KE szykuje nowy cios. 20 maja decyzja ws. Rosji
Unia Europejska planuje wprowadzenie 17. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Jak donosi portal polskieradio24.pl, decyzja ma zapaść 20 maja podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych. Nowe restrykcje obejmą m.in. zakaz eksportu substancji chemicznych.
W środę ambasadorowie krajów Unii Europejskiej mają wyrazić zgodę na wprowadzenie 17. pakietu sankcji wobec Rosji. Informację przekazali dyplomaci w Brukseli po poniedziałkowej naradzie przedstawicieli państw członkowskich. Ostateczna decyzja ma zapaść 20 maja na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych.
Jak donosi polskieradio24.pl, nowe sankcje obejmą zakaz eksportu do Rosji substancji chemicznych wykorzystywanych w silnikach rakietowych. Dodatkowo restrykcje handlowe zostaną nałożone na firmy z Turcji, Serbii, Uzbekistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich za obchodzenie unijnych sankcji. Unia planuje również uderzyć w rosyjską flotę cieni, która przewozi ropę powyżej limitów cenowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudował 100 firm - od staników i krów po wojskowe samoloty - Piotr Beaupré w Biznes Klasie
Pakiet sankcji zawiera także "czarną listę" osób fizycznych, firm i instytucji z zakazem wjazdu do Unii oraz zablokowanymi aktywami w Europie. Sankcjami ma być objęte kolejne 15 osób, w tym szefowie spółek badawczo-produkcyjnych, oraz 45 firm z kompleksu wojskowo-przemysłowego. Na liście znajduje się już prawie 2,5 tys. podmiotów.