Notowania

gospodarka
15.02.2019 14:59

KNF: raport w sprawie Get Back ma być gotowy w piątek

Jak podaje ministerstwo finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, do 15 lutego Komisja Nadzoru Finansowego miała przygotować raport na temat spółki Get Back. Raport ma trafić do przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
KNF sporządzi raport o działaniach spółki Get Back. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

W piątek upływa zapowiedziany przez ministerstwo termin zakończenia prac nad raportem dotyczącym spółki Get Back. Do godz. 15 gotowy raport nie wpłynął jeszcze do Komisji Finansów Publicznych.

- W związku z pytaniem dotyczącym terminu opublikowania raportu KNF na temat działalności GetBack zauważam, że zgodnie z informacją przekazaną przez ten organ, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotuje stosowny raport dotyczący GetBack w terminie do 15 lutego 2019 r., w zakresie informacji, które nie są objęte tajemnicą zawodową - pisze wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jak zaznacza wiceminister, raport ma dotyczyć nie tylko samej spółki Get Back, ale również innych podmiotów, które sprzedawały jej obligacje.

- Przedmiotowy raport zostanie przekazany na ręce Pana Posła Andrzeja Szlachty, Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zapewnił, iż KNF będzie podejmowała dalsze działania w zakresie wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości - czytamy w komunikacie wiceministra finansów.

Afera wokół giełdowej spółki windykacyjnej GetBack wybuchła w poniedziałek 16 kwietnia. Spółka wypuściła wtedy wiadomość, że prowadzi rozmowy z PKO BP i PFR o dofinansowanie na kwotę 250 mln zł, ale obie instytucje błyskawicznie zaprzeczyły, że rozmowy w ogóle się odbywają.

Notowania spółki gwałtownie spadły, a jeszcze po południu obrót akcjami i obligacjami GetBack został na żądanie KNF zawieszony przez GPW. Następnego dnia rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać ze stanowiska prezesa Konrada K. W połowie czerwca został aresztowany.

Zobacz też: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Zanim były prezes spółki Konrad K. został odwołany ze swojej funkcji 17 kwietnia 2018 r., zdążył napisać dwa listy do premiera Mateusza Morawieckiego i jeden do szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Próbował wymusić w ten sposób na rządzie pomoc dla swojej spółki. Konrad K. podkreślał wsparcie finansowe swojej spółki dla "obozu wolnościowego" i ostrzegał, że upadek GetBack będzie oznaczał wstrząs na rynku finansowym.

Choć już pod koniec 2017 roku sytuacja finansowa wrocławskiej spółki była katastrofalna, a jej dalsze funkcjonowanie było sztucznie przedłużane przez emisję obligacji na gigantyczną skalę. Zarządowi GetBacku nie przeszkadzało to jednak w szastaniu pieniędzmi, głównie w transakcjach z państwowymi bankami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, afera getback
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

JaroRaport będzie o 23:55 - podobnie jak ostatnie raporty tej finansowej grandy z bankami L.Cz. na czele

Rozwiń komentarze (1)