Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Kim jest senator i jakie pełni funkcje?

4
Podziel się:

W ramach wyborów parlamentarnych w Polsce wyborcy wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W przypadku kandydatów do Sejmu wybrani otrzymują mandat posła na Sejm, ale już przy wyborach do Senatu mówimy o senatorach. Kim oni są i jakie mają ustawowo nadawane funkcje?

Kim jest senator i jakie pełni funkcje?
Senatorzy - jaką pełnią funkcję? (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Kto to jest senator?

Senat jest organem władzy w Polsce jako wyższa izba Parlamentu. W jego skład wchodzi 100 senatorów. Kim jest senator? To deputowany, który został wybrany w wyborach parlamentarnych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Historia senatorów sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to sprawowali oni podobne funkcje jak obecnie. 

Senatorem zostaje osoba, która kandydowała w wyborach parlamentarnych. Po ogłoszeniu wyników wyborów Państwowa Komisja Wyborcza zgodnie z art. 277 Kodeksu wyborczego wręcza nowo wybranym senatorom zaświadczenie o wyborze. Kolejnym krokiem jest ślubowanie. Każdy przyszły senator składa je przed Senatem RP. Od tej chwili przysługuje mu immunitet, czyli prawo nietykalności. 

Funkcji senatora nie można łączyć z funkcją posła na Sejm. Nie jest to jedyne ograniczenie. Nie mogą oni łączyć swojej funkcji w Senacie RP z funkcją:

 • Prezydenta RP,
 • posła do Parlamentu Europejskiego,
 • Prezesa Narodowego Banku Polskiego,
 • Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,
 • Rzecznika Praw Obywatelskich,
 • Rzecznika Praw Dziecka,
 • zastępców przywołanych rzeczników,
 • członka Rady Polityki Pieniężnej,
 • członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
 • sędziego,
 • prokuratora,
 • urzędnika służby cywilnej,
 • funkcjonariusza służb mundurowych, np. Policji,
 • wojewody,
 • radnego samorządowego,
 • wójta, burmistrza czy prezydenta miasta,
 • ambasadora. 

Jednak senator może być jednocześnie ministrem czy premierem. 

Jakie są zadania senatora?

Senator zasiada w Senacie i powinien brać czynny udział w jego pracach w trakcie posiedzeń plenarnych i w komisjach. Ma utrzymywać kontakt z wyborcami. Pomimo faktu, że indywidualnemu senatorowi nie przysługuje prawo do inicjatywy ustawodawczej, jeśli zbierze się grupa co najmniej 10 senatorów bądź komisja senacka, mają oni prawo do podjęcia inicjatywy ustawodawczej na swój wniosek. 

Senatorowie mogą wyrażać swoje stanowisko i zgłaszać wnioski w sprawach, które są rozpatrywane na posiedzeniach Senatu i jego organów. Mogą wybierać i być wybierani do organów Senatu, np. do Prezydium, ale i do komisji senackich. Mają prawo uczestniczyć w podejmowaniu inicjatyw ustawodawczych i uchwałodawczych oraz brać udział w dyskusjach nad sprawami rozpatrywanymi przez Senat lub komisje senackie. Mają prawo tworzyć kluby, koła lub zespoły senackie. 

Ile lat musi mieć senator?

Nie każda osoba pełnoletnia ma prawo do bycia wybieranym w wyborach parlamentarnych jako kandydat na senatora. Zgodnie z prawem senatorem w Polsce może zostać jedynie obywatel, który ukończył 30 lat i jednocześnie dysponuje biernym prawem wyborczym. 

Ile zarabia senator?

Senatorom w okresie sprawowania swojego mandatu, czyli w ramach 4-letniej kadencji, licząc od pierwszego posiedzenia Senatu, przysługuje uposażenie. Wypłacane jest ono miesięcznie, nawet za niepełne miesiące sprawowania mandatu. Uposażenie to odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. W 2022 roku była to kwota 12 826,64 zł brutto. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Monarchista
10 miesięcy temu
Liczba senatorów w USA = 100. Zróbmy sobie w Polsce monarchię absolutną. Będzie taniej i wiadomo będzie kogo trzeba ściąć jak głupio będzie rządził. :)
Grzyb
10 miesięcy temu
Zanim oddasz swój głos w wyborach zastanów się na poważnie, który z kandydatów będzie reprezentował ciebie. Postaraj się nie przykładać wagi do znanych nazwisk, zawodu, wyglądu, wykształcenia kandydatów czy ich przynależności partyjnej.
senat
10 miesięcy temu
33 osoby,sejm 111 i nikt z niczym innym mandatu sejmowego łączyć nie może...ordynacja wyborcza taka jak obecnie do Senatu ,30 lat minimum, wiarygodne badania medyczne ( stan zdrowia,nałogi, psychiatria i kwit z US -stan majątkowy....) i żadnych dochodów na boku....minimum 200 tys głosów poparcia w trakcie wyborów ... dość ciemniactwa ....ordynacja wyborcza do sejmu do kibla raz na zawsze...
Prezydent2025
10 miesięcy temu
Sejm zredukowane do 200 posłów, Senat do 50 senatorów. Likwidacja stanowiska prezydenta. Do tego rozgonienie połowy urzędników i doradców którzy kręcą się wokół tego źródełka dobrobytu i będzie na darmowe obiady dla dzieci w przedszkolach.