Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

KO zgłosi projekt w sprawie renty socjalnej. Przejmuje inicjatywę obywatelską

33
Podziel się:

Klub Koalicji Obywatelskiej przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej. Chodzi o podwyższenie wysokości renty do minimalnego wynagrodzenia. KO zgłosi go jako swój projekt – poinformowały posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska, Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich.

KO zgłosi projekt w sprawie renty socjalnej. Przejmuje inicjatywę obywatelską
Renta socjalna. KO zgłosi projekt ustawy podwyższający jej stawkę (PAP, PAP/Piotr Nowak)

Trwa protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi. Jednym z postulatów jest podwyższenie renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które od stycznia 1 stycznia 2023 r. wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna natomiast corocznie jest waloryzowana i od 1 marca jej wysokość wynosi 1588,44 zł brutto.

Obywatelski projekt w rękach KO

Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, który realizuje ich postulat. Iwona Hartwich zaapelowała w ubiegły wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, żeby złożony już projekt był procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska na wspólnej konferencji prasowej z posłankami Marzeną Okłą-Drewnowicz i Iwoną Hartwich poinformowała o przejęciu przez Koalicję Obywatelską obywatelskiego projektu ustawy o rencie socjalnej. KO zgłosi go jako własny, poselski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Artyści i twórcy stracą pracę przez sztuczną inteligencję? Prawo za tym nie nadąża
Nie może być tak, że obywatele, którym w naszym kraju jest bardzo trudno, którzy od dziecka muszą mierzyć się z trudnościami, są dla państwa niewidoczni i muszą jeszcze o wszystko upominać się i walczyć – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska. – Dlatego, żeby przyspieszyć proces procedowania ustawy obywatelskiej, składamy ten projekt jako projekt Koalicji Obywatelskiej – dodała.

– Apeluję dzisiaj, aby rząd PiS jak najszybciej wdrożył projekt Koalicji Obywatelskiej o podwyższeniu renty socjalnej – powiedziała Iwona Hartwich. – Przedstawiciele rządu PiS wyrażają się w ciepłych słowach o niepełnosprawnych, przyszedł czas na czyny – stwierdziła.

Projekt dotyczy niewielkiej grupy

Posłanka KO zwróciła też uwagę, że projekt dotyczy tylko 291 tys. osób. Zapowiedziała też, że spotkanie protestujących i wiceministra rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem będzie dotyczyło wyłącznie podwyższenia renty socjalnej.

Szanowna pani marszałek Witek, proszę projektu złożonego przez KO nie blokować, tylko błyskawicznie go procedować – zaapelowała Iwona Hartwich.

Marzena Okła-Drewnowicz z kolei przypomniała, że to za czasów rządu PO-PSL świadczenie pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu. – Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu – powiedziała. – Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać – dodała.

Kolejny protest opiekunów osób niepełnosprawnych

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych w Sejmie rozpoczął się wiosną 2018 r. Zgłosili oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
HerrFifke
5 miesięcy temu
Nie macie pojęcia o czym mówicie. Najpierw poczytajcie , ze zrozumieniem, co to jest renta socjalna,a potem piszcie te swoje wyrzygi. Zachorowałem mając 15 lat i do póki mogłem pracowałem. Niestety pogarszający się stan zdrowia doprowadził do tego że mogę sobie tylko dorabiać po kilka godzin tygodniowo. Mam prawie 50 lat ,rodzice nie żyją ,nikt mi nie pomaga finansowo. I nadal uważacie że te 1600 zł to taki majątek który mi się nie należy? Nie piję nie palę. To nie moja wina że jestem chory, naprawdę wolał bym normalnie zasówać do roboty i nie martwić się jak dotrwam do 1 go
Iwona Gawrońs...
5 miesięcy temu
Jeśli PO podwyższy rentę socjalną do najniższej krajowej to Polsce będziemy mieli Samych rencistow socjalnych na garnuszku państwa .Jeśli taka jest Wasza wizja PO KO to moje gratulacje miała być walka z rozdawnictwem czyli zabieranie 13 ,14 ,800+....itd a tu proszę będziemy łożyć kasę z budżetu państwa który jest tragiczny dla ludzi którzy mogą pracować tylko jej unikają pracy nagminnie i chleja.Bo Pani posłanka Sobie to nie jest koncert życzeń jak ta Pani chce to niech sama łoży na to towarzystwo rencistow socjalnych czyli wyciąganie kasy z budżetu państwa .
Dorota Felicj...
5 miesięcy temu
Nie podwyższać rent socjalnych bo niby z jakiej paki .Ci ludzie w większości maja ręce i nogi więc mogą pracować i dużo osób dorabia po boku. Zabieracie 13,14,500+ to możecie też zabrać renty socjalne które obciążają budżet państwa i odciążyć społeczeństwo 295tys. Ludzi x 1550 zl dużo Wam wyjdzie. Skasowac renty dla leni czy li socjalne i po kłopocie inni mogą pracować oni też chyba że mają dwie lewe ręce i piach w rękawach. Bo wstyd brać kasę za free z budżetu państwa i nie dawac nic tylko brać.......itd.
Marianna Zale...
5 miesięcy temu
PO tyle mówiliście o rozdawalnctwie a Sami co robicie chcecie podwyższyć Renty Socjalne czego Wy uczycie ludzi lenistwa czyli 1450 złotych za to że się nie chciało robić i nieodprowadzalo się składek na ZUS. Donaldzie Tusk jeżeli Wy to dacie to jak będziecie mogli narodowi spojrzeć w twarz .Co to woogole jest renta socjalna czyli renta z budżetu państwa jest pytanie czy nas Polaków stać na takie swiadczenia dla ludzi którzy unikali pracy.
Dariusz Papin...
5 miesięcy temu
Skasować Renty Socjalne i pogonić do roboty.
...
Następna strona