakcie roku? Rodzice mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko. W przypadku dwójki 185,34 (po 92,67 zł na każde dziecko). W skali roku daje to 1112,04 zł na jedno dziecko, a na dwójkę dzieci 2224,08 zł.

W przypadku trzeciego dziecka - jego stawka wyniesie166,67 zł miesięcznie. Jak więc należy to wyliczać? Biorąc pod uwagę że miesięczna ulga na pierwszą dwójkę dzieci wynosi po 92,67 zł a na trzecie dziecko 166,67 razem daje to 352,01 zł, które można odliczyć za każdy pełny miesiąc.

Czwarte i każde kolejne dziecko zwiększa odpis o 225 zł miesięcznie. Analogicznie do poprzedniego przypadku do miesięcznego wyliczenia za trójkę 352,01 zł dodajemy 225 zł (w zależności od liczby dzieci), co daje nam 577,01 zł miesięcznie. W skali całego roku będzie to kwota 6924,12 zł.

Masz newsa lub filmik, prześlij nam przez platformę #/dziejesie.wp.pl

podatki
faq
ulga na dzieci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)