Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Jest decyzja. Sejm zagłosował w sprawie wakacji kredytowych na 2024 r.

12
Podziel się:

Sejm w piątek uchwalił nowelę ustawy o tzw. wakacjach kredytowych. Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że program wsparcia kredytobiorców zostanie wydłużony. Raty będzie można dwukrotnie zawiesić między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz powtórzyć manewr między 1 września a 31 grudnia.

Jest decyzja. Sejm zagłosował w sprawie wakacji kredytowych na 2024 r.
Sejm zagłosował ws. wakacji kredytowych na 2024 r. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Za uchwaleniem noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, wydłużającej tzw. wakacje kredytowe na 2024 r., głosowało 424 posłów, 14 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Co ważne, nowe przepisy przedłużają program pomocowy PiS, uruchomiony podczas szalejącej inflacji, ale też rozszerzają możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Zmiany w wakacjach kredytowych

Zgodnie z nowelą kredytobiorcy będą mogli wstrzymać opłacanie raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Co istotne, wprowadzono do programu kryterium dochodowe. Z wakacji będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku.

To nie koniec. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać w przypadku gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł.

Nowe możliwości skorzystania z FWK

W noweli znalazły się przepisy dotyczące zmian w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc zostanie zwiększona z 2 tys. zł do 3 tys. zł, a także trwać będzie dłużej - do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.

Poza tym ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej.

Nowe przepisy przewidują również zmianę terminów wstrzymania płatności rat kredytów zaciągniętych w BGK na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podmiot spłacający taki kredyt będzie mógł zawiesić spłatę przez cztery miesiące w 2024 r., a nie przez dwa miesiące od 1 maja do 30 czerwca i przez 2 miesiące od 1 lipca do 31 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Tom
miesiąc temu
Tuskowi już dziękujemy.
wnuczek
2 miesiące temu
gdzie są odszkodowania niemców dla Polski za zniszczenia wojenne !
Manymany
2 miesiące temu
Nie rozumiem bierze ktoś pieniądze z banku i niesplaca i my mamy za te luksusy płacić a z jakiej to paki panie Tusk
robolbezxrobo...
2 miesiące temu
zobaczymy co sejm na % dla armii 482 - poznamy prawdziwych zdrajców narodu bo ambasadorów znamy
lol
2 miesiące temu
A rząd przewidział gwarantowane oprocentowanie dla oszczędzających nie, więc już wiadomo, kto zapłaci te 26 mld zł ile według banku kosztują wakacje kredytowe. Rozbój w jasny dzień. Okradanie małych ciułaczy na oprocentowaniu i od małego procentu i tak podatek belki. CZy ci politycy mają sumienie okradać biednych na rzecz bogaczy, którzy kupili nieruchomość za 1,2 mln zł, mnie osobiście to w głowie się nie mieści jak coś takiego można wymyślić, to tak ja za czasów feudalnych niech biedny płaci na bogatego. Kontynuacja myśli wielkich oszustów z PIS brawo PO. Tak to jest genialne oskubać babcie co zbiera na leki na rzecz cwaniaczka w apartamencie, to jest naprawdę wielki SUKCES.