Notowania

gospodarka
16.09.2019 09:57

Katowice. Ruszyła rozbudowa terminala w Pyrzowicach. A w planach już kolejna

W Katowice Airport rozpoczęła się rozbudowa terminala B i potrwa dwa lata. Po jej zakończeniu terminal będzie większy o ok. 40 proc., a lotnisko obsłuży do 8 mln pasażerów rocznie. Jeszcze nie opadł kurz z bieżącej budowy, a już jest pomysł na kolejną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Katowice. Lotnisko Katowice-Pyrzowice może otrzymać terminal centralny. Ale po 2025 roku

Przebudowa terminala B rozpoczęła się we wrześniu i ma się zakończyć dwa lata później. Koszt inwestycji wyniesie ok. 70 mln złotych netto, a dzięki niej przepustowość lotniska wzrośnie z 6 mln do 8 mln pasażerów rocznie.

Po zakończeniu remontu w obiekcie wzrośnie o dziesięć liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej (do 28) oraz stanowisk kontroli bezpieczeństwa (z 6 do 8).

Jak podaje portal wnp.pl, to jednak nie koniec zmian, ponieważ w Pyrzowicach snują już plany zbudowania nowoczesnego terminala centralnego po 2025 roku. Miałby on zastąpić obecny terminal A. Ruszyły już prace nad analizami niezbędnymi do rozpoczęcia inwestycji.

Zobacz także: Opóźnienia inwestycji kolejowych. Bittel: Do pełnego szczęścia brakuje, ale 60 proc. realizujemy zgodnie z harmonogramem

Nowy terminal miałby obsłużyć pasażerów zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza tej strefy. Pojawiłyby się również tzw. rękawy lotnicze, czyli poziome, zadaszone, ruchome pomosty łączące terminal lotniczy z samolotem pasażerskim.

W przypadku miejskiej inwestycji z Katowic, budowany dach mocno różni się od tego z wizualizacji
Wyśmiewany dworzec w Katowicach. Mamy komentarz firmy i urzędu miasta

Według szacunków, budowa terminala centralnego kosztowałaby ok. 300 mln złotych. Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Artur Tomasik, w rozmowie z portalem wnp.pl ocenia, że szanse na realizację tej inwestycji wynoszą ok. 60-70 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, katowice, katowice airport, lotnisko Pyrzowice
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

GoldmanJuż teraz loty z Katowic są droższe o parę stów niż np.Poznań

Rozwiń komentarze (1)