Trwa ładowanie...
bDBwphDV

Notowania

Pekao – Wszystkie wiadomości

40
21.01.2021 17:55

LESZEK CZARNECKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. Bielecki: ulga i rozwiązanie problemu

Przedłużający się lockdown będzie problemem dla banków? - Patrząc na banki w strefie euro, niebezpieczeństwo jest takie, że banki mają duży kapitał, ale boją się udzielania złych pożyczek, w związku z tym mamy typową reakcję i taki crunch kredytowy, czyli zmniejszenie się akcji kredytowej. Myślę, że tego banki w Europie Zachodniej boją się najbardziej. Natomiast nasze banki mają taki problem, że są mało rentowne - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. Był też pytany o przymusowe przejęcie Idea Banku przez Pekao. - To dosyć prosta sprawa. Dla środowiska bankowego to na pewno jest ulga, bo rozwiązuje to pewien problem. Dodatkowo nie trzeba za dużo płacić z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, bo to oznaczałoby wyciąganie pieniędzy od zdrowych banków, na ratowanie kogoś innego - dodał.

138
17.01.2021 16:20

LESZEK SKIBA
 / 
Prezes Pekao szczerze o przejęciu Idea Banku. "Największym ryzykiem była możliwa utrata reputacji"

- Gdyby bank upadł w sposób niekontrolowany, to zapewne w stronę BFG posypałyby się gromy - mówi w pierwszym wywiadzie po przymusowym przejęciu Idea Banku pełniący obowiązki prezesa Pekao Leszek Skiba. Zdradza też, że choć w dniu ogłoszenia decyzji dwóch wiceprezesów Pekao złożyło rezygnację, to wcześniej na zastosowanie procedury wyrazili zgodę.

18
15.01.2021 8:54

KRYZYS
 / 
KNF wysyła pisma do banków. Pekao i mBank mają nie wypłacać dywidendy

Kryzys wywołany koronawirusem mocno odbił się na wynikach banków. W trosce o bezpieczeństwo pieniędzy klientów KNF zaleca instytucjom wstrzymanie się z wypłacaniem zysków za poprzednie lata. Pismo takie trafiło już do mBanku i Pekao.

35
14.01.2021 19:30

ODEJŚCIE
 / 
Zawirowania w Pekao. Media: brat Zbigniewa Ziobry odszedł z banku

Witold Ziobro, brat szefa resortu sprawiedliwości, nie jest już doradcą zarządu Banku Pekao SA ds. cyberbezpieczeństwa - podaje Interia. Odszedł razem z dwoma członkami zarządu, a powodem tego exodusu miało być przejęcie Idea Banku.

16
14.01.2021 19:07

NOMINACJA
 / 
Z PGNiG do Pekao SA. Jerzy Kwieciński zasiądzie w zarządzie banku

Członkami zarządu Pekao SA zostaną: Błażej Szczecki, Wojciech Werochowski i Jerzy Kwieciński. Ten ostatni do niedawna był prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a wcześniej ministrem finansów. Wszyscy zostaną wiceprezesami banku.

bDBwphDX
52
08.01.2021 6:36

BANKOWOŚĆ
 / 
Przejęcie Idea Banku. Inwestorzy żądają od państwa rekompensat

Akcje i obligacje Idea Banku zostały umorzone. Drobni inwestorzy stracili oszczędności. Mechanizm ten jednak jest wprowadzany zgodnie z kolejnością pokrywania strat w razie przymusowej restrukturyzacji.

7
07.01.2021 18:06

GET BACK
 / 
Poszkodowani w aferze GetBack idą do sądu

Wierzyciele GetBack chcą, by bank Pekao, który w zeszłym tygodniu przejął Idea Bank, przejął także ich roszczenia. Obawiają się, że bez tego nie będą w stanie odzyskać pieniędzy.

