WAŻNE
TERAZ

Już po losowaniu. Polki poznały rywalki na Wimbledonie

K2 dla Wojska Polskiego. Koreańczycy przyspieszają wielki kontrakt

Dostawy południowokoreańskich czołgów K2 dla Wojska Polskiego mają ruszyć szybciej, niż zakładał harmonogram z umowy z sierpnia 2025 r. Producent zapowiada wysyłkę pierwszej partii już w przyszłym tygodniu - informuje serwis wnp.pl.

 Koreańskie czołgi K2 przyjadą do Polski szybciej
Źródło zdjęć: © PAP | Michal Dubiel/REPORTER
Malwina Gadawa

Jak podaje wnp.pl w przyszłym tygodniu z Korei Południowej w drogę do Polski ma wyruszyć pierwsza partia 28 czołgów K2GF. To maszyny zamówione w ramach drugiej umowy podpisanej w sierpniu 2025 r.

K2 dla Wojska Polskiego. Koreańczycy przyspieszają wielki kontrakt

Kolejne 30 wozów ma zostać wysłane w lipcu i sierpniu, co ma pozwolić na skompletowanie w Polsce 58 maszyn najpóźniej na początku jesieni.

"Wstrzymaliśmy oddech". Schetyna zaskoczony decyzją USA

Kontrakt podpisany 1 sierpnia 2025 r. zakłada dostawy w latach 2026–2030. Najpierw do Polski mają trafiać czołgi K2GF, a później wersja K2PL, dostosowana do wymagań Wojska Polskiego.

W ramach pierwszej podpisanej w 2022 roku umowy Polska kupiła 180 czołgów podstawowych typu K2. Były one Polsce niezbędne w celu uzupełnienia zdolności (tzw. gap filler) po tym, jak Warszawa przekazała część swoich czołgów Ukrainie po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

1 sierpnia 2025 roku podpisana została druga umowa dotycząca dostaw kolejnych 180 pojazdów tego typu oraz łącznie 81 pojazdów wsparcia. 64 wozy mają powstać w wersji K2PL, w tym 61 z nich ma zostać wyprodukowanych w Polsce.

Polska będzie produkować koreańskie czołgi

- Naszym celem jest nie tylko zapewnienie Siłom Zbrojnym RP nowoczesnego uzbrojenia, lecz także trwałe wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu obronnego i naszych zdolności produkcji - mówił wówczas wiceprezes PGZ Arkadiusz Bąk.

Źródło: wnp.pl

Wybrane dla Ciebie