Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Jeżeli Węgry zapłacą za gaz w rublach, to złamią unijne sankcje. Wyciekł dokument KE

Podziel się:

Z wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej wynika, że zapłata za rosyjski gaz w rublach będzie jednoznaczna ze złamaniem sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę – informuje Reuters. Władimir Putin podpisał w kwietniu dekret, który zobowiązuje "państwa nieprzyjazne" na wnoszenie opłata za gaz w rosyjskiej walucie. Takiej możliwości nie wykluczają Węgry.

Jeżeli Węgry zapłacą za gaz w rublach, to złamią unijne sankcje. Wyciekł dokument KE
Orban zapowiedział, że Węgry mogą zapłacić za rosyjski gaz w rublach (Getty Images, Akos Stiller)

Zachodni dziennikarze dotarli do dokumentu Komisji Eurospejskiej, według którego zapłata za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z Unii Europejskiej złamałaby system sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy.

"Mechanizm ten doprowadziłby do naruszenia istniejących unijnych środków ograniczających przyjętych w stosunku do Rosji, jej rządu, banku centralnego i jej pełnomocników; jak również ogólnego szerokiego zakazu obchodzenia unijnych środków ograniczających" - podano w dokumencie.

Dekret Putina miał pomóc rublowi i podzielić UE

Jak zaznacza Reuters, jest to wstępna, techniczna wersja dokumentu, opierająca się na nieoficjalnym tłumaczeniu dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z 31 marca.

Dekret Putina narzuca odbiorcom rosyjskiego gazu z państw Unii Europejskiej (które uznano za kraje prowadzące "nieprzyjacielską działalność" wobec Moskwy) obowiązek otwarcia co najmniej dwóch specjalnych kont w banku Gazprombank i rozliczania przez nie zakupu surowca. Nabywcy z UE nadal płaciliby Gazprombankowi w walucie zapisanej w kontrakcie, dolarach lub euro, ale transakcje byłyby finalizowane dopiero po wymienieniu przez Gazprombank zachodniej waluty na ruble (po kursie ustalanym przez rosyjski bank centralny) i zdeponowaniu ich na drugim koncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne składki zdrowotne. Wiceminister przeprasza
"W efekcie (...) płatność byłaby dokonywana nie w walucie ustalonej w umowie, w momencie jej zdeponowania na rachunku (...) ale raczej dopiero w nieznanym i niezdefiniowanym momencie, kiedy zagraniczna waluta (...) zostanie przeliczona na ruble i zaksięgowana na drugim specjalnym koncie" - napisano notatce.

Jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę płacenia Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla CNN.

"To, co proponuje Putin - zamianę euro na ruble i płacenie nimi rachunków za gaz - stanowiłoby pogwałcenie sankcji. Jeśli się tak stanie, to będzie to obchodzeniem restrykcji nałożonych na Rosję" - mówiła von der Leyen.

Viktor Orban zasygnalizował, że Węgry są skłonne płacić za rosyjski gaz w rublach, gdy Władimir Putin ogłosił, że będzie to obowiązywało "kraje nieprzyjazne" Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP