Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 r.? Czym skutkuje dla pracowników na nocnej zmianie?

0
Podziel się:

Zmiana czasu na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy przestawimy nasze zegarki i co zmiana oznacza dla pracowników na nocnej zmianie.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 r. Kiedy nastąpi?
Zmiana czasu na zimowy w 2019 r. Kiedy nastąpi? (iStock.com)

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2019 r.?

Tegoroczna zmiana czasu letniego na zimowy odbędzie się w ostatni weekend października - w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3:00 na 2:00 w nocy.

Do czasu letniego wrócimy z kolei 29 marca 2020 r. Jednak jak informowaliśmy w marcu na money.pl, dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego będzie to jedna z ostatnich zmian w historii.

Unijni parlamentarzyści zdecydowali, że ostatnia zmiana czasu w Europie odbędzie się najpóźniej w październiku 2021 r.

Zobacz także: Zobacz: Zmiana czasu to również kłopot dla podróżujących. Orłowski postuluje, by się porozumieć

Jednym z celu zmiany czasu na zimowy jest zyskanie nieco większej ilości światła w ciągu dnia. Co szczególnie zauważyć możemy podczas zimowych poranków.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 r.

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawi, że w tę jedną noc będziemy spali dłużej, a niektórzy z nas - pracowali. Oznacza to, że zatrudnionym w tym czasie, czas pracy zostanie wydłużony o godzinę,

Jak informuje portal ksiegowosc.infor.pl, w związku z tym, że pracownicy przepracują jedną godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

W ewidencji czasu pracy pracownicy powinni uwzględnić dla przykładu, dziewięć faktycznie przepracowanych godzin.

W przypadku odbioru czasu wolnego przysługuje pracownikowi za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu odbiór jednej godziny, jeżeli wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej w formie czasu wolnego złoży pracownik.

Jeżeli natomiast odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za jedną godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy)
.

Źródło: ksiegowosc.infor.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)