Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Katastrofa smoleńska. Brejza ujawnia wydatki podkomisji Macierewicza

190
Podziel się:

"MON po latach uników ujawnia wydatki" - napisał w poniedziałek na Twitterze senator Krzysztof Brejza. Podkomisja Antoniego Macierewicza, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej, od 2016 r. do lutego 2021 r. wydała 22 mln zł.

Katastrofa smoleńska. Brejza ujawnia wydatki podkomisji Macierewicza
Choć podkomisja Antoniego Macierewicz zakończyła prace 30 listopada, do tej pory nie ujawniono jej raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Udało się! MON po latach uników ujawnia wydatki Podkomisji Antoniego Macierewicza" - poinformował na Twitterze Krzysztof Brejza z KO. Senator pokazał pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Podkomisja badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 r., zakończyła prace 30 listopada.

Brejza wygrał z MON w sądzie

Jak dowiedział się tygodnik "Sieci", na prace podkomisji wydano z budżetu MON 24 566 881 zł. Najwięcej pieniędzy wydano w 2019 r., bo aż 7 684 261 zł. W 2018 r. koszt działania podkomisji wynosił 6 811 957 zł.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Piotrem Dardzińskim, Prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz

Na co poszły te pieniądze? Tego nie wiadomo. O wydatki podkomisji Macierewicza pytał także sentor KO Krzysztof Brejza. Pod koniec listopada polityk poinformował, że wygrał sprawę sądową z resortem obrony.

"Dodatkowym wstydem dla rządu jest to, że sąd stwierdził, iż bezczynność MON była z rażącym naruszeniem prawa" – napisał Brejza na Twitterze.

Dziś polityk pokazuje pismo MON, z którego wynika, że od 2016 r. do lutego 2021 r. podkomisja wydała 22 mln zł.

Kiedy raport komisji Macierewicza?

Przyczyny katastrofy smoleńskiej badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych. W lipcu 2011 r. w raporcie komisja stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja stanowczo odrzuciła hipotezę o wybuchu na pokładzie samolotu, forsowaną przez ekspertów, których powołał Macierewicz.

Podkomisja Antoniego Macierewicza nie ujawniła raportu końcowego, mimo że jej prace oficjalnie zakończyły się 30 listopada. Na początku kwietnia tego roku Macierewicz mówił, że raport zostanie przyjęty w głosowaniu jeszcze w tym samym miesiącu.

Pod koniec września 2017 roku money.pl wygrał z zespołem Antoniego Macierewicza w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Zobowiązał podkomisję do odpowiedzi na prosty wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
Józek Robotni...
2 lata temu
Najpierw w żaden sposób nie można było się zorientować co robi ta podkomisja.! Teraz trzeba będzie następne dziesięć lat prosić jaśnie oświeconego Antoniego o raport z tego co robili.! A o rachunkach za te 24,5 mln PLN możemy zapomnieć.!!
FFF
2 lata temu
To wszystko wydal na parówki i puszki od piwa ,za pomocą których udowodnił zamach w Smoleńsku!!!!!!!
Logik
2 lata temu
Komisja pod egidą obłąkanego Antka z jemu podobnymi w składzie "ekspertami" od puszek, parówek i bomb za m.in moje (podatnika) pieniądze - będzie siedzieć za te roztrwonione miliony, oj będziecie... Szkoda tylko że większość nie dożyje wyroku.
cde
2 lata temu
Brejza główny judzący na władzę, jak On był u władzy robił to samo. to POpolityk
rgea
2 lata temu
Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
...
Następna strona