Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Kaufland na celowniku UOKiK. Już nie tylko Biedronka

7
Podziel się

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Kaufland Polska Markety. Zarzuty dotyczą polityki rabatowej spółki oraz wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Kaufland na celowniku UOKiK. Już nie tylko Biedronka
Kaufland znalazł się na celowniku UOKiK. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEqpUyDF

To kolejna interwencja UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów stosowanych przez sieci handlowe. Po tym jak ukarana została sieć Biedronka, na cel wzięty został teraz Kaufland.

Zarzuty? Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania oraz wymaganie dodatkowych rabatów, które nie zostały sprecyzowane w umowach.

Zobacz także: Prezes UOKiK: nie uwzięliśmy się na Biedronkę
bEqpUyDH

"Niejednokrotnie w nowym kontrakcie wprowadzone zostają dodatkowe rabaty lub podwyższona zostaje wysokość dotychczasowych, a dostawcy zobowiązani są do zapłaty na rzecz Kaufland Markety Polska wyrównania z tego tytułu. W praktyce oznacza to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do tej sieci" - informuje UOKiK.

- Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień. Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia. Współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- Aktualnie analizujemy wydane w sprawie postanowienie i zamierzamy się do niego ustosunkować - odpowiedział Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska, poproszony o komentarz. Zapewnił, że spółka deklaruje pełną gotowość do współpracy z Urzędem w ramach toczącego się postępowania oraz wyjaśnienia wszelkich wątpliwych kwestii. - W tym zakresie liczymy również na otwartość Urzędu na dialog w ramach prowadzonego postępowania - dodał Łojewski.

bEqpUyDN

Podkreślił też, że podstawą działania spółki jest prowadzenie działalności w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym kształtowanie relacji z dostawcami z poszanowaniem interesów obu stron.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqpUyEi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Piowarsky
miesiąc temu
W Polsce duże sieci są traktowane jakby zapewniały dobrostan całemu narodowi. Nic im nie róbcie bo ceny pójdą w górę!. Bogacą się kosztem producentów i dostawców. Podobnie jak jedna z wielkich "polskich". Jadą sobie na kredycie kupieckim, no ale "rozwijająca się polska sieć" nic jej nie róbcie!. A ona sobie po cichutku kosztem dostawców i producentów morduje resztki polskiego drobnego handlu. Tak to już chyba ma być. Biedni mają biednieć a bogaci będą się bogacić.
All
miesiąc temu
Dochodzi już do tego, że duże sieci nie muszą brać kredytów na budowę i otwieranie nowych marketów. "Wymuszają" terminy 3 miesięczne do tego naciągają w umowach. Ale idzie przekaz, że sieć się pięknie rozwija. Wszystko kosztem producentów.
Mike
miesiąc temu
i bardzo dobrze! Wiekszosc tych duzych sieci jedzie na przedluzonych terninach i naciaganych umowach. Rozwoj kosztem dostawcow.
bEqpUyEj
Bart
miesiąc temu
I bardzo dobrze. Trzeba walczyć z patologicznymi zachowaniami. PS. Dla hejterów, to tak jak by pracodawca potrącił ci z pensji na przykład 3% pensji z poprzedniego miesiąca bez wyraźnej przyczyny, "bo może".... Spodobało by się?
Adam
miesiąc temu
Ciekawi mnie tylko kto na tym zyska bo jeśli nie rolnicy i konsumenci to ta afera jest wynikiem nie tylko ludzi z pola. Wątpię żeby konsumenci odczuli różnice pomiędzy ogórkiem sałatkowy z Brazylii a okolic wiejskich