Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Co z Danielem Obajtkiem i innymi? Opozycja już szykuje miotłę

62
Podziel się:

Jeśli opozycja wygra wybory, ruszy kadrowa miotła w przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa - pisze "Rzeczpospolita". Wylicza, że władza ma wpływ na obsadzanie miejsc w zarządach i radach nadzorczych kilkuset firm. Kilka z nich to giganci i "perły w koronie Skarbu Państwa".

Co z Danielem Obajtkiem i innymi? Opozycja już szykuje miotłę
Orlen to dziś największa spółka na polskiej giełdzie i jedna z "pereł w koronie Skarbu Państwa" (GETTY, SOPA Images)

Skarb Państwa ma udziały w 421 różnych spółkach, z czego część jest jednak w upadłości lub nieaktywna. Uwaga skupia się na tych, o których mówi się, że są perłami w koronie Skarbu Państwa. To 22 firmy notowane na warszawskiej giełdzie. "Większość tych spółek ma znaczący wpływ na branże, w których działają, a aż osiem z nich wchodzi obecnie w skład najważniejszego indeksu giełdowego WIG20 (Orlen, PKO BP, PZU, Pekao, JSW, KGHM, PGE i Alior Bank" - wylicza dziennik.

Największą wartość na polskim parkiecie ma dziś - po kilku przekształceniach i fuzjach - Orlen. Na koniec pierwszego półrocza było to aż 74,8 mld zł wobec 31,8 mld zł na koniec 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaniżone ceny paliw w Polsce. "Tej władzy podoba się ręczne sterowanie gospodarką. Mamy PRL bis"

"Rz" przypomina, że nazwiska prezesów i członków zarządów państwowych spółek zwykle odnajdziemy w rejestrach wpłat na partie polityczne, "przy czym chodzi oczywiście o wpłaty na rzecz PiS".

Ciągła zaś karuzela kadrowa w zarządach czy radach nadzorczych rodzi obawy, że wysokie, bardzo dobrze płatne stanowiska (w największych firmach wynagrodzenia dla członków zarządu sięgają 2–3 mln zł rocznie) są traktowane raczej jako synekury dla osób "zaprzyjaźnionych" - czytamy.

Co zrobi opozycja, jeśli wygra wybory?

Dziennik przypomina, że jednym ze "100 konkretów na pierwsze 100 dni" w programie Koalicji Obywatelskiej jest: "W spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów". Z kolei Nowa Lewica zapewnia, że "zakończy karuzelę tłustych kotów w spółkach Skarbu Państwa". dodaje, że postulat odpartyjnienia państwowych spółek znajdziemy praktycznie u każdej z opozycyjnych partii.

Trzecia Droga i Nowa Lewica chcą odpolitycznionych rad (komitetów), które będą jawnie i profesjonalnie rekrutować na najważniejsze funkcje.

- Do wszystkich partyjnych tłustych kotów, które dzisiaj tam zasiadają, sponsorując kampanię wyborczą PiS-u, mam jedno proste przesłanie: pakujcie kuwety, bo za następnego demokratycznego rządu ani w Orlenie, ani w innych spółkach nie będzie ludzi Kaczyńskiego, Tuska, Hołowni tylko fachowcy, którzy wiedzą, co zrobić, aby pompy się nie psuły - mówił Szymon Hołownia podczas poniedziałkowej debaty wyborczej w TVP.

Odpolitycznienia państwowych spółek chcą też - zgodnie z kwestionariuszem wyborczym "Rz" - Bezpartyjni Samorządowcy i Konfederacja. "Na 'nie' jest tylko Prawo i Sprawiedliwość (co nie oznacza, że po wyborach nie wymieni swoich ludzi)" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
CZARNOWIDZ
3 miesiące temu
Ta zbieranina która przejęła władzę od PISU , UPADNIE po własnych machlojach i wewnętrznych oskarżeniach i kłótniach.
2050
3 miesiące temu
Tak będzie jak tu powyżej napisane , PO , PSL , LEWICA ZAJADĄ PRZEMYSŁ I ROLNICTWO ORAZ CAŁĄ GOSPODARKĘ ŻYWNOŚCIOWĄ , WSZYSTKIM STERUJĄ NIEMCY I FRANCUZI KTÓRZY NIE NARÓD TYLKO OLIGARHIJĘ GLORYFIKUJĄ , ŁAPÓWKARSTWO , ZŁODZIEJI I WSZECHOBECNĄ DEMORALIZACJĘ ABY OGRANICZYĆ POPULACJĘ LUDZKĄ [ pospólstwo ]
PATRIOTA
4 miesiące temu
Gdzieś za 2 latka nowi nominaci bez konkursu do spółek narobią długu i marasu co skończy się nowymi wyborami . Ta zbieranina bez programu powstała tylko aby opanować koryta i dorwać się do władzy z pychy i koryta .I jak mawiał mistrz dezinformacji i kłamstwa PO PIENIĘDZY NIEMA I NIE BĘDZIE ANI ZAKOPANYCH ANI ZAKOPANE . Polacy to durnie a reszta złodzieji i krętaczy cieszy się na nowy ZYSK Z FAKTURAMI I OGÓLNE POWRACAJĄCE SZACHRAJSTWO , OSZUSTWO I DRENAŻ BUDŻETU .
Quayle
7 miesięcy temu
Te zamiary "odpolitycznienia" spółek są śmiechu warte. Upolitycznione przez PiS zarządy zastąpią zarządy upolitycznione przez opozycję. Co to niby ma dać elektoratowi obecnej opozycji? Lepsze samopoczucie? Co to da Polsce, oprócz zrujnowania tych firm przez nieroztropnych ekonomów opozycji? Zamiast 20 mld zysku, będą miliardowe straty spółek. Po tym zdołowaniu zostaną one sprzedane za cenę taką, jaka uzyskano za Polskie Nagrania czy kolejkę na Kasprowy Wierch.
lala
7 miesięcy temu
aha no benzyna za 15 zł /litr, i cena pradu większa niz w niemiczech , przecież ma być jak w RFN, a wogle to po nam rodzimy przemysł, przecież wszystko powinno byc prywante to jest filozofia opoyzcji. ps pracownicy turowa szukajce juz rpacy, wasze dni są policzone
...
Następna strona