Notowania

architektura
02.08.2019 15:49

Wyśmiewany dworzec w Katowicach. Mamy komentarz firmy i urzędu miasta

Powstające w Katowicach Centrum Przesiadkowe "Sądowa" mocno różni się od wizualizacji. "Tak się dzieje, gdy marzenia inwestora spotykają się z rzeczywistością" - komentują internauci. Co na to wykonawca? Mówi, że wizualizacja była tylko "wstępną wersją projektu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(wkop)
W przypadku miejskiej inwestycji z Katowic, budowany dach mocno różni się od tego z wizualizacji (Fot: normanos/Wykop)

To, że budowany dworzec mocno różni się od planów, zauważyli użytkownicy serwisu Wykop. I rzeczywiście, patrząc na zdjęcia z budowy, trudno nie odnieść wrażenia, że centrum przesiadkowe nie wygląda tak atrakcyjnie, jak na wizualizacjach.

Co na to firma, która na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach buduje obiekt?

- "Informacja" na Wykopie jest z pogranicza fake newsa i "Radia Erewań" jednocześnie - komentuje Michał Wrzosek, rzecznik Budimex S.A. - Wizualizacja pokazana w informacji pochodzi ze wstępnej wersji projektu tej inwestycji, która została potem przez inwestora oraz przez działającego na jego rzecz projektanta wielokrotnie zmieniana jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych - wyjaśnia już poważnie.

(wykop)

Obejrzyj: Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

- Obrazek z wizualizacji nie stanowi żadnego obowiązującego na żadnym etapie prowadzenia inwestycji projektu budowlanego. Proszę mi wierzyć, że obiekty realizowane przez Budimex wyglądają zawsze lepiej niż na obowiązujących wizualizacjach, rzadko kiedy odwrotnie - zaznacza Michał Wrzosek.

Internauci i mieszkańcy Śląska mogą jednak czuć się zawiedzeni. Jeszcze w czerwcu serwis InfoKatowice publikował zdjęcie z budowy dworca. Przy budowie stał wielki billboard promujący dworzec przesiadkowy. Na reklamie było zdjęcie wizualizacji dworca - to, które zdaniem Budimexu jest już nieaktualne.

W katowickim magistracie dowiadujemy się, że centrum "Sądowa" to część większej inwestycji. Łącznie ma powstać sześć takich obiektów, które ułatwią poruszanie się po śląskiej aglomeracji. Co z wyglądem? Urząd Miejski tłumaczy się podobnie jak Budimex. - Wizualizacje węzłów powstawały na etapie koncepcji, stąd różnice - wyjaśnia rzeczniczka. Jak zapewnia, ostateczna forma budynku została zaakceptowana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Centrum przesiadkowe "Sądowa" ma być gotowe w grudniu. - Budimex realizuje ten obiekt w 100 proc. zgodnie z obowiązującym projektem budowlanym. Inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona w terminie - zapewnia Michał Wrzosek.

(UM Katowice)
(Fot: Katowice)

"Marzenia kontra rzeczywistość" nie tylko na Śląsku

Centrum przesiadkowe z Katowic nie jest bynajmniej pierwszym projektem, w którym wykonanie odbiega od ambitnych wizualizacji. Czasem problem tkwi właśnie w ambitności - nie zawsze udaje się bowiem z sukcesem wcielić w życie wizję architektów. Częściej jednak sprawa rozbija się po prostu o pieniądze. Nieraz inwestor optymistycznie podchodzi o projektu, ale gdy pojawiają się konkretne wyliczenia - woli już zastąpić drogie materiały tymi zdecydowanie tańszymi.

Na przykład ukończone Centrum Nauki Keplera i Planetarium Wenus w Zielonej Górze miało mieć według wizualizacji atrakcyjną, miedzianą elewację. Skończyło się jednak na elewacji czerwonej, już nie tak atrakcyjnej. Niektóre lokalne media sugerowały, że ukończone planetarium przypomina supermarket, a nie ambitny projekt architektoniczny.

(Screenshot)
(Fot: UM Zielona Góra/Hertz Systems/YouTube)

Również stojący w samym centrum Warszawy luksusowy apartamentowiec Złota 44 był wielokrotnie krytykowany pod tym względem. Zarówno internauci, jak i lokalne media podkreślali, że wstępny projekt wieżowca, który wyszedł spod ręki słynnego architekta Daniela Libeskinda, mocno różni się od końcowego efektu.

(Orco/Wikimedia Commons)
(Fot: Orco/Merc777/CC BY-SA 4.0)

Złota 44 według wstępnych planów (po lewej) - oraz końcowy efekt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2019

Zen zenWyszło jak karaluch a tłumaczenia jak za komuny. To coś w Zielonej Górze to brzydsze od Biedronki

02-08-2019

arcspadnie snieg, dach się zawali, będzie zabawa

02-08-2019

Handys z odzyskuNie byłoby prościej,taniej i estetycznej przenieść starą halę lodowiska,tzw. stodołę z Bytomia do Katowic,aby robiła za nowy dworzec?

Rozwiń komentarze (61)