Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rekordowe pensje górników. W grudniu zarobili średnio 18,7 tys.

84
Podziel się:

W grudniu średnie wynagrodzenie górników wyniosło rekordowe 18,7 tys. Nie oznacza to, że każdy miesiąc górnicy z kopalni węgla brunatnego i kamiennego kończą z takim wynikiem.

Rekordowe pensje górników. W grudniu zarobili średnio 18,7 tys.
Koniec roku okazał się dla górników bardzo hojny. Zadecydowały o tym premie (Pixabay)

18,7 tys. zł wyniosło w grudniu średnie wynagrodzenie w sektorze wydobywania węgla kamiennego i brunatnego w Polsce. Suma robi wrażenie, ale to jednak magia statystyki. Grudniowa średnią podniosły wypłacane na koniec roku premie.

Jak wylicza "Fakt", górnicy dostali bowiem średnio o ok. 10 tys. zł więcej. Dla porównania: w listopadzie średnia pensja wyniosła 8750 zł.

Tak czy inaczej, to i tak kwota znacznie wyższa niż niż średnia płaca w gospodarce. Wedle Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 5973 zł.

Lutowa średnia w górnictwie również zadziała na wyobraźnię. Polska Grupa Górnicza wypłaciła 40-tysięcznej załodze czternastą pensję, na co poszło 300 mln zł. Los "czternastek" wisiał jednak na włosku, a to z racji trudnej sytuacji, z którą boryka się PGG.

O tym, jak trudno było wysupłać miliony, niech świadczy fakt, że spółka poprosiła związkowców, by zgodzili się na wypłatę "czternastki" w czterech ratach. Odrzucili tę propozycję, ale nie ma gwarancji, że kolejne dodatkowe świadczenia będą wypłacane terminowo.

Zobacz także: Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"

Rozmowy o przyszłości górnictwa

W Katowicach odbywają się kolejne tury rozmów ws. umowy społecznej dla górnictwa, w których uczestniczy wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Od ich wyniku, a przynajmniej wstępnych ustaleń, uzależniona jest wypłata środków przewidzianych dla górnictwa w tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. PGG wnioskowała o ponad 1,7 mld zł.Te pieniądze są bardzo potrzebne do załatania budżetu.

Zeszły rok nie był dobry dla polskiego górnictwa. Od stycznia do listopada wygenerowało 3 mld 843,2 mln zł straty netto. Dla porównania: w analogicznym okresie w 2019 roku strata wyniosła 69 mln zł. Za tę zła sytuację odpowiada kilka czynników, a przede wszystkim spadające ceny węgla. W 2020 r. tona kosztowała 315,06 zł, czyli o 11,3 proc. mniej niż w 2019 r. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Iwona
2 lata temu
Skończcie z tym wrednym gadaniem skłócenie się jedni na drugich koniec z tym
KILOFY
2 lata temu
Po 18 tys i jeszcze strajki górnicy robią hah Przy stracie 4 MLD zł
jann
3 lata temu
Szanowni Górnicy. Nie ulegajcie tej rządowej propagandzie. W c Was jest nadzieja. Kopalnie muszą istnieć. To jest nasze dobro i bogactwo. Gdy dopuścicie do zamknięcia kopalni to co w Polsce zostanie. Już zlikwidowali stocznie , huty, cukrownie itp. Co zostanie dla naszych pokoleń. Jedno jest jasne musicie sprawy wziąć w swoje ręce i pogonić z kopalni tę Bandę obijboków którzy na Waszych plecach żerują. Przede wszystkim tego lenia dudę ( związkowca ) dyrektorów spółek i innych . To oni Was zjędzą a gdy skończy się im koryto pójdą gdzie indziej , najprawdopodobnie w ministry i znowu będą kraść i krzyczeć ,że im się nie opłaci. Tak Szanowni Górnicy zacznijcie myśleć i bierzcie sprawy we własne ręce.
Adalbertus
3 lata temu
Ten artykuł to jedno wielkie kłamstwo! Chodzi o skłócenie społeczeństwa. 18 tys. nie zarobi nawet dyrektor. Miesięczne wynagrodzenie górnika pracującego na dole waha się w granicach 3 - 3,5 tys. netto. Tak! Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. W grudniu jest dodatkowe wynagrodzenie tzw. Barbórka czyli w tym miesiącu pensja x 2. Na kopalniach brakuje pieniędzy na wszystko nawet na narzędzia, podstawowe materiały, nawet na rękawice robocze. Brakuje pieniędzy nawet na lampy górnicze. Kiedyś każdy górnik miał "swoją " lampę. Dziś jest kilku przypisanych do jednej lampy. Często się zdarza, że zjedzie na dół i po chwili nie ma czym świecić. Dobrze jak pracuje w terenie z oświetleniem ogólnym. A jak pracuje gdzieś samodzielnie musi wracać po omacku. Kilka lat temu kopalnie nie przyjmowały do pracy.Dziś brakuje chętnych do pracy z uwagi na te "wysokie" zarobki. Kto się czuje na silach niech idzie za tą górę pieniędzy pracować. Nie ulegajcie podpuchom. Ktoś ma interes by ciągle nas skłócać.Należy dodać, że górnicy muszą posiadać wysokie kwalifikacje z uwagi na duży stopień mechanizacji. Na fizycznych etatach pracują nie tylko technicy, ale też osoby z wyższym wykształceniem.
Diarmid
3 lata temu
Przy założeniu że ta kwota to netto muszę na nią robić 5 miesięcy więc przestańcie pisać takie głupoty!!!
...
Następna strona