Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Miliarder płacił mieszkańcom jednego z miast w USA po 500 dol. Efekt piorunujący

31
Podziel się

W amerykańskim mieście Stockton zakończono dwuletni eksperyment z gwarantowanym dochodem. Dodatkowe 500 dolarów miesięcznie miało zbawienny wpływ na życie uczestników programu. Nastąpił wzrost zatrudnienia, mniej osób ma też depresję – mówią eksperci programu SEED.

Miliarder płacił mieszkańcom jednego z miast w USA po 500 dol. Efekt piorunujący
Po 500 dolarów ekstra miesięcznie dostawali mieszkańcy jednego z amerykańskich miasteczek od prywatnego sponsora (Pixabay)
bDSwCfrF

Jak donosi portal next.gazeta.pl, na eksperyment społeczny, jakim było wprowadzenie dochodu podstawowego w 300-tysięcznym Stockton, zadecydowano się już w 2017 r., kiedy burmistrzem miasta był Michael Tubbs.

W 2019 roku program o nazwie SEED (Stockton Economic Empowerment Demonstration) udało się natomiast wdrożyć.

Przez dwa lata zapewniał on grupie 125 osób 500 dolarów miesięcznie dochodu gwarantowanego. Środki pochodziły z prywatnych kieszeni. Jednym z inwestorów był współzałożyciel Facebooka Chris Hughes.

bDSwCfrH
Zobacz także: Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Więcej osób poszło do pracy

Mieszkańcom miasta nie stawiano jakichkolwiek ograniczeń, jak mogą wydać pieniądze. Wsparcie otrzymali mieszkańcy Stockton, których pensje były niższe niż mediana zarobków w mieście, czyli poniżej 46 tys. dolarów rocznie przychodu na gospodarstwo domowe. Pieniądze były przekazywane na karcie debetowej.

Wyniki przeszły oczekiwania. Dzięki dodatkowym finansom najbiedniejsi mieszkańcy miasta spłacili swoje długi i znaleźli pracę na pełen etat. Wzrosła też ich stabilność emocjonalna. Wbrew obawom pieniądze tylko w mniej niż jednym procencie zostały przeznaczone na używki - wynika z wyników badania.

bDSwCfrN

"Wyniki jednoznacznie pokazują pozytywny wpływ gwarantowanego dochodu. Już po roku liczba osób biorących udział w programie i pracujących na pełnym etacie wzrosła z 28 do 40 proc. W grupie kontrolnej wzrost wynosił tylko 5 punktów procentowych (z 32 do 37 proc.). Dodatkowe pieniądze pozwoliły uczestnikom programu wziąć wolne i poszukać lepiej płatnej pracy na pełen etat" - czytamy na portalu.

Eksperyment czy już konieczność?

Z raportu amerykańskich badaczy wynika też, że po roku zmniejszyła się z 62 do 52 proc. liczba osób obciążonych długami. Co pozwoliło poprawić im swój dobrostan.

Większość osób wydawała pieniądze głównie na jedzenie - 37 proc., 22 proc. - na artykuły gospodarstwa domowego i ubrania, 11 proc. - na narzędzia, a 10 proc. pochłaniały koszty użytkowania samochodu.

bDSwCfrO

Coraz więcej państw – w różnej formie – wprowadza u siebie bezwarunkowy dochód. W Polsce za takie rozwiązanie można uznać świadczenie 500 plus.

Mimo że rozdawaniu ludziom za tzw. nic nierobienie pieniędzy sprzeciwia się wielu konserwatywnych polityków, to część z nich skłonna jest jednocześnie przyznawać pieniądze właśnie na wychowanie dzieci.

Pytanie tylko skąd brać na to wszystko środki? Hughes proponuje podwyższyć podatki najbogatszym. Ci, którzy zarabiają w USA ponad 250 tys. dol. rocznie, mieliby płacić np. aż 50 proc. podatek dochodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwCfsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
To się dzieje
miesiąc temu
Przecież wyśmiewana teoria spiskowa o NWO jasno mówi, że na świecie będzie kilkuprocentowa grupka super bogaczy, a także 10-20 % dobrze opłacanych zarządców/nadzorców pilnujących interesów tych superbogaczy i 80 procentowa większość ludzkości ledwo wiążąca koniec z końcem otrzymująca bezwarunkowy dochód, siedząca w klitach i żyjąca głównie w internecie.
Kowal
miesiąc temu
Nadciąga globalny socjalizm... Ludzie zacznijcie myśleć!!!
Mickie
miesiąc temu
Autor nie rozumie znaczenia słowa "bezwarunkowy". 500+ na pewno nie jest świadczeniem bezwarunkowym ponieważ podstawowym warunkiem jest posiadanie dzieci. Można by przyjąć za prawie bezwarunkowe kryterium nie posiadania określonego dochodu lub majątku ale posiadanie dzieci to już poważny warunek. Kochajcie się i rozmnażajcie się - tak chce rząd o Pan.
bDSwCfsj
bunia
miesiąc temu
Niestety ci, którym zawsze nic nie brakowało do jedzenia nigdy nie zrozumieją biednych. Zamykają oczy na to, że ktoś schorowany, którego nie stać na opiekę medyczną, zdrowsze jedzenie i nie ma gdzie się podziać, ciężko pracuje powyżej mozliwości fizycznych aby inni zyli w dostatku. Zazroszczą nawet wtedy, gdy ta biedna schorowana istota dostanie wg nich " za nic" troche wsparcia.
Clerc
miesiąc temu
Robiono już kilkakrotnie eksperymenty z dochodem gwarantowanym, najświeższe - w Kanadzie i Finlandii i wszędzie tam wyniki eksperymentu zostały ocenione negatywnie - poza poprawą nastroju obdarowanych nic się nie zmieniło. Na dużo większych grupach niż 125-osobowa i przez kilka lat. Jednak biorąc pod uwagę rozwój AI i robotyzację, może faktycznie nie będzie innego wyjścia w odniesieniu do dużej grupy ludzi.
...
Następna strona