Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Jest szansa na szybkie odblokowanie KPO. Tusk ma jeden problem

110
Podziel się:

Donald Tusk w środę poleci do Brukseli. Spotka się przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Będzie to szansa do rozmów o odblokowaniu środków z KPO dla Polski. Problemem będzie zaś kalendarz.

Jest szansa na szybkie odblokowanie KPO. Tusk ma jeden problem
Donald Tusk już w najbliższą środę poleci na pierwszą po wyborach zagraniczną wizytę do Brukseli (GETTY, Omar Marques)

Donald Tusk zapowiadał, że zaraz po przejęciu władzy pojedzie do Brukseli, aby odblokować środki unijne dla Polski. Mowa o 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

W środę lider opozycji leci do Brukseli na szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Będzie to okazja do nieformalnych spotkań z najważniejszymi osobami w Unii Europejskiej. Będzie też rozmawiał o tym, co zmieni w relacjach Polski z UE, gdy stanie na czele rządu.

Modyfikacja kamieni milowych

Polska musi wypełnić tzw. kamienie milowe, aby móc złożyć wniosek i starać się o środki z KPO. Jednak czas goni, a opóźnienia wynikające z przekazania misji tworzenia rządu wpierw PiS, które i tak nie ma perspektyw na utworzenie większości, mogą zaważyć o pieniądzach dla Polski.

Chodzi o nieprzekroczenie kluczowych dat w procesie podejmowania decyzji przez KE. Drogą do pozyskania pierwszej transzy dla Polski mogłoby być modyfikacja "kamieni milowych" - pisze "Rzeczpospolita".

Taką opcję przewiduje unijne rozporządzenie. Właśnie teraz mamy do czynienia z procesem aktualizacji KPO, ponieważ rząd PiS wystąpił z wnioskiem o dodatkowe pożyczki w ramach tego programu.

Kluczowy termin

Aby wniosek ten mógł zostać zrealizowany, Komisja Europejska musi zarekomendować zwiększenie puli środków w ramach KPO. W tym samym czasie, nowy rząd - gdyż obecny na pewno nie podejmie takiej inicjatywy - mógłby zwrócić się z prośbą o modyfikację "kamieni milowych" - wyjaśnia dziennik.

Jednakże, istnieje pewien problem związany z terminem. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, wszelkie zmiany muszą zostać wprowadzone do 21 listopada. Do tego dnia KE musi wydać rekomendację dotyczącą decyzji o rozszerzeniu programu pożyczkowego. Następnie, projekt decyzji zostanie przekazany do unijnej rady ministrów finansów, która odbędzie się 8 grudnia.

Jeżeli więc do 21 listopada nie dojdzie do zmiany KPO, późniejsze próby wprowadzenia modyfikacji będą znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Mgr
6 miesięcy temu
Przecież to jest obgadany deal-pieniądze w zamian za uleglość. Ciekawe, czy kiedykolwiek dowiemy się, jak dalekie będą te ustępstwa.
Dobranoc
6 miesięcy temu
Nie obchodzą mnie kontrakty biznesowe i deale Tuska, od tego są służby
Lil
6 miesięcy temu
Robił w balona całe życie, niech teraz też ktoś go w balona wreszcie zrobi, może coś skuma, albo i nie🤦
No tak
6 miesięcy temu
Sam przecież blokował i jego POplecznicy🤦 Czego teraz oczekuje?! Bruksela to mafia, tam się brzydzą donosicielami, jak w każdej mafii!
Wybrał se
6 miesięcy temu
Jak się układa z mafiozami, trzeba być jeszcze większym mafiozą, albo działać zgodnie z prawem nie wstępować w strukturalne konszachty!
...
Następna strona