Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Kilkanaście gmin powołało SIM. Na uroczystości obecny wicepremier J. Gowin

21
Podziel się:

Bardzo się cieszę, że 14 gmin z woj. wielkopolskiego i lubuskiego razem z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym powołają spółkę Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Przedstawicielom gmin zależy na mieszkańcach i na rozwoju gmin – mówił wicepremier Jarosław Gowin w czasie uroczystości zawarcia umowy nowej spółki. Zapewnił, że w najbliższym czasie podobne uroczystości będą się odbywało jeszcze wielokrotnie.

Kilkanaście gmin powołało SIM. Na uroczystości obecny wicepremier J. Gowin
SIM-y maja powstawać przede wszystkim w mniejszych miastach i gminach (Adobe Stock)

Czego nie zdziałało "Mieszkanie Plus" – a więc powszechnego dostępu do mieszkań w dobrej cenie – ma zrealizować kolejny program mieszkaniowy, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) oraz ścisła współpraca z samorządami. Zapowiada to wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, który kilkanaście tygodnie temu zapewniał już, że SIM-y "wyzwolą potencjał gmin", gdyż samorządy dysponują często zasobami gruntów pod budowę, ale nie mają środków finansowych na inwestycje.

Na początku marca mówił, że trwa zawiązywanie kilkunastu SIM-ów, które mogą zbudować 20 tys. mieszkań komunalnych lub socjalnych.

W poniedziałek uroczyście ogłosił powstanie pierwszego SIM na zachodzie Polski. W Poznaniu spotkali się prezydenci miast i wójtowie kilkunastu gmin w województwie wielkopolski i lubuskim i podpisali umowę (w formie aktu notarialnego) spółki SIM – "KZN – Zachodni".

Te gminy to Czempiń, Gniezno, Kalisz, Kargowa, Kępno, Konin, Międzyrzecz, Oborniki, Powidz, Pobiedziska, Słubice, Środa Wielkopolska, Strzelce Krajeński i Świebodzin.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie ostro w górę. "Musimy się przyzwyczaić"

- Budujemy dziś wspólnotę. Możemy różnić się wszystkim, ale gdy rozmawiamy o SIM, różnice znikają. Ten program jest odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe Polaków- powiedział w Poznaniu wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosław Pucek.

W sumie 140 gmin zawarło porozumienie z KZN w sprawie powołania spółek SIM, poinformowała z kolei odpowiedzialna za budownictwo wiceminister Anna Kornecka. Zapowiedziała, że w kolejnych dniach ogłoszone zostaną kolejne umowy.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) taki "bank ziemi" - to instytucja, nie tylko zarządza nieruchomościami Skarbu Państwa, ale też tworzy warunki finansowania przedsięwzięć przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Z kolei Narodowy Program Mieszkaniowy ma zwiększyć dostępność mieszkań dla osób o dochodach zbyt niskich, aby kupić lub wynająć mieszkania na zasadach komercyjnych.

Czy są SIM-y?

- Nasz model polega na tym, że gmina inwestuje w budowę mieszkań przez SIM-y (mogą to być także działające TBS), a państwo zapewnia środki na inwestycje. Po pierwsze, bezzwrotne 3 mln zł na stworzenie SIM-u. Po drugie, bezzwrotny grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji. Po trzecie bezzwrotne 10 proc. kosztów inwestycji finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa –tak o założeniach nowego programu budownictwa mówił w "Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin.

Biorąc udział w uroczystym ogłoszeniu przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz samorządy Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki przystąpienia do spółki SIM Południe, Gowin zaznaczył, że program SIM pozwala wspierać samorządy na różne sposoby - od wniesienia aportem nieruchomości, po partycypację w kosztach inwestycji.

Jak podał wicepremier, w sumie budżet państwa będzie pokrywał ok. 60 proc. inwestycji. "A kolejne kilkadziesiąt procent kosztów będzie można oprzeć na najtańszym na rynku kredycie z Banku Gospodarstwa Krajowego" – wyjaśniał.

Obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości dąży do powołania spółek SIM w różnych regionach Polski, gdzie na 570 hektarach może powstać ok. 18 tys. mieszkań, są to szacunki dla całego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Jacek3
3 lata temu
Chcą budować w miejscowościach w których jest nadmiar mieszkań do dyspozycji.
Zenek
3 lata temu
Żeby tam mieszkać, to trzeba mieć tam pracę. A PiS dalej podtrzymuje stan gospodarki Polski jako gospodarki neokolonialnej. Widać to po spadku inwestycji firm Polskich z 20% w 2016 do 14% PKB teraz. Czyli nasza gospodarka się zwija bo firmy nie mają żadnego zaufania do Rządu.
Zenek
3 lata temu
Żeby tam mieszkać, to trzeba mieć tam pracę. A PiS robi z Polski dalej podtrzymuje stan gospodarki Polski jako gospodarki neokolonialnej. Widać to po spadku inwestycji firm Polskich z 20% w 2016 do 14% PKB teraz. Czyli nasza gospodarka się zwija bo firmy nie mają żadnego zaufania do Rządu.
rzygać mi się...
3 lata temu
Kolejne pisowskie wałki. No ale wszystko po chrześcijańsku.
Rysiek
3 lata temu
Zamiast programu mobilizowania aktywności wyborczej 500+, którego beneficjentem jest głównie wiejska i miejska patologia lepiej dopłacać po 500zł mies. do raty mieszkaniowej dla młodych Polaków - będzie z tego większy pożytek.
...
Następna strona