Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce. I tak od 2002 r.

5
Podziel się:

Na podium bez zmian: najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów w woj. łódzkim, którym podatki płacą Elektrownia Bełchatów oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Suma dochodów w przeliczeniu na mieszkańca wynosi tam 44 tys. zł - wynika z danych GUS.

Niewielki Kleszczów w woj. łódzkim. W tle - najwięksi płatnicy podatków, kopalnia odkrywkowa i elektrownia
Niewielki Kleszczów w woj. łódzkim. W tle - najwięksi płatnicy podatków, kopalnia odkrywkowa i elektrownia (WP.PL, Michał Dyjuk)

Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce odkąd GUS publikuje zestawienie, czyli od 2002 r.

Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zawadzkie w woj. opolskim, w której dochody per capita były 14-krotnie niższe niż w Kleszczowie, wynosząc 3,2 tys. zł per capita. Natomiast średnie dochody gmin w 2018 r. wyniosły 4,8 tys. zł – informuje PAP.
Przygotowując zestawienie, GUS wziął pod uwagę zarówno dochody własne gmin - czyli m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, oraz środki unijne.

Drugie miejsce w zestawieniu GUS zajął Świeradów-Zdrój. Do budżetu tego dolnośląskiego uzdrowiska wpłynęło w ub. roku łącznie 15,9 tys. zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Rewal (woj. zachodniopomorskie) z całkowitym dochodem na poziomie 14,3 tys. zł na jednego mieszkańca.

Obejrzyj: Rodzice uczniów szykują pozew. Mocna odpowiedź ministra

Jeszcze w sześciu innych gminach dochody przekroczyły poziom 10 tys. zł per capita. Są to: Krynica Morska w woj. pomorskim (13,6 tys. zł), Rząśnia w woj. łódzkim (13,1 tys. zł) i Dziwnów w woj. zachodniopomorskim (11,5 tys. zł). W tej grupie znalazły się też dwie dolnośląskie gminy: Kobierzyce (10,5 tys. zł) i Karpacz (10,2 tys. zł), a także zachodniopomorskie Darłowo (10,2 tys. zł).

Stolica na tym tle wypada umiarkowanie. W 2018 r. dochód całkowity na mieszkańca wyniósł 9,6 tys. zł. Pozwala jej to jednak wygrać w jednej kategorii: jest najbogatszym miastem na prawach powiatu, do których zalicza się dawne stolice województw i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Zwykły
3 lata temu
Kasy jak lodu a droga główna rozpiepszona przez ciężarówki i nie ma komu naprawić
Mieszkaniec
3 lata temu
Tylko wójt Kleszczowa nieporadny, siedzi na tronie i nie robi NIC
Birkin 666
3 lata temu
Ale smrodza i niszcza srodowisko naturalne! Platforma Obywatelska i PiS to blebs najwiekszy!
Bcze
3 lata temu
Gmina Zawadzkie? Zaniedbana dziura.
kleszcz
3 lata temu
Gmina Kleszczów nie jest najbogatszą tylko ma największe dochody przeliczając na osobę.