Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ostatnie lato z flądrą na plastiku, plastikiem jedzoną. Za rok będzie bardziej eko

7
Podziel się:

Lipiec 2021 to data wejścia w życie tzw. rezolucji plastikowej. To nie tylko rezolucja, ale i rewolucja - bo oznacza, że z Unii Europejskiej znikną tony jednorazowych produktów z plastiku. Obecne lato jest więc ostatnim, podczas którego jemy z plastiku, plastikiem i popijając z plastikowego kubka za pomocą plastikowej słomki.

Plastikowe "jednorazówki" to aż 70 proc. morskich odpadów
Plastikowe "jednorazówki" to aż 70 proc. morskich odpadów (pixabay.com)
bEKxmSXp

Tzw. dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej zakłada od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku. Prawo nakłada również nowe cele dotyczące recyklingu. Te z kolei oznaczają pobieranie przez sklepy kaucji za plastikowe opakowania.

- Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Jednak powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym tak, jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu - twierdzi europosłanka Frederique Ries, sprawozdawczyni rezolucji.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6541517196289665v">Odpady bio. Przez częsty błąd nie nadają się do kompostowania</a>
bEKxmSXr

Na terenie UE sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów, będzie nielegalna. Zdaniem naukowców plastikowe jednorazówki stanowią 70 proc. odpadów morskich. Na liście zakazanych produktów znalazły się też plastikowe torby na zakupy czy pojemniki na fast foody.

Już dziś wiele produktów z listy ma swoje bardziej ekologiczne odpowiedniki. W drogeriach bez problemu dostaniemy papierowe patyczki do uszu, jedzenie możemy zamówić na tacce wykonanej z otrąb a w sieciowych fast foodach dostajemy słomki z kartonu i chusteczki z recycklingu.

bEKxmSXx

"W nowoczesnej gospodarce musimy zmniejszyć ilość śmieci plastikowych i upewnić się, że przetwarzamy większość używanych tworzyw sztucznych. Bardziej innowacyjne i zrównoważone sposoby produkcji przyniesie nowe możliwości europejskim przedsiębiorstwom, zwiększając ich konkurencyjność, wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy" - mówi o rezolucji Jyrki Katainen, unijny komisarz środowiska.

To nie wszystko - bo od 1 stycznia 2021 roku zaczniemy płacić podatek od plastiku - za tworzywa sztuczne, które zostaną wyrzucone bez poddania ich recyclingowi. Stawka wynosi 0,8 euro za kilogram. Polacy są co prawda zobligowani do segregowania odpadów, ale olbrzymie ilości plastiku nie są poddawane są recyklingowi. W Polsce ciągle bardziej opłaca się wyrzucić tworzywo sztuczne, niż je ponownie wykorzystać. Od 1 stycznia 2021 to się najprawdopodobniej zmieni.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEKxmSXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
W kółko po pu...
rok temu
Szkoda, że nie przypomniano jak ciemnych i jasnych Polaków przyuczano do wysokokulturalnego jedzenia na plastiku i nie noszenia siatek na zakupy w torebkach zacofanych Polek. :))
McHummer
rok temu
Ile więcej drzew będziemy wycinać dzięki temu „eko” rozporządzeniu?
żorż
rok temu
plastik to dobre tworzywo, niestety kompletnie nie umiemy go używać...
bEKxmSXT
rebus
rok temu
ale, że walają się wszędzie maski, rękawiczki gumowe i za chwilę pewnie przyłbice to luz...
ona
rok temu
co???? a nie lepiej zabronić produkcjii plastiku?? wrócic do papieru, do szkła, albo produkowac opakowania rozkładające się??? Przebranżowić się i koniec kropka