Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Miliarder płacił mieszkańcom jednego z miast w USA po 500 dol. Efekt piorunujący

31
Podziel się:

W amerykańskim mieście Stockton zakończono dwuletni eksperyment z gwarantowanym dochodem. Dodatkowe 500 dolarów miesięcznie miało zbawienny wpływ na życie uczestników programu. Nastąpił wzrost zatrudnienia, mniej osób ma też depresję – mówią eksperci programu SEED.

Miliarder płacił mieszkańcom jednego z miast w USA po 500 dol. Efekt piorunujący
Po 500 dolarów ekstra miesięcznie dostawali mieszkańcy jednego z amerykańskich miasteczek od prywatnego sponsora (Pixabay)

Jak donosi portal next.gazeta.pl, na eksperyment społeczny, jakim było wprowadzenie dochodu podstawowego w 300-tysięcznym Stockton, zadecydowano się już w 2017 r., kiedy burmistrzem miasta był Michael Tubbs.

W 2019 roku program o nazwie SEED (Stockton Economic Empowerment Demonstration) udało się natomiast wdrożyć.

Przez dwa lata zapewniał on grupie 125 osób 500 dolarów miesięcznie dochodu gwarantowanego. Środki pochodziły z prywatnych kieszeni. Jednym z inwestorów był współzałożyciel Facebooka Chris Hughes.

Zobacz także: Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Więcej osób poszło do pracy

Mieszkańcom miasta nie stawiano jakichkolwiek ograniczeń, jak mogą wydać pieniądze. Wsparcie otrzymali mieszkańcy Stockton, których pensje były niższe niż mediana zarobków w mieście, czyli poniżej 46 tys. dolarów rocznie przychodu na gospodarstwo domowe. Pieniądze były przekazywane na karcie debetowej.

Wyniki przeszły oczekiwania. Dzięki dodatkowym finansom najbiedniejsi mieszkańcy miasta spłacili swoje długi i znaleźli pracę na pełen etat. Wzrosła też ich stabilność emocjonalna. Wbrew obawom pieniądze tylko w mniej niż jednym procencie zostały przeznaczone na używki - wynika z wyników badania.

"Wyniki jednoznacznie pokazują pozytywny wpływ gwarantowanego dochodu. Już po roku liczba osób biorących udział w programie i pracujących na pełnym etacie wzrosła z 28 do 40 proc. W grupie kontrolnej wzrost wynosił tylko 5 punktów procentowych (z 32 do 37 proc.). Dodatkowe pieniądze pozwoliły uczestnikom programu wziąć wolne i poszukać lepiej płatnej pracy na pełen etat" - czytamy na portalu.

Eksperyment czy już konieczność?

Z raportu amerykańskich badaczy wynika też, że po roku zmniejszyła się z 62 do 52 proc. liczba osób obciążonych długami. Co pozwoliło poprawić im swój dobrostan.

Większość osób wydawała pieniądze głównie na jedzenie - 37 proc., 22 proc. - na artykuły gospodarstwa domowego i ubrania, 11 proc. - na narzędzia, a 10 proc. pochłaniały koszty użytkowania samochodu.

Coraz więcej państw – w różnej formie – wprowadza u siebie bezwarunkowy dochód. W Polsce za takie rozwiązanie można uznać świadczenie 500 plus.

Mimo że rozdawaniu ludziom za tzw. nic nierobienie pieniędzy sprzeciwia się wielu konserwatywnych polityków, to część z nich skłonna jest jednocześnie przyznawać pieniądze właśnie na wychowanie dzieci.

Pytanie tylko skąd brać na to wszystko środki? Hughes proponuje podwyższyć podatki najbogatszym. Ci, którzy zarabiają w USA ponad 250 tys. dol. rocznie, mieliby płacić np. aż 50 proc. podatek dochodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
maciek
3 lata temu
Korporacje chca miec niewolnikow i po to wszystko. Czy sie robi czy sie lezy 500 baksow sie nalezy. Wszystko jest naciagane. 500 usd to nic 6 tys dolcow w usa 15 tys to jest ubóstwo.
Heniek
3 lata temu
No i uwierzyłem -ha, ha, ha ?
jazmig
3 lata temu
W PRL ponad 30 mln ludzi miało gwarantowany dochód płacy minimalnej i skończyło się to bankructwem tego państwa.
Amerykan
3 lata temu
Warto dodać, że w Stockton ta grupa jest bardzo niewielka i nie jest to patologia tylko normalni ludzie najmniej zarabiający. W demokratycznym (czyli socjalistycznym) San Francisco czy LA też miasto pomaga z tym że głównie narkomanom. Płaci im co 2 tygodnie zasiłek. Są też darmowe strzykawki i igły. Skutkiem tego centrum miasta zmienia się w slumsy namiotowe a widok robiącego sobie zastrzyk na chodniku czy wypróżniającego się jak piesek to norma.
wiki
3 lata temu
Stockton – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w Dolinie Kalifornijskiej, nad rzeką San Joaquin na wschodnim skraju jej delty. Miasto jest połączone kanałem z zatoką San Francisco. Około 279 800 mieszkańców. W rankingu najgorszych do życia miast w Kalifornii, Stockton 3 krotnie uznane zostało za najgorsze[1], Ceny nieruchomości w mieście względem roku 2005 spadły o 67%, bezrobocie sięga 18% szerzy się przestępczość[1
...
Następna strona