Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Kuczera
|

Kawiarnia w Wiedniu zmienia logo. Przez oskarżenia o rasizm

18
Podziel się:

Kawiarnia Julius Meinl am Graben należy do najpopularniejszych w Wiedniu. Od lat kojarzona była z logotypem, w którym można było dostrzec chłopca w fezie - tradycyjnym tureckim nakryciu głowy. Teraz to się zmieni. Ze względu na oskarżenia o rasizm, w logo pozostanie tylko czapka.

Kawiarnia w Wiedniu zmienia logo. Przez oskarżenia o rasizm
Kawiarnia w Wiedniu zmienia logo. Przez oskarżenia o rasizm (Wikimedia Commons, Lukas Riebling)
bETwLWmZ

- To logo nie pasuje do obecnych czasów - mówi austriackim mediom Herbert Vlasaty, dyrektor generalny Julius Meinl AG. Firma działa od 1862 roku, a jej dotychczasowy znak graficzny pochodził z 1924 roku. W popularnej kawiarni pojawiały się kolejne pokolenia, ale ostatnio jej logo zaczęło być problemem.

W logo Julius Meinl am Graben można było dotąd zobaczyć chłopca w fezie, czyli tradycyjnym tureckim nakryciu głowy. Przy okazji remontu kawiarni postanowiono przygotować jego odświeżoną wersję. W nowym logotypie nadal znajduje się fez, ale już bez głowy chłopca.

bETwLWnb

Peter Hanke, jeden z miejskich radnych, uważa kultową kawiarnię za "kulinarny punkt orientacyjny Wiednia". Wizyty zagranicznych gości coraz częściej wywoływały dyskusję na temat logo Julius Meinl am Graben. Zdaniem niektórych, wykorzystanie wizerunku chłopca w fezie powielało stereotypy rasowe na temat mieszkańców Bliskiego Wschodu i było reliktem epoki kolonialnej.

Co ciekawe, nowe logo dotyczy jedynie wiedeńskiej kawiarni. Kawa oraz inne produkty delikatesowe, dostarczane do sklepów i innych kawiarni na całym świecie, nadal będą stosować dotychczasowy logotyp.

źródło: Die Presse

bETwLWnh

Do pracy tylko na 4 dni? Trwa wielki eksperyment

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwLWnC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Tee
miesiąc temu
Kawa dobra, szczególnie prasident i jubilaum
Dragonfly
miesiąc temu
Świat zwariował. I tyle w temacie
Kide
miesiąc temu
Nie kumam. Że jak??
bETwLWnD
Ori
miesiąc temu
Nie do uwierzenia :-)))
Roj
miesiąc temu
Mam nadzieję, że margaryna z murzyńskiego zostanie