Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wakacje od ZUS. Ekonomista podsumował propozycję rządu

22
Podziel się:

We wtorek rząd przyjął projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chodzi o wakacje od składek ZUS. Ekonomista Rafał Mundry dopytuje się, czy w nowym programie, będą podobne ograniczenia jak te, które znalazły się w wakacjach kredytowych.

Wakacje od ZUS. Ekonomista podsumował propozycję rządu
Rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi mikroprzedsiębiorcom wzięcie urlopu od opłacania składki na ubezpieczenie społeczne (Flickr, KPRM)

Czy wakacje od ZUS też będą tylko dla rodziców 2+3 albo gdy ZUS przekroczy 30 proc. dochodu, jak w Wakacjach Kredytowych? - zastanawia się na platformie X ekonomista Rafał Mundry.

- Czyli rząd tworzy wakacje od ZUS finansowane z budżetu państwa (2 mld) oraz wakacje kredytowe finansowane przez banki, by były "tylko dla potrzebujących" - dodaje ekonomista.

Wakacje od składek ZUS. Najważniejsze założenia

Rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi mikroprzedsiębiorcom raz w roku, przez miesiąc, wzięcie urlopu od opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w 2024 r.; może na nim skorzystać ok. 1,7 mln osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

W latach 2024-2034 koszt wakacji składkowych wyniesie ok. 20,24 mld zł, a w samym 2024 r. ok. 1,53 mld zł.

Urlop od składek ZUS nie obejmie składki zdrowotnej.

Ministerstwo wyjaśniło, że wakacje składkowe będą rozwiązaniem dobrowolnym. Dzięki projektowanym rozwiązaniom właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa.

Resort tłumaczy, że aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. "Wniosek będzie można złożyć wyłącznie za pomocą profilu teleinformatycznego ZUS w formie dokumentu elektronicznego. Wniosek złożony poza wskazanym okresem czasowym lub gdy dojdzie do zgonu wnioskodawcy przed jego rozpatrzeniem, nie zostanie rozpatrzony. Informacja o tym fakcie będzie dostępna w systemie teleinformatycznym" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Nieznany
3 miesiące temu
My sobie tu piszemy ale tak naprawdę to 7 kwietnia trzeba im dać żółtą kartkę a w czerwcu czerwoną tylko bądźcie pewni na kogo głosować bo jest dużo przerzutów do lokalnych małych komitetów a w czerwcu żeby nikt od nich nie wszedł do europarlamentu
JT24
3 miesiące temu
jak tak dalej pójdzie to stracą głosy przedsiębiorców , a to duża grupa wyborców
Ziomek
3 miesiące temu
A gdzie obiecane emerytury bez podatku.???
Ziomek
3 miesiące temu
A gdzie obiecane emerytury bez podatku.???
TVN
3 miesiące temu
Ty mundury "wakacje " w pszeliczeniu na cały rok to zysk 75 zł miesięcznie a składki od stycznia o 300 zł miesięcznie.pomundruj się jeszcze
...
Następna strona