Notowania

rozwój
17.10.2019 08:38

Katowice: smart city w sercu Metropolii

Najczęstsze skojarzenie kiedyś: „węgiel”. Dziś? “Serce Metropolii”. Katowice to centrum największego w Polsce, ponad dwumilionowego skupiska ludzkiego. Stolica Górnego Śląska stawia na rozwiązania smart i za to zaczyna być doceniana na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Miasto dla ludzi

Katowice wiele zrobiły dla promocji ruchu rowerowego. Jest tu 165 km ścieżek. System rowerów miejskich („City by bike”) obejmuje 632 rowery dostępne w 76 stacjach. Na obszarze metropolitalnym wyznaczono 7 tzw. miast kompatybilnych, między którymi można się przemieszczać wypożyczonym rowerem i taki rower zwrócić.

Miasto promuje elektromobilność i może się poszczycić największą w kraju infrastrukturą dedykowaną elektromobilności. Szczególnym impulsem do rozwoju infrastruktury był w 2018 roku COP24 – Tauron uruchomił 23 ładowarki, w tym 4 szybkie. “Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy powinny ułatwić życie w mieście” – mówi Michał Koszałka, prezes TAURON Dystrybucja Serwis i Magenta Grupa TAURON. Carsharing e-aut oferują Magenta Grupa Tauron i GreenGoo. Miasto wspiera ten rodzaj usług, wyznaczając w Strefie Płatnego Parkowania koperty przeznaczone wyłącznie dla pojazdów współdzielonych.

Transport publiczny

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) obsługujący komunikację miejską w całej Metropolii to największy obszarowo organizator transportu komunalnego w Polsce. Większość linii przekracza granice miejscowości, a dzięki usłudze „Metrobilet” pasażerowie ZTM mogą też korzystać z pociągów Kolei Śląskich.
Uproszczeniu rozliczeń służy Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP). Jest to jeden z największych systemów informatycznych tego typu na świecie, porównywalny z projektami wdrażanymi w Londynie, Singapurze i Hongkongu. Ciekawą opcją jest taryfa odległościowa – pasażer przykłada kartę przy wejściu i wyjściu do pojazdu, rozliczeniem za przejechany odcinek zajmuje się system.

W kierunku smart city

Elementem przekształcania Katowic w smart city jest KISMiA: Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy, pierwszy taki w kraju. Zbiera on dane z 274 kamer i sam wykrywa kolizję, zbiegowisko czy leżącego człowieka; rozpoznaje też samochody po numerach rejestracyjnych. Pozwala to wcześnie reagować na niebezpieczne sytuacje. Kolejny etap - KISMiA 2.0 - połączy monitoring miejski z monitoringiem ekologicznym, a działania służb miejskich skoordynuje z akcjami z policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Katowiczanie mają do dyspozycji największy w Polsce system czujników jakości powietrza - AWAIR. Ponad 120 czujników w różnych punktach miasta (przy żłobkach, przedszkolach, domach dziecka i domach pomocy społecznej) zbiera dane na temat zanieczyszczenia powietrza i prezentuje je na miejskich ekranach i w Internecie.

Miasto-gospodarz

W 2022 roku Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum, WUF), międzynarodowej konferencji organizowanej co 2 lata przez Agendę ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat. Ostatnia sesja odbyła się rok temu w Kuala Lumpur (Malezja), kolejna planowana jest na 2020 rok w Abu Zabi (ZEA). Katowice będą drugim (po Barcelonie) europejskim miastem goszczącym WUF.

Dokonujący wyboru lokalizacji WUF przedstawiciele ONZ zwrócili uwagę przede wszystkim na udaną, głęboką przemianę miasta w ostatnich latach, aktywność mieszkańców oraz politykę mieszkaniową i transportową samorządu. “To będzie nasza wspólna impreza, miejska, regionalna, polska, (…). Wiemy jak przygotowuje się tego typu imprezy, zdobyliśmy już bogate doświadczenie. Szczyt klimatyczny pokazał, że możemy gościć w Katowicach największe imprezy światowe” — mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2019

RamzesAkurat tym ŚKUP'em to się nie ma co chwalić, aby kupić za pomocą tej karty bilet na komunikację to trzeba chyba najpierw zapoznać się w domu z … Czytaj całość

16-10-2019

swojco Warszawa na to ?

19-10-2019

rewGOP to jedyny (na spółkę z Łodzią) rejon w Polsce, gdzie się likwiduje linie tramwajowe. O ostatnich latach zlikwidowano ich kilka. W innych miastach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)