Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Nauczyciel czy pracownik Lidla? Oto kto będzie zarabiał więcej po podwyżce w 2023 r.

644
Podziel się:

Wzrosła pensja nauczycieli, którzy w 2023 r. mają zarabiać od 3690 zł brutto do 4550 zł brutto. Jak zauważa na Twitterze ekonomistka Alicja Defratyka, dolna granica to jednak tylko trochę więcej, niż wynosi płaca minimalna, a górna – nieco więcej niż na start otrzymują kasjerzy w Lidlu.

Nauczyciel czy pracownik Lidla? Oto kto będzie zarabiał więcej po podwyżce w 2023 r.
Minister Czarnek zapewnia, że będzie zabiegał o to, aby podwyżki dla nauczycieli "były jeszcze większe" (East News, Pawel Wodzynski)

Płaca minimalna od 1 stycznia 2023 r. wynosi 3490 zł, ale już od 1 lipca będzie wynosiła 3600 zł. Drugą podwyżkę płacy minimalnej w tym samym roku zawdzięczamy wysokiej inflacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nazariusz Faluszewski Enterprise Account Manager Poland & Baltics, Quest

Ile zarabia nauczyciel w 2023 r.? Od 3690 zł brutto na start

Na podwyżkę mogą liczyć też nauczyciele. Płace nauczycieli wedle rozporządzenia z 24 lutego (nauczyciele mają dostać wyrównanie od 1 stycznia) zaczynają się od 3690 zł brutto (nauczyciel początkujący). 3890 zł brutto dostaje nauczyciel mianowany, a 4550 zł brutto dostaje nauczyciel dyplomowany.

Awanse na poszczególne stopnie zawodowe są w tym zawodzie ściśle regulowane:

  • Nauczyciel początkujący musi na start posiadać m.in. tytuł magistra;
  • Aby zostać nauczycielem mianowanym, trzeba z kolei przepracować 3 lata i 9 miesięcy (poza szczególnymi przypadkami), w tym czasie doszkalając się, a następnie zdać egzamin;
  • Z kolei nauczyciel mianowany dopiero po odpowiednim okresie pracy z oceną co najmniej bardzo dobrą może liczyć na kwalifikację do przyznania tytułu nauczyciela dyplomowanego.

Kasjer w Lidlu od 1 stycznia 2023 r. zaczyna od minimum 4200 zł brutto

Bez wykształcenia można złożyć CV m.in. do Lidla. Wymagania na stanowisko kasjera, opierają się głównie na umiejętnościach miękkich, jak odpowiedzialność, rzetelność i motywacja do pracy.

Jak informuje Lidl Polska, początkujący pracownik sklepu od 1 stycznia 2023 r. dostanie od 4200 do 5150 zł brutto, a gdy mają już trochę stażu – na kwotę do 5600 zł brutto. Menedżer sklepu z kolei dostaje od 6700 do 8300 zł brutto po dwóch latach pracy.

Nauczyciele być może dostaną jednak jeszcze jedną podwyżkę w tym roku. – Jeśli tylko będzie taka możliwość finansowa. Zobaczymy, jak się będzie kształtowała sytuacja budżetowa. Na pewno będę zabiegał o to, żeby podwyżki były jeszcze większe – powiedział w środę minister edukacji Przemysław Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(644)
Taki
2 miesiące temu
Jak można podwyżką nazwać coś co będzie miało mniejszą siłę nabywczą o 7% niż rok temu, wg oficjalnej zakłamanej inflacji, a wg prawdziwej wartość niższa o 30%. Ekonomia Kaliego
Felek
3 miesiące temu
A ja od 8 lat pracuję w Niemieckiej szkole i uczę j.polskiego. Pensję mam 4500 euro, codziennie dojeżdżam 80 km, ale dodatkowo zwrot pieniędzy za paliwo!!!! Każda dodatkowa godzina extra płatna 50 euro, Warunki nieporównywalne!!!!!! I jestem szanowana!!!!! Zarabiam zatem 11 krotnie więcej!!!!
Nowość
3 miesiące temu
A tymczasem do Ministerstwa Edukacji wpłynął projekt - nauczyciel opiekun w klasie z grupą uczniów, a nauczyciel-przedmiotowiec nadaje lekcję online na żywo. Metoda nauki - lekcja odwrócona, uczeń już przed lekcją powinien zapoznać się z tematem, który będzie na lekcji omawiany.
IRA
3 miesiące temu
Grunt,że wystarczą na wille plus i bale w operze.Rodzice narzekają,że korki kosztują ,w szkole nie ma nauczyciela od tego lub innego przedmiotu.Ale nie rozumieją,że ten zawód się starzeje i za moment braki kadrowe będą większe i nie pomoże tutaj zaklinanie rzeczywistości przez ministra Czarnka średnich dochodach brutto.Średnio z Panem ministrem to mamy po 20 tysięcy,w rzeczywistości ja mam 4589zł brutto.Jak można skusić Młodego człowieka perspektywą tych "ogromnych" pieniędzy i to dopiero po kilku latach,gdy zda egzaminy na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.Ja jestem tuż przed emeryturą I powiem otwarcie:drugi raz nie weszłabym do tej rzeki.
Bieda
3 miesiące temu
Głupim ludem łatwo rządzić . Dlatego ministrowie i posłowie posyłają swoje dzieci do prywatnych dwujęzycznych szkół a biedota uczy się w masowych po 38 uczniów w klasie, mało co, bo nauczyciel pracuje tak jak mu płacą. Najlepsi nauczyciele są przechwytywani przez prywatne szkoły beż KN zarabiają znacznie więcej ale też mają wyniki. Zdawalnosc matury 100 procent uczniów i do tego na bardzo dobre wyniki
...
Następna strona