Notowania

KGHM z 684 mln zł zysku netto. Prezes Chludziński: To nie był łatwy rok

Z powodu turbulencji na świecie takich jak m.in. wojny handlowe, Brexit, okręt jakim jest KGHM musi płynąć bardziej zwinnie - mówi o planach na 2019 rok Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM. - Mamy bowiem wpływ na wydobycie, ale nie mamy wpływu na zmieniające się ceny miedzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wirtualna Polska)
Wydobycie rudy miedzi w kopalni KGHM (Fot: Krzysztof Olszewski/WP)

Zysk netto na sprzedaży wyniósł 592 mln zł wobec 1 070 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 1 182 mln zł wobec 1 476 mln zł rok wcześniej. 

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 5 739 mln zł w IV kw. 2018 r. wobec 5 871 mln zł rok wcześniej.

Kosztowna awaria pieca w Hucie Głogów

W 2018 r. spółka miała 1 657 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1 568 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 20 526 mln zł w porównaniu z 20 358 mln zł rok wcześniej.

Produkcja miedzi płatnej wyniosła 168,5 tys. ton w IV kw. i 633,9 tys. ton w całym 2018 r. (spadek o 3,4 r/r).

- Rok 2018 nie był łatwy. Nasz główny problem to awaria pieca w Hucie Głogów w 2017 roku, co oznaczało wyłączenie części Huty Głogów w 2018 roku. Mimo, że przez ¼ roku część produkcji nie funkcjonowała, udało się nadrobić zaległości. Produkcja była tylko o 3 procent niższa – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.

KGHM pozyskał więcej srebra

Z danych przedstawionych przez KGHM wynika, że produkcja srebra wyniosła 357,2 ton w IV kw. i 1 204,9 ton w całym 2018 r. Produkcja molibdenu sięgnęła 4,2 mln funtów w IV kw. i 15,3 mln funtów w całym roku.

- Założony dla spółki na 2018 rok plan produkcji miedzi elektrolitycznej przekroczyliśmy o 1,6 proc., zanotowaliśmy również wyższą o 2 proc. produkcję srebra. Doskonała realizacja założeń spowodowała wyższą o 1,7 proc. sprzedaż naszych produktów. Przychody Grupy Kapitałowej KGHM w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły o 0,8 proc., osiągając 20,5 mld złotych. Przyjęte wskaźniki - EBITDA grupy kapitałowej KGHM oraz EBITDA dla KGHM Polska Miedź S.A. - przekroczyły w 2018 r. poziom zaplanowany w budżecie - napisał prezes Marcin Chludziński w liście załączonym do raportu.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2018 r. wyniósł 2025 mln zł wobec 1323 mln zł zysku rok wcześniej.

– Ostatnie miesiące to czas wytężonej pracy: utrzymujemy dyscyplinę kosztową, ustabilizowaliśmy produkcję, przeprowadziliśmy przegląd naszych aktywów w Polsce i za granicą, podpisaliśmy nowe długoterminowe umowy z partnerami biznesowymi, rozpoczęliśmy proces redukcji zadłużenia, uruchamiając jednocześnie wiele inicjatyw rozwojowych – dodał Marcin Chludziński.

Plany na 2019 rok

- Nasz biznes jest stosunkowo prosty. Wydobywamy rudę, sprzedajemy miedź. Tyle, że jest to proces technologicznie bardzo skomplikowany. Mamy oczywiście na to wpływ, podobnie jak na koszty wydobycia. Nie mamy jednak wpływu na cenę miedzi, bo tu decyduje wpływ gospodarki światowej - dodaje prezes Chludziński. - Ceny miedzi wróciły jednak obecnie do poziomów zgodnych z naszymi założeniami makroekonomicznymi (6400-6500 dolarów/tona).

Cena miedzi na rynkach światowych sprawia, że KGHM może realizować bez przeszkód zaktualizowaną w 2018 roku strategię rozwoju firmy.

- Z powodu turbulencji na świecie takich jak m.in. wojny handlowe, Brexit, okręt jakim jest KGHM musi płynąć bardziej zwinnie - dodaje prezes Chludziński. - Stąd nasze strategiczne priorytety to elastyczność, efektywność produkcji, e-przemysł i ekologia.

Jednym z kluczowych projektów jest niezależność energetyczna KGHM, bo firma jestr największym odbiorcą prądu w Polsce.

Zgodnie ze strategią miedziowy potenant chce samodzielnie wytwarzać aż 50 procent niezbędnej do produkcji energii. W tym uwzgędniona jest również energia ze źródeł odnawialnych.

Nowe obszary w których KGHM szuka przychodów? Poszukiwanie nowych terenów do pozyskiwania miedzi na terenie Zagłębia Miedziowego. KGHM rozważa również inwestycje w wydobycie soli w....okolicach Pucka.

- Możliwości technologiczne ciągle rosną, więc i źródła choćby pozyskania miedzi wciąż się zmieniają - wyjaśnia prezes Chludziński.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, wiadomości, kghm, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

SeasKGHM jak stadnina koni arabskich w Janowie. Lecimy na łeb, na szyję.

15-03-2019

LolaPrezes skasowal pare baniek i jest git

15-03-2019

dobra zmianabędzie z roku na rok lepiej.

Rozwiń komentarze (3)