Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PZW
|

Kapitał opiekuńczy. Rośnie liczba chętnych na 12 tys. złotych na dziecko

6
Podziel się:

Rodzice złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla 326,3 tys. dzieci. Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim i śląskim, a najmniej w woj. opolskim i lubuskim – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kapitał opiekuńczy. Rośnie liczba chętnych na 12 tys. złotych na dziecko
Rodzice złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla 326,3 tys. dzieci (Pixabay)

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Najczęściej decydują się na tę drugą opcję.

Zobacz także: Strategia Demograficzna zatrzyma matki w domach. Nie tędy droga do wzrostu dzietności
Resort rodziny we wtorek poinformował, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla niemal 326,3 tys. dzieci. Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim (dla 48,5 tys. dzieci), śląskim (35,5 tys.) i wielkopolskim (31,99 tys.). Najmniej uprawnionych zawnioskowało w woj. opolskim (6,9 tys.), lubuskim (7,5 tys.) i w świętokrzyskim (8,3 tys.).

Kiedy złożyć wniosek o kapitał opiekuńczy?

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
bet
6 miesięcy temu
i płacimy za to szalejącą inflacją ale co tam wydrukuje się ....
Bnov
6 miesięcy temu
to dobre działanie w ramach racjonalnej polityki demograficznej
Ben
6 miesięcy temu
Czy mnie ktoś pytał , czy ja się zgadzam na rozdawnictwo i marnotrawstwo? Nie pytał, a oni tak rozrzucają się naszymi pieniędzmi na prawo i lewo. Wkrótce inflacja powyżej 20 procent.
tomi
6 miesięcy temu
Znowu inflacja w górę, brawo
Joppa
6 miesięcy temu
I znow glupoty piszecie. To jest do 12000. Jak np. dziecko sie urodzilo w czerwcu 2021, to rodzic otrzyma 6*500 pln mniej.