Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Kluczowa decyzja Sejmu. Przyjął budżet na 2024 rok

667
Podziel się:

Sejm w czwartek przyjął ustawę budżetową na 2024 r. Dochody państwa na ten rok zaplanowano na blisko 682,4 mld zł. Wydatki zaplanowano na poziomie 866,4 mld zł, a deficyt nie powinien przekroczyć 184 mld zł. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Kluczowa decyzja Sejmu. Przyjął budżet na 2024 rok
Sejm przyjął budżet na 2024 (PAP, PAP/Marcin Obara)

Ustawa budżetowa określa roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów państwa.

To budżet dla Polek i Polaków. Jest elementem tego, do czego zobowiązaliśmy się - mówił w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Za budżetem głosowało 240 posłów, przeciw było 191 posłów, 3 wstrzymało się.

Budżet na 2024 r. przyjęty przez Sejm

Projekt zakłada, że dochody państwa na ten rok zaplanowano na blisko 682,4 mld zł. W projekcie założono, że z podatków zostanie zebrane prawie 603,9 mld zł. Ustalony w projekcie ustawy limit wydatków na rok 2024 wynosi blisko 866,4 mld zł i jest wyższy od zaplanowanego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2023 r. o blisko 173 mld zł, czyli o 24,9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NBP wystawi rząd Tuska do wiatru? "Tych pieniędzy po prostu nie ma"

Tym samym deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 184 mld zł. Deficyt budżetu środków europejskich ustalono na 32,5 mld zł.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że biorąc pod uwagę plany finansowe pozostałych jednostek sektora finansów publicznych, prognozowany deficyt sektora finansów według metodyki unijnej wyniesie w 2024 r. 5,1 proc. PKB.

Projekt budżetu był tworzony przy założeniu 3-procentowego wzrostu PKB w przyszłym roku oraz inflacji na poziomie 6,6 proc.

Rząd nie rezygnuje także z programów socjalnych.

- 800 plus będzie wypłacane. "Trzynastka" i "czternastka" będą wypłacane. Są na to środki w budżecie. Podwójna waloryzacja rent i emerytur będzie wypłacana - obiecywał ostatnio premier Donald Tusk.

Budżet na 2024 r. Kolejne kroki

Po uchwaleniu budżetu przez Sejm trafi on pod obrady Senatu, który ma kontynuować swoje posiedzenie 24 i 25 stycznia.

Jeśli wyższa izba parlamentu zaproponuje poprawki, ustawa budżetowa będzie musiała ponownie wrócić do Sejmu i - zgodnie z harmonogramem prac przyjętym przez sejmową komisję finansów - miałyby zostać one rozpatrzone 26 stycznia na posiedzeniu plenarnym.

Prezydent – jak wynika z harmonogramu – powinien otrzymać ustawę budżetową do podpisu do 29 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(667)
wiem to.
4 miesiące temu
Prezydent nie podpisze tego budżetu !
miro
4 miesiące temu
Belka wprowadził podatek bankowy i nadal on obowiązuje. Tusk wprowadził 23% vat i nawet PIS nie zmienił go. Teraz Pewnie Tusk wprowadzi większe podatki vat i zniesie zerowy podatek, który wprowadził PIS. Uwolni też ceny energii elektrycznej i gazu. Poczekajcie spokojnie, a będzie wam dane.
TWR
4 miesiące temu
Czyli znowu nas bedą łupić bez opamiętania. Bezrobocie drastycznie wzrośnie tak jak poddatki. Kolejny raz Polacy dali się nabrać temu oszustowi.
Abc
4 miesiące temu
A te tz komisje śledcze demokratycznego praworządnego rządu ,co posiedzenie przynajmniej kilka to ile kosztują POLAKÓW, a miało być tak oszczędnie za mało poborów poselskich i diet. To wymyślają komisje i nabijają sobie kasę. WSTYD.,a my za to płacimy. Za kabaret ,jak w przedszkolu
Mrrrr
4 miesiące temu
Co by było , jak by do sejmu weszły pieski tropiące? Jak kiedyś w szkole......
...
Następna strona