Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

KE ponagla Polskę. Mamy płacić kary za Turów

27
Podziel się:

Do dziś Polska powinna zapłacić 38,5 mln euro kary za niezastosowanie się do wyroku TSUE w sprawie Turowa. Komisja Europejska ponagla i upomina, że jeśli pieniądze nie zostaną przelane na konto w Brukseli, będą potrącone z unijnych funduszy. Razem z karnymi skargami za zwłokę - podaje RMF FM.

KE ponagla Polskę. Mamy płacić kary za Turów
Komisja Europejska upomina Polskę za Turów. (PAP)

Jak podaje RMF FM, decyzja o tym, by zaległe kary odliczać od przyznanych Polsce funduszy ma podjąć osobiście szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak mówi korespondentce radia jeden z unijnych urzędników, Do tej pory nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś kraj nie zapłacił kary.

Kara będzie naliczana do momentu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wyda ostateczny wyrok w sprawie kopalni Turów. Chyba że wcześniej Czechy wycofają skargę.

Zobacz także: 45 minut przemowy Glapińskiego okiem ekonomisty. "Uprawia własną politykę"

Negocjacje z Czechami

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa.

Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach nie były kontynuowane.

Spór o Turów

W maju TSUE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Przed TSUE w listopadzie obydwie strony zaprezentowała swoje racje. Trybunał ma podjąć decyzję na początku 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Mm12
2 lata temu
I wystarczy nie krasc wode Czechom!!!!! Pomiary Czeskiej Służby Geologicznej potwierdziły utratę wody wzdłuż granicy, zwłaszcza w rejonie Uhelná. Woda w studniach wciąż tam spada, nawet kiedy sa większe opady, jasne jest, że zmiany klimatyczne nie mają na to bezpośredniego wpływu. Polska kopalnia węgla brunatnego Turów zaopatruje w węgiel głównie sąsiednią elektrownię, a grupa PGE chce stopniowo rozbudowywać kopalnię do 30 km2 wzdłuż drogi z Żytawy do Bogatyna. Polacy chcą wydobywać na głębokość 330 metrów poniżej poziomu otaczającego terenu!!!!!!! podczas gdy z kopalni juz teraz odprowadzają tysiące metrów sześciennych wody!!!!!!! Mowimy o tysiacach metrow!!!! 4 metrowymi rurami!!!!!
***** ***
2 lata temu
Koleżanka Balbiny i Putina zapłaci jak zostanie prezydentem, czyli nigdy.
***** ***
2 lata temu
Koleżanka Balbiny i Putina zapłaci jak zostanie prezydentem,czyli nigdy.
abc
2 lata temu
I bardzo dobrze. UE stanęła po stronie Czech, bo nasz tzw. rząd ich totalnie olał. Można było się dogadać już dawno, z samymi Czechami bezpośrednio, za dużo mniejsze pieniądze, ale pis - jak zwykle - ma swoją, jedynie słuszną rację i nawet nie podjęli rozmów. To kto miał pomóc Czechom ? Rozmowy zaczęły się dopiero, jak UE zagroziła karami. Wiadomo, ze zamknięcie kopalni nie wchodzi w grę i jest to tylko przymus do porozumienia z Czechami. Tak niestety się kończy, kiedy pisowska buta, arogancja i żądza władzy za wszelką cenę zastępuje w polityce zdrowy rozsadek i interes narodowy.
Ciemnocie gad...
2 lata temu
Kaczyści się chwalili swojej ciemnocie w reżimowych że nie zapłacą grosza ,tej i innych kar a ciemna masa dumna że kaczkodany są silniejsi jak UE . Zapłacą co do grosza,a raczej my to zapłacimy wszyscy,ciemna masa,złodzieje,lenie i szara strefa pisowska też zapłaci tylko o tym nie ma pojęcia jak zresztą o niczym z wyjątkiem ,daj,mnie się należy ,okraść,zepsuć o tym to mają pojęcia najlepsze na świecie.
...
Następna strona