Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Kara za "utrudnianie polowań" stała się faktem. Prezydent podpisał specustawę o zwalczaniu ASF

170
Podziel się:

Kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności za utrudnianie polowań, odstrzał sanitarny z użyciem broni z tłumikiem – to najważniejsze postanowienia ustawy o zwalczeniu ASF, którą podpisał prezydent.

Specustawa przewiduje, że myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib
Specustawa przewiduje, że myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib (Shutterstock.com)

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, którą 20 grudnia 2019 r. przyjął Sejm, a w połowie stycznia, większością jednego głosu – Senat.

Pomysł zaostrzenia walki z wirusem poprzez profilaktyczny odstrzał dzików powstał w Ministerstwie Rolnictwa, lecz ostatecznie projekt został zgłoszony jako inicjatywa poselska. Co zakładają przepisy specustawy? Myśliwi będą mogli polować w dzień i w nocy, również w bezpośredniej bliskości ludzkich siedzib. Aby nie przeszkadzać ludziom w spokojnym śnie, będą mogli wykorzystywać tłumiki zakładane na lufy, ograniczające huk wystrzału.

"Używanie tłumików huku spowoduje, że odstrzał sanitarny dzików prowadzony w porze nocnej, na terenach zurbanizowanych, stanie się mniej uciążliwy dla mieszkańców" - napisano w uzasadnieniu specustawy.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Po wejściu przepisów w życie karalne stanie się utrudnianie polowań. Dotychczas zmora myśliwych były grupy ludzi, którzy pojawiali się w lasach w czasie zaplanowanych odstrzałów. Spacerujący tłumaczyli, że nie ma zakazu przebywania w lesie, wobec czego nierzadko myśliwi musieli, ze względów bezpieczeństwa, zakończyć polowanie bez oddania jednego strzału. Koniec z tym, bo teraz "spacerowanie" będzie zagrożone kara pozbawienia wolności do roku.

Brzmienie specustawy powinni sobie przyswoić również właściciele pól i lasów: Według nowych przepisów każdy właściciel ziemi będzie musiał wpuścić myśliwych na swój teren.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(170)
MonnRaker
miesiąc temu
Polecam kontrole alkoholowe "myśliwych". Ale oczywiście władzia się nie odważy kontrolować kogoś z bronią. Wszyscy wiedzą, że "myśliwi" chleją i przed, i po polowaniu.
stop polowa...
4 lata temu
PO MIAŁO SPRZEDAĆ LASY PIS ROBI ZAKAZ KOMUNA
Co to ma być?
4 lata temu
To jeśli chcą strzelać pod domami, to niech nie używają chociaż ostrej amunicji! Tylko tej usypiającej! Co to dziki Zachód tutaj jest?!
:l
4 lata temu
To pozostaje teraz wychodzić z domu w kamizelkach odblaskowych, żeby ktoś nie "pomylił z dzikiem".
xD
4 lata temu
Ha, ha, ha! Zaraz, to teraz nie dość, że mogę dostać kulkę pod blokiem, to jeszcze pójdę siedzieć za "utrudnianie polowania"???
...
Następna strona