Trwa ładowanie...
bDUCFqwR

Notowania

Ministerstwo Rozwoju – Wszystkie wiadomości

22.04.2021 16:11

IMPREZY
 / 
Żadnych dużych imprez do 2022 roku. Minister mówi o etapach odmrażania gospodarki

Co z luzowaniem kolejnych obostrzeń? Ogródki restauracyjne wkrótce zostaną otwarte? - To będzie przedmiotem analiz, podobnie jak noszenie maseczek na zewnątrz. Myślę, że realnym terminem będzie koniec maja, początek czerwca. Wtedy, zwłaszcza tę aktywność na wolnym powietrzu, będzie można luzować - powiedziała w programie "Newsroom" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Była też pytana o powrót koncertów i dużych imprez. - Branża eventowa jest związana z innymi problemami, zazwyczaj to bardzo duża liczba osób skoncentrowanych w jednym miejscu. Tutaj trudno się spodziewać odmrożeń. Można sobie wyobrazić zgromadzenia do kilkudziesięciu osób, ale takich masowych wydarzeń w tym roku zapewne nie będziemy obserwować. Ze względu na ich skalę i konieczność przemieszczania się. Imprezy rodzinne, typu komunie, wesela zostaną nieco odmrożone. Jednak jeszcze jest zbyt wcześnie, by ogłosić sukces w walce z pandemią - dodała.

3
22.04.2021 15:48

CENA
 / 
Zero złotych za prąd? To możliwe, minister wyjaśnia

Zbliża się liberalizacja prawa dotyczącego stawiania wiatraków. Rachunek na prąd opiewający na zero złotych? To całkiem możliwe, trochę jednak trzeba zainwestować. - Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jednym z najważniejszych przyświecających nam celów jest, by cena prądu malała. Energia wytwarzana tradycyjnie będzie coraz droższa, energia wiatrowa staje się coraz tańsza - powiedziała w programie "Newsroom" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. - Tylko zielona energia jest w stanie zapewnić nam z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska, a z drugiej strony - niski koszt wytworzenia. Stosując metodę OZE jesteśmy w stanie zbić rachunki nawet do zera złotych, w przypadku fotowoltaiki, czy przydomowych turbin wiatrowych. Jedynym kosztem jest zakup i instalacja urządzenia, ale to zdecydowanie się zwraca - dodała.

1
21.04.2021 7:09

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Dziś decyzja. Kiedy odmrożenie biznesu?

Dziś w programie pytamy o luzowanie obostrzeń i pomoc dla biznesów zamkniętych przez ostatnie tygodnie. Gościem będzie Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Zapraszamy od 9.15.

1
02.04.2021 14:55

PRAWO
 / 
Tarcza prawna, rozwijanie farm wiatrowych i mniej chaosu w zabudowie. Wiceminister o pracach w resorcie

Ministerstwo Rozwoju chciałoby postawić tamę i zatrzymać chaotyczną rozbudowę miast. Do tego potrzebne jest jednak powszechne objęcie całego kraju planami zabudowy. To jedna z rzeczy, nad którymi toczą się prace w resorcie.

194
26.01.2021 13:26

MIESZKANIA
 / 
Książeczki mieszkaniowe. Rząd będzie wypłacał premie, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Ponad milion Polaków wciąż ma książeczki mieszkaniowe. Rząd zamierza wypłacać premie za ich likwidację. - Od 19 stycznia obowiązuje społeczna część pakietu mieszkaniowego, uprawnia do uzyskania premii przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. Największymi beneficjentami będą posiadacze, którzy skorzystają z premii gwarancyjnej - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Rozszerzyliśmy katalog premii. Do tej pory zachęt do likwidacji było mało, bo trzeba było kupić mieszkanie lub wybudować dom. Teraz premię można uzyskać też na wymianę źródła ciepła czy instalację fotowoltaiki, a nawet na remont mieszkania. Ta premia może wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przełożenie jest zupełnie inne, zachęcamy do rejestracji książeczek mieszkaniowych - dodała.

bDUCFqwT
4
26.01.2021 12:57

MIESZKANIE
 / 
Budowa mieszkań. W 2020 padł rekord. Pandemia i kryzys omija tę branżę?

2020 był rekordowym rokiem pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku. To tylko statystyka, czy jednak pandemia i kryzys omija ten sektor? - Co prawda wystąpił spadek nowych budów, ale nieznaczny. Pamiętajmy, że od marca do czerwca nowych inwestycji było bardzo mało, rynek odblokował się dopiero około października. Szybko wystartował w tym miesiącu i nadgonił - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Proszę zauważyć, że o 3 proc. wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy. To są budowy, które rozpoczną się najprawdopodobniej w 2021 roku, więc prognozy są bardzo dobre. Naszą rolą jest niehamowanie boomu mieszkaniowego, z którym mamy do czynienia - dodała.

