Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka płyta trzyma się w Polsce mocno. W Kielcach to niemal połowa mieszkań

3
Podziel się:

W większości miast wojewódzkich wielka płyta odpowiada za ponad 30% mieszkań. Prym wiodą tu Kielce, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn i Katowice - wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

Wielka płyta trzyma się w Polsce mocno. W Kielcach to niemal połowa mieszkań
(Pixabay.com, Pixabay.com)

Nawet ponad milion mieszkań i to tylko w miastach wojewódzkich – to wynik budownictwa z lat 1971-88. W większości było to budownictwo wielkopłytowe. I choć utożsamianie nieruchomości oddanych do użytkowania w tym okresie z betonowymi blokami jest pewnym nadużyciem (bloki takie powstawały też wcześniej i później), to liczby te w pewnym przybliżeniu pokazują jak wciąż ważny jest to segment rynku.

Nawet w Warszawie, gdzie po 1989 roku inwestorzy byli bardzo aktywni, w budynkach z lat 1971-88 znajdziemy prawie 23% stołecznych mieszkań. Podobnie jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Tak się składa, że to właśnie na tych miastach koncentrują się w swojej działalności firmy deweloperskie. I choć od 1989 roku wybudowano na terenie wspomnianych miast ponad 774 tysiące mieszkań, to wciąż bloki z wielkiej płyty odpowiadają na ich terenie za więcej niż jeden lokal na pięć.

Kielce na czele

Na drugim biegunie znajdziemy Kielce, gdzie zabudowa wielkopłytowa odpowiada za ponad 40% wszystkich mieszkań. Powód jest prosty – w Kielkach przez ostatnich 15 lat powstało mało, bo tylko 11,7 tys. nowych mieszkań. To mniej niż 13% wszystkich, które znajdziemy w tym mieście.

Oglądaj też: Kontrowersyjny podatek powraca. "Polacy się go boją, bo ma istotne minusy"

Podobnie sytuacja wygląda w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie i Katowicach. W miastach tych mieszkania oddane do użytkowania w latach 1971 – 88 wciąż stanowią przynajmniej 36% wszystkich lokali. Tu podobnie jak we wcześniej wspomnianych Kielcach powstało w ostatnich latach relatywnie mało nowych mieszkań.

Niższa cena metra i mniej metrów do kupienia

Wbrew pozorom budownictwo wielkopłytowe wciąż cieszy się dużą popularnością. Powód jest prosty – mieszkania w blokach z wielkiej płyty są przeważnie wyraźnie tańsze. Po pierwsze za przeciętny metr w betonowym bloku trzeba zapłacić około 10-20% mniej niż za statystyczny metr w danym mieście. Do tego dochodzi fakt, że dwupokojowe „M” ma też przeważnie o kilkanaście m kw. mniej niż lokal o takiej samie liczbie pokoi w nowym bloku lub kamienicy. Nie dość więc, że sam metr w wielkiej płycie jest tańszy, to tych metrów trzeba kupić mniej.

Minusy? Tych też jest niemało. Skrajnie modernistyczna architektura, krzywe ściany, słabe wyciszenie, wentylacja czy jakość instalacji elektrycznej, która nie przystaje do potrzeb dzisiejszych urządzeń to tylko kilka z mankamentów budownictwa wielkopłytowego. Często powtarzanym zarzutem było też ryzyko, że budynki tego typu przekraczają okres swojej trwałości i może np. dochodzić do odpadania płyt elewacyjnych. Całe szczęście ryzyko takie należy już włożyć między bajki.

Tak przynajmniej wynika z badania trwałości budownictwa wielkopłytowego przeprowadzonego przez Instytut Techniki Budowlanej. Miało ono za zadanie rzetelne sprawdzenie stanu tych bloków i wypracowanie zaleceń odnośnie dalszej konserwacji. Efekt badań może być dla wielu osób zaskoczeniem. Wielka płyta jest bezpieczna i będzie służyła Polakom przez pokolenia – oczywiście o ile o budynki będzie się dbało.

Wielka płyta po nowemu

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że od lat 70-tych i 80-tych, kiedy w Polsce powstawały bloki z wielkiej płyty, technologia monolityczna została udoskonalona. Dzisiejsze budownictwo prefabrykowane jest więc bez porównania wyższej jakości niż to sprzed lat. Nie powinno być przy tym zaskoczeniem, że na Zachodzie jest ono powszechnie stosowane.

Na przykład w 2017 roku w Wielkiej Brytanii budownictwo prefabrykowane odpowiadało za 12% rynku. Powód? Znacznie krótszy czas budowy wykorzystaniem prefabrykowanych elementów, ograniczenie wykorzystania pracy ludzkiej, precyzja prefabrykacji oraz ograniczenie energochłonności budynku w trakcie eksploatacji czy zanieczyszczenia środowiska w trakcie budowy.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Krystian
4 lata temu
Moi sąsiedzi kupili dom na działkach ROD. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że te działki nie są własnością użytkowników. Wydali grubo ponad 200 tyś. Domek ładny zadbany, ale tam na stałe mieszka kilka osób. Zimą tragedia, ciemno, brak drogi dojazdowej, problemy z wodą itp. Tak się zakładamy, jak długo wytrzymają, mieszkając całe życie w bloku. Tym bardziej że mają dwoje dzieci w tym jedno maleńkie.
Gość
4 lata temu
Wole mieszkać w wielkiej płycie i mieć widok na park niż w tych nowych widok na sąsiada co ma w lodówce!!!
Ronert wlkp
4 lata temu
Bezsensowne zestawienie! Bloki z wielkiej płyty powstawały już pod koniec lat 50. I nie zakończono ich budowy w 1988 roku. Jeszcze parę lat po tym roku powstało dużo takich inwestycji. Szczególnie w Poznaniu i Warszawie. To zakłamane dane. W Poznaniu ponad 45% mieszka na parszywych blokowiskach. I tych sprzed 1971 roku i tych z lat 1988-1995.