68
04.01.2021 15:15

LESZEK CZARNECKI
 / 
Czarnecki stracił Idea Bank. "Tak to działa, decyzja nieodwracalna"

Idea Bank przejęty przez Pekao, Leszek Czarnecki nie może nic zrobić - został odcięty od podejmowania decyzji, nie odzyska banku. Czy tak powinna wyglądać restrukturyzacja? - Idea Bank jest największym i pierwszym komercyjnym bankiem w Polsce, wobec którego wszczęto procedurę przymusowej restrukturyzacji, ale nie jest jedynym w Europie. W przypadku banków i SKOK-ów jedynym podmiotem, który ma uprawnienia do przeprowadzenia restrukturyzacji jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc banki i SKOK-i są wyłączone z procedury sądowej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Wszystkie decyzje zostały wydane na podstawie o BFG, więc mogą być one zaskarżone do wojewódzkiego sądu administracyjnego, co zostało zapowiedziane. Przy czym należy podkreślić, że ta decyzja jest ostateczna i natychmiast wykonalna. Jest procedura odwołania do sądu, ale to nie wstrzyma tych działań. W tym przypadku właściwie ta decyzja jest nieodwracalna - dodał.

2
04.01.2021 14:58

LESZEK CZARNECKI
 / 
Idea Bank przejęty przez Pekao, Czarnecki ma związane ręce. "Decyzja nieodwracalna"

Leszek Czarnecki może liczyć wyłącznie na odszkodowanie, Idea Bank nie wróci w jego ręce. - Sąd administracyjny będzie badał poprawność przesłanek wydania decyzji o przymusowym przejęciu. Jedyne co może zrobić, to stwierdzić, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa. Nie ma możliwości uchylenia tej decyzji. Oczywiście w teorii istnieje możliwość zwrotnego przeniesienia przedsiębiorstwa, ale to musiałaby być decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Więc w zasadzie zostaje tylko odszkodowanie, ale ono też jest ograniczone przez przepisy do kwoty poniesionej straty. Jeżeli rzeczywiście byłaby decyzja wydana z naruszeniem prawa, to możliwe są powództwa odszkodowawcze, ale musi być to poprzedzone prawomocną decyzją sądu - dodał.

bDBwphEd
16
04.01.2021 11:24

KLIENCI
 / 
Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

Idea Bank przejęty przez Pekao po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co z klientami? - Zgodnie z decyzją BFG, roszczenia z tytułu działalności pozabankowej pozostały przy Idea Banku, a całe przedsiębiorstwo bankowe, poza tymi wyłączeniami, zostało przeniesione do Pekao. Roszczenia obligatariuszy GetBack powinny być kierowane do Idea Banku, bo ten podmiot dalej istnieje. Została uruchomiona procedura przymusowej restrukturyzacji, ale alternatywą byłaby upadłość, więc akcjonariusze mogliby i tak nie dostać ani złotówki, to jest dzielenie straty. Celem ustawy o BFG jest ochrona klientów banku i jest częścią europejskiej dyrektywy. Ma chronić system bankowy, ale przede wszystkim klientów. Gdyby doszło do nieuporządkowanej restrukturyzacji czy nawet upadłości banku, miałoby niewyobrażalne skutki gospodarcze, nie tylko dla klientów Idea Banku, ale i całego systemu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Dyrektywa mówi również jasno, że - niestety - straty przede wszystkim są finansowane przez akcjonariuszy - dodał. Dopytywany o poszkodowanych obligatariuszy GetBack oraz to, czy przejęcie Idea Banku zamyka im drogę do odzyskania pieniędzy, ekspert odparł, że najważniejsze jest to, co dalej będzie działo się z Idea Bankiem. - Pytanie, co się stanie z tą resztką Idea Banku, która pozostała. Nadal proces przymusowej restrukturyzacji trwa. Można wyobrazić sobie nawet dokapitalizowanie spółki, ale to jest oczywiście teoretyczny scenariusz. Tak naprawdę zależy to też od tego, jakie aktywa pozostały w Idea Banku. Chodzi oczywiście o stratę ekonomiczną, akcjonariusze i właściciele w każdym procesie restrukturyzacyjnym są zaspokajani na końcu. Kluczowe jest to, według jakiej kolejności będą zaspokajane roszczenia. To jest pytanie o przyszłość, co się stanie z pozostałą częścią Idea Banku w restrukturyzacji - wytłumaczył w rozmowie z money.pl Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny.

