Notowania

asf
29.01.2020 12:47

Kara za "utrudnianie polowań" stała się faktem. Prezydent podpisał specustawę o zwalczaniu ASF

Kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności za utrudnianie polowań, odstrzał sanitarny z użyciem broni z tłumikiem – to najważniejsze postanowienia ustawy o zwalczeniu ASF, którą podpisał prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Specustawa przewiduje, że myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia, większością jednego głosu – Senat.

Pomysł zaostrzenia walki z wirusem poprzez profilaktyczny odstrzał dzików powstał w Ministerstwie Rolnictwa, lecz ostatecznie projekt został zgłoszony jako inicjatywa poselska. Co zakładają przepisy specustawy? Myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib. Aby nie przeszkadzać ludziom w spokojnym śnie, będą mogli wykorzystywać tłumiki zakładane na lufy, ograniczające huk wystrzału.

"Używanie tłumików huku spowoduje, że odstrzał sanitarny dzików prowadzony w porze nocnej, na terenach zurbanizowanych, stanie się mniej uciążliwy dla mieszkańców" - napisano w uzasadnieniu specustawy.

Myśliwi już dziś mogą korzystać z noktowizji i termowizji, teraz dojdą do tego tłumiki.
Specustawa o dzikach: wojsko ma chronić myśliwych wyposażonych w tłumiki do broni. Strach iść do lasu

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Po wejściu przepisów w życie karalne stanie się utrudnianie polowań. Dotychczas zmora myśliwych były grupy ludzi, którzy pojawiali się w lasach w czasie zaplanowanych odstrzałów. Spacerujący tłumaczyli, że nie ma zakazu przebywania w lesie, wobec czego nierzadko myśliwi musieli, ze względów bezpieczeństwa, zakończyć polowanie bez oddania jednego strzału. Koniec z tym, bo teraz "spacerowanie" będzie zagrożone kara pozbawienia wolności do roku.

Brzmienie specustawy powinni sobie przyswoić również właściciele pól i lasów: Według nowych przepisów każdy właściciel ziemi będzie musiał wpuścić myśliwych na swój teren.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

staryDziki nie wchodzą na teren świniarni. Czyli nie wnoszą wirusów. Wirusy wnoszą ludzie. Dlaczego nie dokonuje się odstrzału sanitarnego tych, którzy … Czytaj całość

29-01-2020

KrogulWiększego kretynizmu nie można wymyślić. Jeżeli całe ministerstwo tak działa to strach się bać

29-01-2020

RicziTo jest kolejny skandal pomyscie sobie ile zabójstw będzie myśliwy powie że pomylił człowieka ze zwierzynąm a skąd ludzie mająm wiedzieć że nie wolno … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (169)