255
26.01.2021 12:37

BUDOWNICTWO
 / 
Wsparcie dla najbiedniejszych. Rząd rusza z nowym programem mieszkaniowym

Powstają Społeczne Agencje Najmu. Mają połączyć właścicieli mieszkań z osobami, których nie stać na wynajem. - Widzimy problemy na rynku wynajmu mieszkań, te dzisiaj często stoją puste. To idealny moment na wprowadzenie takiej regulacji, ale oczywiście Społeczne Agencje Najmu mają funkcjonować nie tylko w kryzysie, ale i po nim. Mają na celu wynajęcie tych mieszkań i podnajęcie ich ludziom, których na to nie stać - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Pojawią się zwolnienia podatkowe, ale także dopłaty do czynszów z programu "Mieszkanie na start". Dzięki temu lokatorzy o niższych zarobkach będą uzyskiwali dopłaty. Z drugiej strony, właściciele dostaną gwarancję wynajmu mieszkania na 5 lat - dodała.

5
26.01.2021 11:57

RZĄD
 / 
Mieszkanie+ nie idzie zbyt szybko. Co planuje rząd?

Co z programem Mieszkanie+? Ile mieszkań powstanie w tym roku? - Dotąd jesteśmy na poziomie ponad 26 tys. mieszkań, które albo już są oddane do użytku, albo są w trakcie budowy. To mieszkania zarówno w segmencie rynkowym, jak i społecznym. To, co teraz robimy, to rozszerzanie programu o dodatkowe ustawy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - W budowie jest około 4-5 tysięcy nowych mieszkań, w tym dotychczasowym programie. Natomiast szacujemy, że razem z pakietem mieszkaniowym przełoży się to na 10-15 tys. mieszkań. Ma powstać łącznie 100 tys. mieszkań, natomiast mnie obowiązują dokumenty programowe rządu, w nich zapisano, że ta wartość ma zostać osiągnięta do 2030 roku, to jest możliwe - dodała. Przypomnijmy, że w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rozpoczęcie budowy 100 tys. mieszkań tylko w 2019 roku.

13
26.01.2021 11:29

MIESZKANIA
 / 
Lokal za grunt. Nowy rządowy program. Na czym polega?

Rusza nowy rządowy program "lokal za grunt". Ma wesprzeć współpracę gmin i deweloperów. - To część tak zwanego rynkowego pakietu mieszkaniowego. Jego rynkowość polega na tym, że jest on adresowany wprost do inwestorów, deweloperów, którzy wraz z gminami zwracają się o pomoc. Wiele gruntów na terenie gmin, przeznaczonych do budownictwa, jest zablokowanych. Polega to na tym, że gmina sprzedaje grunt deweloperowi, a on rozlicza część ceny w lokalach, które będą należały do gminy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Co do zasady, mają to być lokale mieszkalne, które zasilą zasoby danej gminy, ale mogą być to też lokale użytkowe, a gmina mogłaby w nich urządzić na przykład przedszkole czy żłobek - dodała.

bDUCFqwZ
44
26.01.2021 11:08

MIESZKANIA
 / 
Dopłata do czynszu. Nawet 1500 zł miesięcznie

Ruszają dopłaty do czynszów na czas pandemii koronawirusa. Na czym polega program? - Rozwiązanie jest dedykowane najemcom i podnajemcom mieszkań, nie tylko czynszowych, ale i komercyjnych. Pomoc może wynieść maksymalnie 1500 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 75 proc. wartości czynszu. Będzie wypłacana do 6 miesięcy, nie tylko na kolejne miesiące, ale i wstecznie, by przeznaczyć te środki na oddłużenie najemcy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa. - Pieniądze mogą zostać przeznaczone wyłącznie na pokrycie zaległości czynszowych, więc nie trafią na konta najemców, a bezpośrednio do wynajmujących - dodała.

7
19.01.2021 15:27

GOWIN
 / 
Nowy wiceminister w resorcie rozwoju. Zajmie się inwestycjami zagranicznymi

Grzegorz Piechowiak nowym wiceministrem w MRPiT oraz pełnomocnikiem ds. inwestycji zagranicznych.

36
18.01.2021 12:36

FIRMA
 / 
Odszkodowania dla przedsiębiorców? Semeniuk: nie boimy się tego

Przedsiębiorcy twierdzą, że zakaz prowadzenia działalności wprowadzony przez rząd jest bezprawny. Rząd boi się odszkodowań? - Od marca, kiedy zaczęła się pandemia, nie spotkałam się w rządzie z nikim, kto obawiałby się jakiegokolwiek działania, które ma być korzystne dla Polaka, przedsiębiorcy czy społeczeństwa. To po pierwsze, po drugie - rozumiemy indywidualne sytuacje przedsiębiorców, którzy będą wnosili różnego rodzaju pozwy. Przyglądamy się temu - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy, technologii.

