Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

KE chce od Polski dowodów ws. kopalni Turów. Zapowiada też wezwania do zapłaty

23
Podziel się:

Komisja Europejska przekazała polskim władzom pismo, w którym prosi o pilne dostarczenie dowodów na tymczasowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Brak tego typu dowodów skutkować będzie wysyłaniem wezwań do zapłaty kar.

KE chce od Polski dowodów ws. kopalni Turów. Zapowiada też wezwania do zapłaty
KE chce od Polski dowodów ws. kopalni Turów. Zaczniemy dostawać wezwania do zapłaty? (Adobe Stock)
bEUyUtoB
Pismem z dnia 19 października 2021 r. Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza zastosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Ponadto zwrócił się do władz polskich o pilne dostarczenie Komisji dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział Tim McPhie, rzecznik Komisji Europejskiej, którego cytuje PAP.

Jak podkreślił McPhie, w przypadku braku dostarczenia dowodów, Komisja Europejska zacznie regularnie wydawać Polsce wezwania do zapłaty.

Wydobycie węgla w kopalni Turów

Wtorkowe słowa rzecznika KE to ciąg dalszy sporu polsko-czeskiego o kopalnię Turów i wpływ wydobycia węgla brunatnego na poziom wód gruntowych u naszych południowych sąsiadów. Czesi złożyli w tej sprawie skargę do TSUE, który wiosną 2021 roku zażądał od strony polskiej tymczasowego wstrzymania wydobycia w rejonie dolnośląskiej Bogatyni.

bEUyUtoD
Zobacz także: Lider PSL bezlitosny wobec pomysłu premiera: "Dewastacja rzeczpospolitej samorządowej"

Polska jak dotąd nie zastosowała się do wyroku TSUE, co pociągnęło za sobą kolejną reakcję. Jesienią Trybunał postanowił, że będziemy otrzymywać karę w wysokości 0,5 mln euro za każdy dzień funkcjonowania kopalni Turów, aż do momentu wykonania orzeczenia TSUE.

bEUyUtoJ

Tymczasem w poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk mówił, że kwestią kilku najbliższych dni jest ponowne rozpoczęcie negocjacji pomiędzy Polską a Czechami ws. kopalni Turów. Nasz rząd liczy, że uda się osiągnąć porozumienie, które zakończy spór ws. wydobycia węgla brunatnego w południowej części województwa dolnośląskiego.

Wawrzyk, którego cytuje PAP, przypomniał, że Czesi podczas ostatniej tury negocjacji w ostatniej chwili zgłosili dodatkowe żądania, co do treści umowy. - Ona cały czas jest na stole, więc możemy w każdej chwili do tego wrócić - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

bEUyUtoK
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUyUtpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Juma39
miesiąc temu
Zalać wyrobiska wodą. Zrobić wielką strefę rekreacyjną. Elektrownię przebudować na jądrową i w ten sposób zamknąć wszystkim gęby.
Prawda o UE
miesiąc temu
Tak na prawdę chodzi tylko o pieniądze, bo gdyby właścicielem Elektrowni Turów był Niemiec i zyski z działalności elektrowni płynęły by do Niemiec to Komisja Europejska nabrała by wody w usta i nie był by to problem dla TSUE.
Nowy
miesiąc temu
Odpowiedź KE dla strajkujących. W kiedyś byłam za UE ale teraz jestem przeciw. Jest upolityczniona i niebezpieczna !!
bEUyUtpf
Twój Izrael..
miesiąc temu
Pepiki najpierw oddajcie naszą ziemię naszą własność..
Jola
miesiąc temu
Do KE i TSUE możecie nam skoczyć...
...
Następna strona