Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz plastiku. Ban na 10 produktów, sklepy będą pobierały kaucje

26
Podziel się

Tzw. dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej zakłada od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku. Prawo nakłada również nowe cele dotyczące recyklingu. Te z kolei oznaczają pobieranie przez sklepy kaucji za plastikowe opakowania.

Plastikowe sztućce mają zniknąć z europejskiego rynku
Plastikowe sztućce mają zniknąć z europejskiego rynku (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEhcnDXF

Planom Unii Europejskiej dotyczącym plastiku przyjrzeli się eksperci PWC. Szczególnie istotne są tu dwa dokumenty: pakiet odpadowy, który wszedł w życie 4 lipca 2018 r. oraz tzw. dyrektywa plastikowa, zatwierdzona przez Parlament Europejski 27 marca 2019 r.

Założeniem jest oczywiście ochrona środowiska, dla którego plastik jest jednym z głównych problemów. Jak zauważają eksperci PWC, pakiet odpadowy wprowadził m.in. nowe cele dotyczące recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia:
55 proc. do 2025 r.;
60 proc. do 2030 r.;
65 proc. do 2035 r.

10 zakazanych produktów

Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być m.in. zakaz produkcji niektórych plastikowych produktów. I tak: dyrektywa plastikowa przewiduje od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku - informuje PWC. Chodzi o patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.

bEhcnDXH
Zobacz także: Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Ponadto od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc. Dodatkowo, jak czytamy, do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. - 90 proc..

bEhcnDXN

Niezbędna kaucja

Kraje członkowskie mają osiągnąć stawiane wymagania m.in. poprzez ustanowienie celów selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów lub ustanowić tzw. system kaucyjny. "Oznacza to, że do ceny produktu będzie doliczana opłata, która w momencie oddania butelki będzie zwracana konsumentowi przez sklep lub automat" - wyjaśniają eksperci PWC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhcnDYi
KOMENTARZE
(26)
Hmmm
5 miesięcy temu
Mamy 8 stycznia 2021,a my pełną parą dalej ten syf produkujemy na zlecenie z Niemiec,odbiór na 15 sty.WTF?
Todo
10 miesięcy temu
Dziwne ze w takim Meksyku , juz sie nie uzywa rurek czy sztućcow z plastiku. Obecnie wszedzie dostepne sa rurki I sztućce robione z pestek avocado , biorozpuszczalne, dostepne i tanie. Nawt telerzyki jednorazowe robie sa z mas biorozpuszczalnych. No ale to biedny Meksyk .
Ekojanusz
2 lata temu
A gdzie reszta plastiku? Ten cały bajzel płynów do mycia, płukania, mestosów czy innych detergentów? A nie jest tego mało i nie mówi się o tym (z wyjątkiem wody do picia)
bEhcnDYj
Ja
2 lata temu
Dlaczego nie natychmiast
jfk
2 lata temu
postępujące pranie mózgów
...
Następna strona