149
04.01.2021 11:06

LESZEK CZARNECKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. "Pozew Czarneckiego nieuzasadniony"

Leszek Czarnecki zapowiada odwołanie się od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz pozew przeciwko członkom zarządu Pekao. To pokłosie decyzji BFG o przymusowej restrukturyzacji i przejęciu Idea Banku, który należał do Czarneckiego, przez bank Pekao. - Trudno mówić o jakimś odwołaniu, można jedynie złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, bo w tej sytuacji nie ma dwustopniowej formuły podejmowania decyzji. Ta decyzja jest ostateczna i można odwołać się tylko do sądu. Natomiast najważniejsza jest zapowiedź pozwów odszkodowawczych wobec członków zarządu banku Pekao, co jest zaskakujące. Zgodnie z ogólnymi zasadami, odpowiedzialność za decyzje organów ponosi osoba prawna, czyli w tym przypadku bank. Jednak tutaj przepisy wyraźnie wykluczają taką odpowiedzialność, bo ustawa o BFG mówi, że ani bank nabywający to przedsiębiorstwo, ani członkowie zarządu nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. To jest niewłaściwy adresat roszczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Karol Tatara, doradca restrukturyzacyjny. - Pozew to jest papier, a papier przyjmie wszystko. Jeśli chodzi o powództwo odszkodowawcze, to właściwie można pozwać każdego i o wszystko. Pytanie, czy w tym przypadku jakakolwiek szkoda w ogóle występuje, skoro wysokość zobowiązań, jakie przejmuje Pekao, jest wyższa od aktywów. Inną kwestią jest bezprawność działania, co może stwierdzić wyłącznie sąd administracyjny, ale musi być także adekwatny związek przyczynowy - wyjaśnił w rozmowie z money.pl ekspert ds. restrukturyzacji.

8
03.01.2021 15:15

IDEA BANK
 / 
Idea Bank przejęty. W poniedziałek nowy szyld i inne godziny otwarcia placówek

Idea Bank od 3 stycznia zostaje przejęty przez Pekao SA. Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. W poniedziałek jednak dotychczasowe placówki Idea Banku - już pod nowym szyldem - wyjątkowo zostaną otwarte później.

80
02.01.2021 8:44

BANKI
 / 
Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao

W związku z przejęciem należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku państwowy bank Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

bDBwphEe
420
31.12.2020 18:40

BANKI
 / 
Ledwo ogłoszono decyzję o przejęciu Idea Banku. Dwóch wiceprezesów odchodzi z banku Pekao

Dwa wiceprezesi Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski odchodzą z banku Pekao. Powód to "odmienne wizje rozwoju banku".

557
31.12.2020 14:44

GOSPODARKA
 / 
Pekao przejmuje bank Czarneckiego. Mamy komentarz z rady nadzorczej Idea Banku

Idea Bank miał przed sobą perspektywę wyjścia na prostą, ale nie zezwoliło na to państwo - słyszymy u źródła. - Obserwowaliśmy obstrukcję ze strony BFG - mówi specjalnie dla money.pl prof. Dariusz Filar, członek rady nadzorczej Idea Banku. I zapowiada skargę do sądu.

34
31.12.2020 14:43

WIDEO
 / 
Pekao przejmuje Idea Bank. "Płakać będą ci, którzy mieli akcje"

- Idea Bank był de facto upadły - stwierdził w programie Newsroom WP Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych. Dodawał, że konieczna była jakaś forma "uleczenia" banku. Przejęcie Idea Banku przez Pekao zdaniem eksperta to przede wszystkim dobra wiadomość dla klientów tego pierwszego. - Daje to pewność tym, którzy mają w tym banku pieniądze lub kredyty, że nic się nie zmienia - podkreślał Kuczyński. Będą jednak także tacy, którzy stracą. - Płakać będą ci, którzy mieli akcje czy obligacje Idea Banku - wskazywał ekspert.

512
31.12.2020 14:22

PRZEJĘCIE
 / 
Pekao przejmuje Idea Bank. Czarnecki: "to pogwałcenie prawa"

Idea Bank już nie jest bankiem Leszka Czarneckiego. - Realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - komentuje przedsiębiorca. Od Nowego Roku kontrolę nad instytucją przejmie państwowy Pekao SA.

27
31.12.2020 14:04

GOSPODARKA
 / 
Idea Bank wpada w ręce Pekao. Co muszą wiedzieć klienci?

Co z pieniędzmi? Co z numerem rachunku? Co ze zleconymi przelewami? Klienci Idea Banku od 3 stycznia staną się klientami banku Pekao. Wszystko za sprawą przymusowego przyjęcia. Odpowiadamy na najważniejsze pytania klientów banku. Lada chwila zmieni się im szyld banku, ale stan konta nie.