Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Kaucja na butelki plastikowe. Polska ma zwiększyć recykling plastikowych opakowań

24
Podziel się:

Butelki PET mają być objęte kaucją. Nowe przepisy mają szansę wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat.

Kaucja na butelki plastikowe. Polska ma zwiększyć recykling plastikowych opakowań
Jeszcze w 2020 roku powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc. odpadów komunalnych (Flickr, Tony Webster CC BY 2.0 Flickr)

W Polsce przetwarzanych jest 43 procent butelek PET - pisze Puls Biznesu. Polska zobowiązana jest do zwiększenia poziomu recyklingu.

Zegar tyka. Jeszcze w 2020 roku powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc. odpadów komunalnych, czyli około 6 mln ton - przypomina Federacja Przedsiębiorców Polskich. Tymczasem poziom przetworzenia sięgał zaledwie 26,1 proc.

W poprawie sytuacji mają pomóc nowe przepisy, które prowadzają między innymi kaucję na plastikowe butelki. W życie prowadzone mają zostać w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat.

Zobacz także: LPP żegna plastikowe opakowania na rzecz bardziej przyjaznych środowisku

Aż 86 proc. Polaków oczekuje, że rząd wprowadzi system kaucji za opakowania jak najszybciej. Według badań Ibris taką formę recyklingu popiera 90 proc. naszego społeczeństwa.

Jednocześnie aż 78 proc. Polaków deklaruje, że kaucja nie powinna być opodatkowana VAT-em.

Butelki najprawdopodobniej będą mogły być odbierane w specjalnych automatach ustawianych w sklepach. Taki system sprawdził się choćby w Skandynawii czy Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
włściwie to p...
rok temu
wpisywać swe posty skoro większość wywalają..!
Marcin
rok temu
Dobry pomysł tylko kiedy najlepiej było by jak najszybciej ale jak wiemy tylko badziewne prawo szybko wchodzi jeśli recykling będzie się opłacał wszystkim to będzie dobrze gorzej jeśli część będzie czerpać zyski popatrzmy co z butelkami od piw część oddasz część nie na dodatek w wielu sklepach by oddać trzeba mieć paragon a kto będzie trzymał paragon tydzień lub dłużej .
Wychyl
rok temu
świetny pomysł, od 20 lat jeżdżę co jakiś czas do Szwecji i tam się to świetnie sprawdza, większość dużych sklepów ma automaty do butelek. Tylko kaucja musi być wysoka, każdy by się zastanowił, zanim by wyrzucił 2 zł:). Za butelkę do np. 2l koli płaci się bodaj 5 koron czyli jakieś 2-2,5 złotego, automat wydaje świstek na te 5 (lub odpowiedni więcej) i można je wykorzystać w sklepie, zamienić na kaucję do nowych butelek, albo po prostu bierzesz kasę. Puszka po koli czy piwie, albo inne butelki mają swoje mniejsze kaucje. Ludzie nie wyrzucają butelek, bo to się nie opłaca. A nawet jak byłem na jakimś festiwalu i ludzie coś zostawiali, to żule zbierali je zaraz do wielkich worów i wyglądało to na żniwa dla nich. Jedna maszyna do puszek, butelek szklanych i pet. Oczywiście nie ma podatku od tego, co pewnie nasz mateuszek by chciał zrobić. I do tego butelki wykonane z grubego plastiku, a nie jak u nas, że nalewając się butelka gnie i łatwo rozlać.
Taki kraj
rok temu
Jak znam życie, automat będzie żądał paragonu i poświadczenia jego wiarygodności przez sołtysa, wójta ...
bjwiel
rok temu
Butelki plastikowe należałoby po prostu wycofać z produkcji zastępując szklanymi, jak było dawniej, nie szkodliwe dla środowiska i pakowanej żywności.
...
Następna strona