118
18.01.2021 12:23

POMOC
 / 
Pomoc dla przedsiębiorców. Nowe PKD w tarczy branżowej

Tarcza branżowa rozszerzona o nowe kody PKD. - Jeden kod, który na pewno tam się znajdzie, to kod 55.20. Postulaty ze strony branży turystycznej spływały. Ten kod jest związany z działalnością hotelarską i krótkoterminowym najmem. Jeśli chodzi o dalsze rozszerzenie, to jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy, technologii. - Pojawi się jeszcze 7 dodatkowych kodów w tarczy finansowej, brane są pod uwagę jeszcze inne kody. Mam nadzieję, że to dojdzie do skutku - dodała.

bDUCFqxa
384
18.01.2021 11:46

GOSPODARKA
 / 
Dramat przedsiębiorców. Minister wskazuje winnych buntu

Przedsiębiorcy narzekają, że udzielana przez rząd pomoc jest za mała lub nie ma jej wcale. Będzie większe wsparcie? - Narzędzie zostało uruchomione, to infolinia, przez którą to my dzwonimy do przedsiębiorców. Chcą rozmawiać, niestety opozycja nakręca konflikt między rządem a przedsiębiorcami - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy, technologii. - Szukamy rozwiązań. Na podstawie analizy tego, co do nas spływa, możemy skonstruować kolejne instrumenty. Wszyscy w opozycji myśleli, że już postawiliśmy kropkę, a na radzie ministrów pojawi się rozporządzenie dotyczące dodatkowych 7 miliardów złotych, dwa miesiące przedłużenia dotacji 5 tys. zł, wsparcie dla turystyki czy ulga w podatku od nieruchomości, no i tarcza finansowa - wyliczała minister.

16
18.01.2021 11:05

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Przedsiębiorcy skarżą się na brak wsparcia, wznawiają działalność. Semeniuk odpowiada, co im grozi

Przedsiębiorcy się otwierają, co im grozi? - To ani straszenie, ani grożenie, tylko działanie w ramach odpowiedniego rozporządzenie zgodnie z prawem. Są odpowiednie podmioty, które te sytuacje będą analizowały i diagnozowały. Jest to też przedmiot dyskusji na rządowym zespole zarządzania kryzysowego - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy, technologii. - Rozumiemy poziom emocji po 10 miesiącach trwania pandemii. Wszystko wskazuje na to, że zarówno narodowy program szczepień, instrumenty wsparcia, jak i zbliżająca się wiosna pozwolą nam uwolnić gospodarkę całkowicie. Nie mówię, że jest doskonale. Staramy się z naszą pomocą dotrzeć jak najszerzej - dodała.

12
18.01.2021 10:38

POMOC
 / 
Zdesperowani przedsiębiorcy otwierają biznesy. Minister bagatelizuje

Wielu przedsiębiorców stoi na skraju bankructwa. W akcie desperacji część z nich postanowiła wznowić działalność. - Ponad 240 tys. przedsiębiorców skorzysta z tarczy branżowej. Rozumiemy skalę emocji, właśnie po to została uruchomiona infolinia. Rząd działa tak, by jak najszerzej wesprzeć przedsiębiorców. To jest po to, by ich wesprzeć, a nie straszyć - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy, technologii. - Są odpowiednie podmioty, które kontrolują i wyciągają wnioski. Ministerstwo rozwoju jest przede wszystkim adwokatem i obrońcą praw gospodarczych. Zdajemy sobie sprawę, że drugi szczep, który szaleje już po Wielkiej Brytanii, trafił najpewniej już do nas. Nie możemy doprowadzić do wzrostu zakażeń - dodała.

14
15.01.2021 9:15

LOCKDOWN
 / 
Postojowe dla firm. Rząd szykuje rozporządzenie

Wypłata ponownego świadczenia postojowego i zwolnienia z obowiązku opłacania składek m.in. na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w grudniu i styczniu lub tylko w styczniu – to nowe pomysły Ministerstwa Rozwoju na to, jak ulżyć przedsiębiorcom w trudnym czasie pandemii.

18
08.01.2021 9:02

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Bunt przedsiębiorców. Co z obostrzeniami?

Dziś w programie rozmawiamy o sytuacji biznesów dotkniętych przez kolejny lockdown i produkcji szczepionki przeciw COVID w Polsce. Gośćmi będą wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk oraz Adam Pietruszkiewicz, członek rady nadzorczej Mabion. Zapraszamy od 9.15.