Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Zakaz plastiku. Ban na 10 produktów, sklepy będą pobierały kaucje

26
Podziel się:

Tzw. dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej zakłada od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku. Prawo nakłada również nowe cele dotyczące recyklingu. Te z kolei oznaczają pobieranie przez sklepy kaucji za plastikowe opakowania.

Plastikowe sztućce mają zniknąć z europejskiego rynku
Plastikowe sztućce mają zniknąć z europejskiego rynku (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Planom Unii Europejskiej dotyczącym plastiku przyjrzeli się eksperci PWC. Szczególnie istotne są tu dwa dokumenty: pakiet odpadowy, który wszedł w życie 4 lipca 2018 r. oraz tzw. dyrektywa plastikowa, zatwierdzona przez Parlament Europejski 27 marca 2019 r.

Założeniem jest oczywiście ochrona środowiska, dla którego plastik jest jednym z głównych problemów. Jak zauważają eksperci PWC, pakiet odpadowy wprowadził m.in. nowe cele dotyczące recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia:
55 proc. do 2025 r.;
60 proc. do 2030 r.;
65 proc. do 2035 r.

10 zakazanych produktów

Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być m.in. zakaz produkcji niektórych plastikowych produktów. I tak: dyrektywa plastikowa przewiduje od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku - informuje PWC. Chodzi o patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.

Zobacz także: Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Ponadto od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc. Dodatkowo, jak czytamy, do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. - 90 proc..

Niezbędna kaucja

Kraje członkowskie mają osiągnąć stawiane wymagania m.in. poprzez ustanowienie celów selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów lub ustanowić tzw. system kaucyjny. "Oznacza to, że do ceny produktu będzie doliczana opłata, która w momencie oddania butelki będzie zwracana konsumentowi przez sklep lub automat" - wyjaśniają eksperci PWC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Hmmm
3 lata temu
Mamy 8 stycznia 2021,a my pełną parą dalej ten syf produkujemy na zlecenie z Niemiec,odbiór na 15 sty.WTF?
Todo
4 lata temu
Dziwne ze w takim Meksyku , juz sie nie uzywa rurek czy sztućcow z plastiku. Obecnie wszedzie dostepne sa rurki I sztućce robione z pestek avocado , biorozpuszczalne, dostepne i tanie. Nawt telerzyki jednorazowe robie sa z mas biorozpuszczalnych. No ale to biedny Meksyk .
Ekojanusz
5 lata temu
A gdzie reszta plastiku? Ten cały bajzel płynów do mycia, płukania, mestosów czy innych detergentów? A nie jest tego mało i nie mówi się o tym (z wyjątkiem wody do picia)
Ja
5 lata temu
Dlaczego nie natychmiast
jfk
5 lata temu
postępujące pranie mózgów
...
Następna strona