Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Klasa średnia w Polskim Ładzie. Rząd pracuje nad zniwelowaniem negatywnych skutków zmian w podatkach

108
Podziel się:

Pomysłem Ministerstwa Finansów na swoistą ochronę klasy średniej w Polsce ma być ulga podatkowa. Jej wielkość ma zależeć od przychodów, które będą korygowane o stały wskaźnik. Mechanizm ma dotyczyć zarabiających miesięcznie 5,8-11,1 tys. zł brutto.

Klasa średnia w Polskim Ładzie. Rząd pracuje nad zniwelowaniem negatywnych skutków zmian w podatkach
Z odpisu będą mogli skorzystać tylko ci, których przychód mieścić się będzie w dwóch przedziałach: między 68,6 tys. a 102,6 tys. zł oraz od 102,6 tys. do 133,6 tys. zł. (East News, Piechocki/REPORTER)

Planowane odliczenie ma za zadanie zamortyzować efekt zmian zapowiadanych w założeniach Polskiego Ładu.

W sprawie nowych rozwiązań podatkowych "Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się na swoje źródła informacji w MF. Zgodnie z nimi "wielkość ulgi będzie wyliczana na podstawie wzoru, który ma uwzględniać pensję brutto skorygowaną o ustalone na sztywno: wskaźnik i kwotę".

Zobacz także: Zawodowcy Żabka

Kto i ile może zyskać? "Dla osoby, która zarabia 100 tys. zł brutto rocznie (niecałe 8,4 tys. zł miesięcznie), system wyliczy ulgę, przemnażając pensję z całego roku przez wskaźnik w wysokości 0,3932 i odejmując od wyniku kwotę 26,9 tys. zł".

Z odpisu będą mogli skorzystać tylko ci, których przychód mieścić się będzie w dwóch przedziałach: między 68,6 tys. a 102,6 tys. zł oraz od 102,6 tys. do 133,6 tys. zł. "Dla każdego z tych przedziałów stosowane wskaźniki będą się różnić" – wyjaśnia dziennik.

"DGP" powołuje się też na wyliczenia głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego. Wynika z nich, że np. ktoś, kto dziś zarabia 5100 zł na rękę, po wprowadzeniu "gołych" rozwiązań z Polskiego Ładu traciłby ponad 96 zł miesięcznie. Projektowana ulga zmniejsza mu tę stratę do niespełna 3 zł.

"Niemal 190 zł kosztowałyby nowe podatkowe zasady osobę z pensją 6085 zł netto. Dzięki uldze zostanie jej niemal tyle samo: ponad 6082 zł na rękę" - czytamy w "DGP"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
01011
rok temu
W mojej branży ludzie już się rozglądają za ofertami zagranicznymi. Ostatni gasi światło.
NEC
rok temu
i bądź tu uczciwym staraj się pracuj więcej i sumiennie w zamian dostajesz 300 miesięcznie więcej od kolegi który ma wszystko w d...a pod koniec roku okaże się że to on więcej zarabia
mnbh
rok temu
czyli klasa srednia robi na 500+ i inne rozdawania hahaha lol
Sajonara
rok temu
Czyli jak ktoś zarobi 134 tysiące, to dostanie na rękę mniej niż ten co 133 tysiące bo nie załapie się na ulgę? Rzeczywiście sprawiedliwość społeczna.... jesteście żałośni
licznik
rok temu
...jeszcze bardziej nich skomplikują obliczenia podatku bo jest za prosto. Już oczyma wyobraźni widzę rzeszę nowych urzędników...
...
Następna strona