Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Jest tylko jedna szansa dla klimatu. Bardzo drogi węgiel

20
Podziel się

Zdaniem szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego węgiel jest zbyt tani. Przy obecnych cenach tego surowca nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej do 2030 roku. Jedyną szansą jest ustalenie globalnej minimalnej ceny węgla.

Jest tylko jedna szansa dla klimatu. Bardzo drogi węgiel
Węgiel wciąż jest na tyle tani, że jst pierwszym wyborem energetycznym na świecie (Materiały prasowe)
bDZpDJfp

Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała w czwartek, w trakcie wirtualnej konferencji klimatycznej, że koniecznością jest ustanowienie minimalnej ceny węgla, żeby ograniczyć ocieplenie klimatu. Kraje G20 powinny to zrobić pierwsze.

Żeby osiągnąć cele klimatyczne, to według szefowej MFW, cena musi wzrosnąć do 2030 roku do 75 dol. za tonę. Globalna cena węgla to w tej chwili średnio tylko 2 dol.

Georgiewa jest zdania, że zmiany klimatyczne stanowią bardzo poważne zagrożenie dla światowej gospodarki. Według niej transformacja związana z neutralnością klimatyczną to niezwykła okazja do przełomowych inwestycji i tworzenia zielonych miejsc pracy. - Międzynarodowa minimalna cena węgla powinna być kształtowana w taki sposób, by uwzględnić uwarunkowania krajów rozwijających się, a należy ją wdrażać poprzez podatek węglowy, system handlu węglem i inne sposoby - dodała.

bDZpDJfr
Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Podobnego zdania jest prezydent Francji Emmanuel Macron. On też uważa, że bez tego kroku nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpDJfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
adam
3 tyg. temu
a kto powiedział z że w 20- tym roku prąd zdrożeje
zbawczyni!
3 tyg. temu
No to nasi górnicy sie ucieszą. Zaraz wyślą jej kwiaty i halbę piwa!
gdzie prokura...
3 tyg. temu
zdrada stanu, mamy duuuzo wysokiej jakosci wegla i wyrzucamy go i bedziemy placic zachodowi za jakies koncesje co2 zamiast uzywac superzasoby i stopniowo naszym tempem przechodzic na inne zasoby
bDZpDJfT
Hetman Polny
3 tyg. temu
JAKA JEST CENA WĘGLA DLA ELEKTROWNI WĘGLOWYCH A JAKA DLA OBYWATELI. I JUŻ WIECIE WSZYSTKO
jaa
3 tyg. temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. W Polsce nie ma faceta z takimi jajami, jakie miała brytyjska premier Tacher, która pozamykała brytyjskie kopalnie. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.