Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Zobacz czego dotyczą nowe zmiany

1
Podziel się:

7 września weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. świadectwa pracy i dyskryminacji oraz mobbingu.

Kodeks pracy - zmiany weszły w życie już 7 września bieżącego roku
Kodeks pracy - zmiany weszły w życie już 7 września bieżącego roku (Pixabay.com)
bESJDnhN

Kodeks pracy. Co nowego?

Zmieniły się przepisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników.

Zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w sobotę 7 września, mają tym samym zapewnić pracownikom lepszą ochronę i doprecyzować niektóre pojęcia.

bESJDnhP
Zobacz także: Obejrzyj: Polacy wątpią w PPK. "Da się zauważyć nieufność"

Kodeks pracy i PPK 2019

Kodeks pracy w Polsce określa ustawa z 26 czerwca 1974 r., jest ona jednak stosunkowo często nowelizowana. Określa on prawa i obowiązki pracowników, jak i pracodawców.

Od stycznia 2019 roku kodeks pracy obejmuje Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), zwane także nową rządową rewolucją emerytalną.

bESJDnhV

Zmiany dotyczące świadectwa pracy oznaczają przede wszystkim wydłużenie terminu, w którym pracownik może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa.

PPK nie są ściśle powiązane z emeryturą. To program oszczędnościowy, który będzie "obok" systemu. Ideą jego jest, że pieniądze będą wypłacane właśnie na starość. Z PPK można zrezygnować w każdej chwili. Można też nie przystąpić do programu już na starcie i nie odkładać żadnych środków.

Urlopy rodzinne

Wraz z nowelizacją zmieniają się zasadny korzystania z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich przez członków najbliższej rodziny pracownika.

Taki urlop będzie od teraz przysługiwał dziadkom oraz rodzeństwu. Dodatkowo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego będą mogli oni skorzystać z urlopu wypoczynkowego, tak samo jak pracownik - rodzic.

bESJDnhW

- Przede wszystkim zmiana ta ochroni członków najbliższej rodziny będących na tego rodzaju urlopie przed zwolnieniem. Dodatkowo, w przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów, będą oni mogli żądać przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. W nowelizacji zawarto również możliwość wysuwania roszczeń o odszkodowanie czy uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy - mówi Marta Pilarczyk.

W czasie trwania urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego nie będzie można rozwiązać umowy z pracownikiem. Zwolnienie pracownika przebywającego na takim urlopie będzie możliwe jedynie w przypadku dyscyplinarki lub przy wyrażeniu zgody przez organizację zakładową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESJDniq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Grzegorz
2 lata temu
A co z umowami śmieciowymi .hej