Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kartonowe czeki PiS-u. Premier ręcznie rozdzieli pieniądze dla samorządów

39
Podziel się:

Od dziś samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd twierdzi, że dzięki temu uratuje lokalne inwestycje. Ręcznie sterowany przez premiera fundusz budzi jednak sporo kontrowersji. Bo popieranie władzy może się po prostu opłacić finansowo.

Kartonowe czeki PiS-u. Premier ręcznie rozdzieli pieniądze dla samorządów
(money.pl)
bFdXALTp

- Na chodniki, baseny i to, czego potrzebujecie najbardziej - mówił w czasie kampanii prezydenckiej premier Morawiecki. Temu ma w założeniu służyć Fundusz Inwestycji Lokalnych. Samorządy mogą składać już wnioski o dofinansowanie w jego ramach. Są to te same pieniądze, które przedstawiciele PiS już rozdawali podczas kampanii prezydenckiej w formie kartonowych czeków. Zdarzało się nawet, że wręczali je po dwa razy. Sam premier rozdawał po kilkanaście takich "czeków" dziennie.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6524950350059137v">Rząd PiS inwestuje w samorządy? Karnowski: to propaganda</a>

Zdaniem rządu fundusz pozwoli na uratowanie wielu samorządowych inwestycji. Chodzi na przykład o remonty szkół, budowę kanalizacji czy dróg. Pieniądze mają trafić na konta samorządów do końca września 2020 roku. Pierwsza pula 6 mld złotych została już częściowo rozdzielona. 5 mld zł trafi do gmin i 1 mld zł do powiatów - według specjalnego algorytmu.

bFdXALTr

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", powiaty dostaną w sumie 1 mld zł, małe miasta i wsie - 2,6 mld zł, miasta prezydenckie (czyli na prawach powiatu) - 2,4 mld zł. Dodatkowe 6 mld złotych zostanie rozdysponowane przez prezesa Rady Ministrów na konkretne inwestycje. I właśnie ten tryb przydzielania pieniędzy budzi kontrowersje.

Problem w tym, że największe wsparcie dostaną samorządy, w których PiS ma największe poparcie. Profesor Dawid Sześciło, ekspert Fundacji Batorego i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się samorządami, przestrzega w "Wyborczej", że ręczne sterowanie dotacjami wywoła jeszcze większe uzależnienie samorządu od politycznych decyzji. Jego zdaniem to sprytna strategia rządu PiS-u.

Z jednej strony partia może karać gminy, w których nie ma poparcia, z drugiej nagradzać te, które wspierają władzę centralną. Na dodatek może też wytworzyć przekonanie, że prorządowa linia po prostu się samorządom opłaca. Nie są to obawy bezpodstawne - tak stało się już z Funduszem Dróg Samorządowych.

bFdXALTx

"Wyborcza" przypomina, że rząd podzielił pieniądze z tego funduszu w sposób uznaniowy - gminy, w których rządzi opozycja, otrzymują najmniejsze wsparcie. Więcej niż połowa takich gmin nie dostała ani grosza. Zdarzały się też takie, które pieniądze dostały, choć wcale o nie nie prosiły. Samorządowcy obawiają się powtórki takiego scenariusza.

Wnioski samorządy mogą składać do wojewody od 27 lipca do 10 sierpnia 2020 r. Następnie wojewoda najpóźniej do 17 sierpnia 2020 r. ma przekazać informację o kwocie wnioskowanego wsparcia w podziale na poszczególne jednostki do prezesa Rady Ministrów. Środki za pośrednictwem wojewodów na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bFdXALTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
ufff
rok temu
Fogiel w wywiadzie powiedzial ze rozdali pieniadze 'ktorych nie maja """""ale beda miec""""to jest wiara
mgr, dr Jaki ...
rok temu
Kasa pójdzie do krewnych i znajomych królika, a później wróci pod stołem do tych, którzy ją dzielą. To w ten sposób działa ZAWSZE, kiedy nie ma jasnych kryteriów przyznawania pieniędzy, tylko są one dzielone uznaniowo.
pis
rok temu
korupcji ciąg dalszy,my wam to i wy nam !
bFdXALTT
jan
rok temu
komunista moraiwcki jak gierek rozdaje coś czego nie ma.....
vcfderry
rok temu
Czyli Pomorskie ma przerypane - Trzaskowski miał tu największe poparcie, a PiS na pewno się zemści na mieszkańcach. Taka to pisia nie-sprawiedliwość i bezprawie...
...
Następna strona