Notowania

wiadomości
19.08.2019 14:51

JSW ma chrapkę na australijskie koncesje. Polska spółka szykuje się do przejęcia

Jastrzębska Spółka Węglowa kontynuuje rozmowy na temat przejęcia koncesji i aktywów australijskiej spółki Prairie Mining. Ministerstwo Energii kibicuje tym staraniom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
JSW może przejąć jedną koncesję na wydobycie i poszukiwania.

- Rozmowy są kontynuowane w obszarze przygotowania całościowego planu w taki sposób, by chronić interes Skarbu Państwa i interes spółki, ale w taki sposób, by głównie chronić interes Skarbu Państwa i JSW - mówi cytowany przez PAP wiceminister energii Adam Gawęda.

Jastrzębska spółka już od kilku miesięcy rozmawia z przedstawicielami Prairie Mining. JSW zainteresowana jest przejęciem górniczych projektów: Dębieńsko na Śląsku i Jan Karski na Lubelszczyźnie.

Katowice jednym z najbardziej innowacyjnych miast

Jak dodał wiceminister Gawęda nowy zarząd JSW kontynuuje te rozmowy. Czego brakuje, by doprowadzić sprawę do końca? W ocenie Gawędy cytowanego przez Polską Agencję Prasową trzeba tylko stworzyć "koncepcję prawnego opakowania" umowy.

Jeżeli chodzi o Dębieńsko to w grę wchodzi koncesja wydobywczą. Jan Karski to z kolei pozwolenie na poszukiwania. Przypomnijmy. Jeszcze w 2018 r. Australijczycy z Prairie Mining pozwali Ministerstwo Środowiska, bo resort nie przedłużył wyłącznego prawa do ubiegania się o koncesję wydobywczą na terenie planowanej kopalni Jan Karski.

Sąd uznał również za konieczne zakazanie udzielania koncesji jakiejkolwiek firmy, do momentu ostatecznego zakończenia postępowania. Jednak decyzja ta została cofnięta przez sąd apelacyjny i teraz mogą się o nie starać inne firmy jak choćby JSW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, górnictwo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

okkoa jo se myśloł , co btdom budować gruba we ałstralie....

19-08-2019

AntyUEMoże mają chrapkę na KWK Jankowice?

Rozwiń komentarze (2)